Braškės, trešnės, arbūzai, ridikėliai, salotos ir rūgštynės – vasarai įsibėgėjus Kalvarijų turgus raudonuoja nuo užsienietiškų uogų ir žaliuoja nuo vietinių darbo gėrybių.
Karaliauja uogos
Žinoma, šiuo metu turguje karaliauja uogos – būtent prie jų buriuojasi daugiausia žmonių, nors eilių nematyti.
Daugelio lenkiškų braškių kilogramo kaina birželio viduryje siekia 2-2,5 euro, nors kai kurie prekeiviai prašo mažiau – 1,8 ar net 1,6 euro už kilogramą.
Kiek brangesnės trešnės, kurių kilogramo kaina – 5-6 euro. Tiesa, stropiai apėjus visus prekystalius, trešnių galima nusipirkti ir už tris su puse euro.
Žemuogių turguje dar nematyti, o už kilogramą šilauogių prekeiviams reiks palikti apie 7 eurus.
Jei nenorite smulkintis su mažomis uogytėmis, turguje galima įsigyti ir arbūzų. Kilogramas iš Graikijos atvežtų arbūzų kainuoja 1,5 euro. „Tikrai skanūs, labai noriai žmonės perka“, – džiaugiasi jais prekiaujanti moteris.
„Labai, labai saldžios braškytės“ „Labai saldžios ir skanios“, „Saldžios vengriškos trešnės“ - tokiais užrašais prie kainų viliojami prekeiviai.
Kalvarijų turgus nuklotas lenkiškomis braškėmis ir visi prekeiviai kaip susitarę tikina, kad jos nė kiek ne prastesnės už lietuviškas. „Čia tik žmonių įsitikinimas“, - sako vienas jų, kraudamas į maišelį kelis kilogramus raudonųjų.
Dar neseniai turguje buvo galima rasti ir graikiškų braškių – jos ankstyvesnės. „Pačios saldžiausios“, - iš karto informuoja viena pirkėja.
Renkasi lenkiškas
„Pradžioje svarbu, kad būtų lietuviškos, bet kai sužino kainą tai pasidaro nebesvarbu“, - pasakoja prekybininkas.
Išties, lietuviškos braškės šiuo metu daugiau nei dvigubai brangesnės – prekeiviai už kilogramą prašo 5 ar 6 eurų, o dar visai neseniai kaina siekė ir 7 eurus. Prekybininkai tikina, kad nors vasara saule nedžiugino, šiemet braškės ne brangesnės – kainos laikosi tokios pat kaip ir pernai.
„Žmonėms svarbu kaina. Kai kurie ieško būtent lietuviškų ir moka už jas daugiau, bet dauguma tiesiog nori sutaupyti. Vistiek, ateina daugiau senjorų, o jiems svarbiausia, kad būtų pigu“, - pasakojo lenkiškomis uogomis prekiaujantis vyras.
Jam antrino ir kitas pardavėjas, kuris pasakojo, kad neretai žmonės, sužinoję kad braškės lenkiškos, patraukia toliau, bet to kurio laiko grįžta: „lietuviškos tiesiog per brangios“.
Lietuviškų tiesiog nėra
Pasirodo, kartais galimybių rinktis tiesiog nėra – šiuo metu sunku Kalvarijų turguje rasti lietuviškų braškių.
„Nežinau ar rasim lietuviškų, nelabai jomis pas mus prekiauja. Atvažiuoja viena močiutė ir viena mergina. Rytoj turbūt bus lietuviškų, bet šiandien kasžin“, - pasakoja turgaus administracijos darbuotojas.
Lietuviškų braškių rasti vis dėlto pavyksta. Lenkiškomis braškėmis prekiaujanti moteris turi pasidėjusi ir kelias nedideles dėžutes lietuviškų uogų – pusė kilogramo jų čia kainuoja 2 eurus.
Tiesa, pardavėja nepuola didžiuotis nei jų saldumu, nei, palyginus, nedidele kaina: „Nežinau, kuo atveža tuo ir prekiauju“. Ji teigė, kad lietuviškos uogos iš šiltnamio: „Sakė, kad iš Jašiūnų, bet nežinau ar tai tiesa“.
Ir nors lietuviškų braškių monopolija šiandien galinti pasigirti prekybininkė turėtų būti apgulta pirkėjų, ji tikina, kad ir prie jos prekystalio žmonės buriuojasi pirkti lenkiškų. „Dabar, kai šiek tiek atpigo braškės tai tikrai daug pirkėjų“, - džiaugiasi ji.
„Vis tiek lietuviškos saldesnės“, - pabrėžia vienas pirkėjas, nors ir į jo maišelį greitai byra uogos ne iš mūsų, o iš kaimynų daržų.
Pirkėjai laukia, kol braškių sezonas įsisiūbuos – tada ir lietuviškų uogų bus daugiau, ir kainos taip nebesikandžios.
Nedžiugina nei orai, nei pirkėjai
Kol braškių pardavėjai džiaugiasi sulaukiantys daug pirkėjų, lietuviškomis daržo gėrybėmis prekiaujantys nenusiteikę taip linksmai.
„Mažai žmonių, visi braškes tik perka“, - pasakoja moteris, prekiaujanti įvairiais žalumynais, salotomis, ridikėliais ir kitomis daržo gėrybėmis.
Populiariausios prekės čia – salotos ir ridikėliai. Nedidelis ryšulėlis ridikėlių šiuo metu kainuoja 40-50 centrų, salotų gūžė – 30-70 centų. Tiesa, pasivaikščiojus po turgų galima rasti ir rukolos lapelių, ir rūgštynių, ir įvairiausių prieskoninių žolelių, ne tik visiems įprastų krapų, kurie taip pat itin populiarūs.
„Sunku šiemet, mažai pirkėjų. Gal išvažinėjo visi, o ir pinigų nelabai daug“, - kalba viena prekeivė, gražiai dėliodama žaliausių svogūnų ryšulėlius.
Nedžiugina ne tik pirkėjų trūkumas, bet ir orai, kurie šiemet lietuvių, kurie prekiauja savo pačių užaugintomis daržovėmis, tikrai nelepina.
„Sunkūs metai. Buvo sausra, dabar tie lietūs irgi nelabai gerai. Žodžiu, tikrai nelengva“, - pasakoja kita prekeivė.
Ir nors derlius prastas, daržovių augintojai kainų taip pat nekelia: „Laikosi tokios, kaip pernai. Stengiamės nekelti, kai ir taip mažai pirkėjų“.