Pasak jo, kai kurie prekybininkai už vietą mugėje mokėjo gerokai daugiau nei turėjo mokėti, o užsieniečiams tokia pati prekybos vieta buvo pardavinėjama triskart brangiau.
Nutrauks sutartį
"Šį savaitgalį gavome konkrečius pranešimus apie tai, kad skiriasi kainos mugės dalyviams, nepriklausomai nuo to, kad jos nustatytos ir paskelbtos viešai. Tokių nusiskundimų esame gavę ir anksčiau, tačiau ta informacija, kuri mus pasiekė sekmadienį, buvo konkreti“, – surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo P.Poderskis.
Specialistas pasakojo pasidalinęs informacija su viešosios tvarkos pareigūnais, o šie ją patikrinę.
„Taip pat nustatėme daug kitokių pažeidimų. Todėl kreipsimės į organizatorių dėl sutarties nutraukimo. Sutartis yra grubiai pažeista trijuose punktuose.
Manome, kad vienas esminių pokyčių bus tai, kad už vietas mugėje rinkliavas rinks savivaldybė, o ne operatorius. Jis rūpinsis pačia švente ir tokiu būdu pasieksime didesnį skaidrumo lygį.
Noriu paraginti visus dalyvius, kurie permokėjo už vietą, gautą Kaziuko mugėje, kad jie kreiptųsi į mugės organizatorių ir reikalautų pinigų grąžinimo“, – sakė P.Poderskis.
Taip pat savivaldybė planuoja kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl neplaninio renginio organizatoriaus patikrinimo.
„Matome, kad čekiai yra su viena suma, sutartys – kita. Kyla visokių įtarimų. Reikia, kad atsakingos institucijos tai patvirintų arba paneigtų“, – sakė P.Poderskis.
Permokėjo tris kartus
Specialisto teigimu, mugės tikrinimo metu buvo kalbėtasi su maždaug dviem dešimtimis prekiautojų įvairiose sostinės gatvėse.
Tie pokalbiai privertė padaryti išvadą, kad mugės dalyviai už prekybos vietą moka skirtingai, nors jos internetiniame tinklalapyje nurodoma, kad prekybos kainos skirstomos ne pagal vietą, bet pagal produkciją.
„Darbo metu paklausėme apie 20 prekiautojų įvairiose mugės gatvėse. Išvados tokios: mugės dalyviai skirtingai moka už dalyvio vietą mugėje. Kaina įvairiose gatvėse – skirtinga.
Centrinėje Gedimino prospekto dalyje ir Maironio gatvėje mugės dalyvio vieta yra brangesnė nei kitose mugės gatvėse.
Vokiečių ir Didžiojoje gatvėse vieta 3x2 metrų palapinei kainavo 69,66 eurus. Tačiau automobilio priekabos vieta toje pat gatvėje išmuštame operatoriaus čekyje rodė 350 eurų, nors sutartyje buvo įrašyta suma 69,66 eurų.
Prekybininkai įtaria, kad skirtumas tarp sumokėtų pinigų ir sumos užfiksuotos čekyje galėtų būti „juodi“ pinigai“, – sakė P.Poderskis.
Jo teigimu, taip pat paaiškėjo, kad užsienio šalių prekybininkai už tokią pačią prekybos vietą mokėjo tris kartus brangiau nei Lietuvos prekybininkai.
„Pavyzdžiui, Vokiečių ir Didžiojoje gatvėse mugės dalyvio vieta 3x2 metrų palapinei kainavo 69,66 eurio, tačiau tokia pat prekybos vieta Latvijos piliečiui kainavo 150 eurų.
Kaina taip pat skyrėsi ir nuo prekybos užimamo ploto“, – apie galimus pažeidimus kalbėjo Vilniaus administracijos direktorius.
Prekiavo daugiau nei buvo deklaruota
Licencijavimų ir leidimų skyriaus vedėjas Gintaras Karanda vadovavo Kaziuko mugėje vykusiam patikrinimui.
