Trečiadienį 3 valandą Lietuvos laiku, bitcoino vertė peržengė simbolinę ribą – 10 tūkst. JAV dolerių. Tai reiškia, kad per mėnesį šios kriptovaliutos vertė pakilo 63 proc., o per metus – net 900 proc.
Šiai žiniai pasklidus, netruko, kad bitcoino vertė pasiektų dar vieną rekordą. Tą patį trečiadienį 16 val. Lietuvos laiku vieno bitkoino vertė buvo lygi 11,149 tūkst. JAV dolerio.
O paskui kažkas atsitiko… Per kelias valandas bitkoino vertė nukrito 21 proc. - iki 9,564 JAV dolerio.
Rinka išprotėjo
Pasirodo, sužinojusi apie rekordines bitkoino aukštumas rinka tiesiog pašėlo. Kaip rašo „Bloomberg“, trečiadienį viena didžiausių kriptovaliutų prekybos platformų „Coinbase“pranešė sulaukusi rekordinio lankytojų skaičiaus.
Visi taip puolė pirkti ir parduoti bitkoinus, kad ne viena jų prekybos platforma pranešė apie savo veiklos sutrikimus dėl per didelio vartotojų ir transakcijų skaičiaus.
Tai galėjo paskatinti bitkoinų vertės sumažėjimą. Žinoma, bitkoiną pažįstantys žino, kad dėl to dažniausiai per daug nerimauti nereikia. „Economic Times“ rašo, kad per šiuos metus bitcoino vertė trimis skirtingais atvejais nukrito bent 25 proc. Dažniausiai po kurio laiko kriptovaliuta vėl ima šauti į viršų.
Taip įvyko ir šįkart. Vėlų trečiadienio vakarą Lietuvos laiku nukritusi 21 proc., jau ketvirtadienio rytą valiutos vertė vėl siekė 10,594 tūkst. JAV dolerių.
Vertinimai įvairūs
Kaskart, kai žiniose pasigirsta bitkoinų vardas, pasirodo ir įvairių šios valiutos vertinimų. Vieni skaičiuoja žmones, kuriuos bitkoinai pavertė milijonieriais, kiti įspėja dėl šios kriptovaliutos keliamų grėsmių.
Antra pagal dydį pasaulyje akcijų rinka „NASDAQ“ trečiadienį pranešė, kad planuoja galimybę į savo sistemą įtraukti bitkoinus ir leisti investuotojams „lažintis“ dėl valiutos vertės svyravimų.
Vis dėlto, nemažai finansų rinkos ekspertų kriptovaliutas vertina skeptiškai.
„Tai, kas vyksta dabar, neturi nieko bendro su bitkoino, kaip valiutos, funkcionalumu. Tai tiesiog manija“, - RTE citavo Kembridžo universiteto verslo mokyklos tyrėją Garricką Hilemaną.
Jis taip pat įspėjo, kad visa kriptovaliutų rinka gali netikėtai subyrėti, jei įvyktų tam tikra klaida sistemoje arba reguliuojančios institucijos susivienytų ir nuspręstų, kad tai kuria sistematinę riziką visai finansų sistema ir gali sukurti naują krizę.
Tiesa, padidėjus susidomėjimui, o kartu ir susirūpinimui dėl bitkoinų, Anglijos centrinio banko valdytojo pavaduotojas Jonas Cunfille’as ramino, kad bitkoinai nėra valiuta, galinti sužlugdyti pasaulio finansų rinkas.
„Ši kriptovaliuta dar nėra tokio dydžio, kad galėtų tapti grėsmė pasaulio ekonomikai. Bet kai kainos auga tokiu greičiau, mano nuomone, investuotojams reikia padaryti namų darbus“, - citavo jį „The Guardian“.
Panašiai trečiadienį kalbėjo ir Niujorko federalinio rezervų banko vadovas Williamas Dudley. Jis teigė manantis, kad bitkoinai nėra stabilus vertės šaltinis ir esantis skeptiškas jų požiūriu.
„Bitkoinas yra mažytis, palyginus jį su visu Jungtinėse Karalystėse atliekamų valiutų transakcijų skaičiumi“, - sakė W.Dudley.