Seimo nariai nutarė dar metams atidėti ryškesnį valstybės tarnautojų atlyginimų didinimą, ypač mažiau uždirbančiųjų.
Antradienį 58 parlamentarams balsavus už, 21 – prieš ir 21 susilaikius, valstybės tarnautojų pareigybių kategorijų kėlimas atidėtas iki 2019 metų sausio 1-osios.
Pagal anksčiau priimtą įstatymą, 2018 metų sausio 1 dieną turėjo pradėti galioti sumažinti valstybės tarnautojų kategorijų intervalai. Dėl to kai kuriems valstybės tarnautojams pareigybių kategorijos būtų padidėjusios ir jie uždirbtų daugiau. Finansų ministerijos skaičiavimu, dėl to valstybės biudžete papildomai reikėtų numatyti 12 mln. eurų.
Atidėti metams naujų kategorijų įsigaliojimą prašė Vyriausybė. Ji teigė, kad artimiausiu metu bus pateiktas Seimui naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo projektas, o jame iš esmės bus keičiama valstybės tarnautojų darbo apmokėjimo sistema.
„Todėl šiuo metu netikslinga keisti valstybės tarnautojų darbo apmokėjimo sąlygų, kurios numatytos minėtame įstatyme“, – teigta aiškinamajame rašte.
Socialdemokratas Algirdas Sysas antradienį teigė, kad Vyriausybė nesilaiko rinkimų pažadų, nes žadėjo kelti algas mažiausiai uždirbantiems valstybės tarnautojams.
Konservatorė Ingrida Šimonytė tvirtino, jog naujų kategorijų įsigaliojimas būtų daug veiksmingesnė priemonė padidinti algas valstybės tarnyboje nei bazinio dydžio kėlimas visiems.
„Prieš porą savaičių, kai svarstėme įvairius variantus bazinio dydžio didinimo, visą laiką buvo kalbama apie tai, kad puse euro padidinimas bazinio dydžio yra didžiuliai pinigai valstybės biudžete, nes reikia horizontaliai visur tokiu pačiu dydžiu tuos atlyginimus padidinti.
Šiuo atveju tai ir yra projektas, kuris leistų išspręsti tą problemą ir padidinti darbo užmokesčius tiems valstybės tarnautojams, kurių darbo užmokesčiai išties yra patys mažiausi“, – pabrėžė parlamentarė.
Antradienį Seimas taip pat planavo patvirtinti naują bazinį dydį, pagal kurį skaičiuojamas biudžetininkų, valstybės tarnautojų, pareigūnų, teisėjų ir politikų atlyginimas. Pagal projektą, kitąmet šis dydis siektų 132,5 euro, tai yra būtų 2,5 euro didesnis nei šiemet.
Tačiau šis projektas iš darbotvarkės išimtas paprašius Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkui Povilui Urbšiui. Jis yra kreipęsis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydamas išaiškinti, ar parlamentarai gali spręsti dėl savo atlyginimų padidinimo, mat bazinis dydis galioja ir jiems. Kol negautas komisijos išaiškinimas, nutarta bazinio dydžio nepriimti.
Dabar pareiginės algos bazinis dydis siekia 130,5 euro, jis nesikeitė nuo 2009 – ųjų ekonominės krizės. Iki tol jis siekė 141,9 euro.