Jis sakė, kad tikrinant buvo užfiksuota grubių pažeidimų, pavyzdžiui, mugėje prekiavo daug daugiau prekeivių nei buvo deklaruota.
„Buvo prekiaujama masinės gamybos gaminiais, o tai prieštarauja esančiai sutarčiai su Kaziuko mugės organizatoriumi.
Kitas grubus pažeidimas – buvo nustatyta daugiau prekybos vietų negu buvo deklaruota. Atitinkamose atkarpose prekiavo daug daugiau prekeivių nei mums buvo pateikta deklaruojamoje informacijoje.
Tokius atvejus mes aiškinsimės detaliai ir kreipsimės į organizatorių.
Jeigu informacija pasitvirtins, tai savivaldybė pasielgs principingai. Negalima toleruoti tokių atvejų – teks svarstyti, ar nenutraukti sutarties“, – apie mugės patikrinimą pasakojo G.Karanda.
Jo teigimu, Gedimino prospekte turėjo būti apie 525 prekiautojus, tačiau patikrinimo metu nustatyta, kad buvo daugiau nei 800.
Pasak P.Poderskio, pasakyti, kiek tiksliai „juodų pinigų“ galėjo susiglemžti Kaziuko mugės organizatoriai, sunku.
„Maždaug 400 mugės vietų buvo nedeklaruota. Taip pat dar buvo imamas iš kai kurių didesnis mokestis. Galima „primesti“ maždaug, tačiau tiksliai pasakyti sunku“, – teigė jis.
Kreipsis į organizatorius
G.Karanda taip pat tikino, kad savivaldybė nieko nelaukusi kreipsis į mugės organizatorius.
„Šiuo metu mes kaupiame informaciją ir ją analizuojame. Kreipsimės į organizatorius oficialiai, raštu, kad mums pateiktų visą informaciją, kodėl buvo renkami mokesčiai, kurie nebuvo numatyti.
Šiai dienai mes turime daugiau klausimų, nei atsakymų, tačiau, manau, kad ir juos netrukus gausime“, – sakė specialistas.
Kalbėjo jau seniai
Apie tai, kad vietų pirkimai Kaziuko mugėje vyksta ne visai taip, kaip turėtų, pasak specialistų, buvo kalbų jau keleri metai, tačiau, anot G.Karandos, ankstesniais metais savivaldybei vis pritrūkdavo įrodymų.
„Ankstesniais metais tokios oficialios informacijos mes nebuvome gavę“, – sakė jis.
Tiesa, praėjusiais metais mugei patikrinimų išvengti taip pat nepavyko. Jų metu buvo rasta tam tikrų pažeidimų, susijusių su mugės metu siūlomu asortimentu.
„Organizatoriams tada buvo pritaikytos piniginės sankcijos, tačiau nebuvo nustatyti tokie pažeidimai, kad renkamas didesnis mokestis“,- kalbėjo G.Karanda.
Šaltis supykdė prekeivius
Vytenis Urba,
Kaziuko mugės organizatorius
„Kol kas oficialių skundų nesame gavę, tad ir komentuoti nežinant, kokie tiksliai mums metami kaltinimai, yra keblu.
Viską stengėmės daryti taip, kaip pridera. Pirmi metai, kai oras buvo toks šaltas. Prekybininkai negalėjo pasidžiaugti didele apyvarta, gal dėl to ėmė ieškoti kaltų.
Papildomo mokesčio tikrai nerinkome, dirbame taip, kaip yra numatyta sutartyje. Netrukus pateiksime savivaldybei išsamią finansinę ataskaitą.
Ir praėjusiais metais mus mokesčių inspektoriai tikrino, ir ankstesniais. Tikrinimas buvo išsamus, bet įtarimai nepasitvirtino.
Apskritai kasmet atsiranda nepatenkintų, tik šiemet gal šiek tiek griežčiau kažkas skundus parašė.
Gali būti, kad iš 1600 mugės dalyvių kažkam nepasisekė prekyba, tad ieškoma kaltininkų. Ir kaltas paprastai lieku būtent aš.“