Darbo ieško užsienyje
Prasidėjus šilčiausiam metų laikotarpiui mokslus baigę studentai, jaunimas ir vyresni žmonės patraukia ieškoti laikino - sezoninio darbo užsienyje esančiuose uogų laukuose bei fermose.
Skindami braškes arba trešnes bei griebdamiesi bet kokio sunkaus darbo jie užsidirba lėšų tam, kad sukauptų nors kiek santaupų. Tačiau užsibrėžto tikslo siekti dabar galima ir neiškeliant kojos iš gimtinės.
Trokštamo dydžio alga
1000 eurų jaunimui ilgą laiką buvo „svajonių alga“.
Praėjusių metų pabaigoje apklausus 500 18–25 m. šalies jaunuolių paaiškėjo, kad kas trečias iš jų po penkerių metų tikisi į rankas gauti būtent tokio dydžio algą, o kas ketvirtas – 2 tūkst. ar daugiau.
„Ilzenbergo dvare suteikiame gyvenimo sąlygas net ir tiems, kurie neturi sukaupę darbo patirties, tad lyg ir neturi „už ko užsikabinti“. Siūlome pradinį 1000 eurų užmokestį ir galimybę užsidirbti daugiau – entuziastingiems, noriai dirbantiems žmonėms pridedame dividendų už atliktą darbą“, – sakė Jonas Dalis, Ilzenbergo dvaro ūkio direktorius.
Jo įsitikinimu, užsienyje nugaras lenkiantys lietuviai paprastai dirba daugiau nei 8 valandas, bet tai nėra vertinama.
Derėtų neužmiršti, kad ir pragyvenimo išlaidos svetur – didesnės, o pakankamai susitaupęs neretas jų siekia grįžti atgal į Lietuvą.
J.Dalis neabejoja, kad susikurti gerbūvį galima ir nedarant drastiškų žingsnių – nepaliekant gimtosios šalies.
Dvaro specialistai – lyg darni šeima
Ilzenbergo dvare ir ūkyje šiuo metu dirba per 30 specialistų. Anot J. Dalio, siekiama, kad šie žmonės būtų kaip vieninga šeima, bendrai valdanti ūkį ir besidalinanti pelnu, atsižvelgiant į kiekvieno darbo rezultatus.
„Specialistai, kurių ieškome, turėtų mylėti gamtą. Jų turėtų nebauginti nei darganotas ruduo, nei žvarbi žiema. Tai juk – savaime suprantama. Nes darbas dvare, kaip ir darbas kaime, neišvengiamai yrs susijęs su gamta. Mes ją stengiamės saugoti, todėl ir yra ūkininkaujama ekologiškai.
Pavyzdžiui, paukščių priežiūros specialisto darbas susijęs su ekologišku paukščių auginimu bei jų priežiūra, bet reikia dar ir organizacinės veiklos įgūdžių.
Mėsos technologas turėtų gebėti atlikti mėsos išpjaustymą ir organizuoti mėsos cecho darbą, o mechanizatorius-brigadininkas – ir pats dirbti su technika, ir prižiūrėti, kaip dirbama laukuose.
Naujiems darbuotojams būtų suteikiamos geros darbo sąlygos, galimybė užsidirbti, o esant geriems rezultatams – pelnas už sąžiningai atliktą darbą. Mes nesekame pasakų – nebarstome pažadų, bet siekiame realaus tikslo ir gerų rezultatų“, – kalbėjo J.Dalis.
Laukiama darbuotojų
Ilzenbergo dvarą supa nuostabi gamta. Prie pat jo tyvuliuoja ežeras, kurio kitame krante -jau Latvija. Savitos romantikos dvaro peizažui suteikia ir laukuose besiganantys galvijai.
500 metų menančioje dvarvietėje viskas gaminama iš vietoje paruoštų žaliavų, todėl vasarą ten ypač reikalingos darbo rankos.
Ilzenbergo ūkyje laukiami asmenys iš visų šalies kampelių. Dvaras taip pat suteikia 5000 eurų dydžio paskolą, skirtą būstui šalia darbo vietos įsigyti.
1515 m. įkurtame Ilzenbergo dvare plėtojama biodinaminė ūkininkystė Tai reiškia, kad visi procesai ūkyje vyksta ratu, augalai tręšiami natūraliomis trąšomis, laukai prižiūrimi pagal sėjomainos sistemą, kuri leidžia žemės plotams paeiliui ilsėtis.
Taigi dėl savo turtingos istorijos, specifinės veiklos ir lokacijos ūkis tampa įdomus ir sveikų maisto produktų pirkėjams, ir poilsiautojams. Drauge jis yra dar viena galimybė darbo ieškantiems šalies gyventojams.