„Pasirašius šias sutartis, tikimės, kad atliekų tvarkymo sistemos administravimas taps skaidresnis, efektyvesnis ir racionalesnis. Be viso to, savivaldybė turės visišką kontrolę ir tikslius skaičius, todėl vilniečiai nemokės „už orą“ – atliekos bus sveriamos kiekviename maršrute, duomenys bus kaupiami ir analizuojami.“, – naujosios sistemos privalumus vardijo atliekų tvarkymo klausimus kuruojantis vicemeras Linas Kvedaravičius.
Iki šiol galiojusi atliekų tvarkymo sistema neužtikrino pakankamos kontrolės ir savivaldybė neturėjo duomenų apie dabartinių atliekų vežėjų sutartis su administratoriais, bendrijomis ir kt. Pagal naująją tvarką mišrių komunalinių atliekų vežėjai sudarys sutartis tiesiogiai su savivaldybe, o ne su gyventojais.
Rinkliava bus renkama į savivaldybės biudžetą. Mokėjimo pranešimus atliekų turėtojai gaus ne iš pastato administratoriaus ar bendrijos, o tiesiogiai iš savivaldybės.
Iš viso yra numatyta 15 skirtingų rinkliavos dydžių: daugiabučiams ir individualiems namams, viešbučiams, gydymo, maitinimo bei kt. įstaigoms, sodininkų bendrijoms, nes kiekvieno jų veikla, turinti įtakos atliekų susidarymui, yra labai skirtinga, susidaro skirtingos jų aptarnavimo sąnaudos.
Kita, jau minėta naujovė – bus įkurtas naujas atliekų tvarkymo sistemos administratorius, atsakingas už rinkliavos apskaitą ir surinkimo kontrolę. Tuo užsiims savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“. Iš savivaldybės surinktų rinkliavos lėšų bus atsiskaitoma su atliekų tvarkytojais. Nauja tvarka ir administravimo metodai atneš ir daugiau tiesioginės naudos gyventojams. Preliminarūs skaičiavimai rodo, kad absoliučiai gyventojų daliai, visų pirma daugiabučių namų gyventojams, rinkliava už atliekų tvarkymą mažės 20-30 procentų, lyginant su dabar mokamais dydžiais.
Atliekas tvarkanti įmonė „Ecoservice“ aptarnaus Verkių, Fabijoniškių, šiaurines Žirmūnų ir Šnipiškių seniūnijų dalis, Antakalnio, Naujosios Vilnios, šiaurinę Rasų seniūnijos dalį, Pašilaičių, Justiniškių, Šeškinės, Viršuliškių, Karoliniškių, Pilaitės ir Lazdynų seniūnijas. „Ekonovus“ rūpinsis atliekų surinkimu Naujininkuose, Paneriuose, Grigiškėse, pietinėje Rasų seniūnijos dalyje ir pietinėje Vilkpėdės seniūnijos dalyje. UAB „VSA Vilnius“ atliekas tvarkys ir išveš iš sostinės Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnijų dalies ir šiaurinės Vilkpėdės seniūnijos dalies. UAB „Ecoservice“ Vilniuje bus atsakinga ir už didelių gabaritų, statybos ir griovimo, tekstilės ir pavojingų atliekų surinkimą visame mieste.
Nauji Vilniaus miesto atliekų vežėjai privalės aprūpinti vilniečius konteineriais, juos sužymėti elektroniniais RFID žymekliais, įsigyti Euro 6 standarto šiukšliavežes, aprūpinti jas svėrimo įranga, instaliuoti GPS bei duomenų perdavimo sistemas.
Paslaugas naujos atliekų tvarkymo įmonės vilniečiams pradės teikti jau kitų metų pavasarį. Sutartys su atliekų vežėjais pasirašomos 5 metams su dviejų kartų po metų pratęsimo galimybę, todėl maksimalus sutarčių laikas – 7 metai.
Be to, šiuo metu sostinėje vykdomas ES lėšomis finansuojamas požeminių ir pusiau požeminių konteinerių aikštelių įrengimo projektas, kurio metu mieste jau greitai atsiras virš 600 modernių aikštelių. Jose gyventojams bus sudarytos visos sąlygos atliekų rūšiavimui. Aikštelėse be įprasto konteinerio mišrioms komunalinėms atliekoms bus pastatyti konteineriai popieriaus, plastiko, stiklo atliekoms rūšiuoti. Daugumoje aikštelių bus įrengti ir konteineriai maisto atliekų surinkimui – nuo 2019 m. Vilniuje numatomas šių atliekų surinkimas leis pagerinti mišrių komunalinių ir pakuočių atliekų būklę, antrinių žaliavų kokybę, sumažės minėtų atliekų užterštumas. Iš viso sostinėje atsiras ne mažiau kaip 2 280 požeminių arba pusiau požeminių konteinerių.