Finansų analitikai: „Jokių papildomų vaiko pinigų dauguma šeimų negaus“

2017 m. gruodžio 1 d. 14:34
Kristina Ramanauskienė, „Lietuvos ryto“ televizija
Nuo Naujųjų metų valdžia visas vaikus auginančias šeimas planuoja pamaloninti parama po 30 eurų kas mėnesį už kiekvieną vaiką. Tiesa, kaip  dažniausiai ir būna, yra papildomų sąlygų. Kad gautų pinigus, tėvai turės pildyti prašymus, jei prireiks, net įsileisti socialinius darbuotojus į namus.
Daugiau nuotraukų (3)
Finansų analitikai aiškina, kad valdžia viena ranka atima, kita duoda: nuo Naujųjų metų naikinama mokesčių lengvata dirbantiems tėvams, kuri buvo tokio pat dydžio kaip ir įsigaliosianti naujoji parama – po 30 eurų už vaiką.
Štai trečią vaiką, dukrelę Aleksandriją, pagimdžiusi mama nuo Naujųjų metų kas mėnesį už kiekvieną vaiką galės gauti po 30 eurų. Į šią paramą galės pretenduoti per pusę milijono vaikų, nepriklausomai nuo tėvų finansinės padėties. Pinigai bus skiriami, kol vaikui sukaks 18, jei mokosi – 21 metai.
Tačiau pinigai nebus skiriami automatiškai, tėvai turės užpildyti prašymą internetu arba raštu savivaldybėse.
Kaip sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis, išmokas galės gauti ne tik tėvai, bet ir tie asmenys, kurie vaiką globoja.
„Šitie pinigai keliauja paskui vaiką. Jeigu tėvai yra išvykę į užsienį, o juos prižiūri seneliai, seneliai tas lėšas gali gauti. Yra šeimynos, kurios globoja, ir taip pat ta suma yra skiriama“, – aiškino E.Bingelis.
Ministerija aiškina, jog kitų šalių patirtis rodo, kad vaiko pinigus pasiima dauguma šeimų. Tiesa, įstatyme numatyta, kad paramą gavusias šeimas Lietuvoje gali tikrinti socialiniai darbuotojai.
„Tie po 30 eurų, kuriuos skiriame, turi pasiekti vaikus, dėl to socialiniai darbuotojai turės teisę, jeigu bus signalų iš bendruomenės ar iš aplinkos, gali ateiti patikrinti, pažiūrėti, ar vaiko pinigai leidžiami vaiko naudai“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, nors patys tėvai tokią valdžios paramą – 30 eurų per mėnesį – vadina juokais.
„Čia yra humoras, tikriausias humoras. Jeigu nori, pavyzdžiui, vaiką nuvesti į būrelį, to neužtenka. Mano vaikas nori baletą lankyti, dvi pamokos – 40 eurų. Čia yra lašas jūroje“, – kalbėjo viena mama.
„Manau, kad tai labai mažai, keletas pakelių sauskelnių“, – antrino kita.
„Keli šimtai bent jau būtų kažkas tokio“, – pritarė kalbintas tėtis.
Patys finansų analitikai į tokius pokyčius žiūri kitu aspektu nei valdžios atstovai ir teigia, kad turėtume atverti akis – jokių papildomų pinigų dauguma šeimų negaus.
„Tai, kas galiojo dabar, – neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), dėl ko vaikus auginančios šeimos gauna 30 eurų mokestinę lengvatą, sumoka mažiau gyventojų pajamų mokesčio. Tos lengvatos nebelieka, atsiranda socialinė išmoka tie patys 30 eurų. Tai didžioji dalis šeimų nieko nepajus, išskyrus tai kad gaus ne automatiškai mažesnius mokesčius, o turės kreiptis dėl tos socialinės išmokos“, – teigė „Swedbank“ finansų analitikas Nerijus Mačiulis.
Demografai taip pat perspėja – nuo pernai gimstančių vaikų mažėja po tūkstantį per metus, o kitąmet tikėtinas rekordas – mažiausias gimstamumas nuo pokario laikų.
„Jauni žmonės emigruoja, tai yra reprodukcinės kartos žmonės, kurie ir turėtų gimdyti vaikus, ir gimdyti Lietuvoje. Didžiausia mūsų problema yra emigracija, apie trys ketvirtadalius Lietuvos gyventojų prarandama dėl emigracijos“, – aiškino Vilniaus universiteto docentas Rolandas Tučas.
„Beveik 10,8 tūkst. gimdymų pernai buvo vien Vilniaus regione ir sudarė trečdalį Lietuvos. Pagrindinis dalykas yra suminis gimdymas, tai reiškia, kad kiekviena moteris turėtų pagimdyti po 2.1 naujagimio per savo gyvenimą, bet taip dažniausiai neatsitinka“, – sakė Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė.
Pasak mokslininkų, mažėjantį gimstamumą atsvertų dvigubai didesnis imigrantų srautas, per penkerius metus į Lietuvą turėtų atvykti penktadalis milijono naujų gyventojų.
išmokosVaikasanalitikai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.