Norvegai jau skyrė pinigų tam, kad garsiosiose Zervynose, kurioms uždėta architektūrinio paminklo karūna, neliktų šiferinių stogų. Ir vietoj jų, net ir neseniai pakeistų, ant gyvenamųjų namų sukloti ilgaamžiai mediniai gontai, o ūkinių pastatų stogai perdengti medinėmis skiedromis. Tuo pačiu restauruojami langai bei durys.
Jau atliko darbus
Senovinės dzūkų pirkios prikeltos naujam gyvenimui Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos iniciatyva.
Dzūkijos nacionalinio parko direktorius Eimutis Gudelevičius lrytas.lt yra sakęs, kad parko direkcijos sumanymu vykdomas projektas yra skirtas kultūros paveldui išsaugoti – Zervynų kaimo gyvenvietės tradicinei medinei architektūrai sutvarkyti.
Ši projektą finansavo norvegų fondas „EEA grants“. Bendra šio projekto vertė, kuriuo užsimota atnaujinti entografinį kaimą tam, kad jis neišnyktų, siekia apie 0,71 mln. eurų. Iš fondo skiriama parama sudarė kone 90 proc. jo vertės.
Likusius pinigus – po 5 proc. (o tai maždaug po 30 tūkst. eurų) turėjo „sumesti“ kaimo bendrijos nariai ir Varėnos rajono savivaldybė.
Tokiu būdu kartu su Zervynų kaimo bendruomene bei bei Varėnos rajono savivaldybės administracija buvo sėkmingai įgyvendintas projektas „Valstybės saugomo kultūros paveldo objekto etnografinės Zervynų kaimo gyvenvietės tradicinės medinės architektūros tvarkyba“.
Naudojo tradicines technologijas
Zervynų kaimas buvo įrašytas į skubiausiai tvarkytinų Lietuvos etnografinių kaimų sąrašą. Projekto tikslas buvo atkurti XX a. pradžioje kaime dirbusių senųjų meistrų formuotą tradicinę architektūrą, išlaikyti visus kaimui būdingus puošybos elementus ir atstatyti kaimo vizualinę vertę.
Aštuonių gyvenamųjų namų stogai buvo perdengti ilgaamžiais mediniais gontais, o dvidešimt keturių ūkinių pastatų stogai pakeisti medinėmis skiedromis.
Tvarkybos darbai buvo atliekami taikant tradicines technologijas. Projekto eigoje vyko tradicinės medinės architektūros tvarkybos praktiniai mokymai, skirti vietiniams ir iš kitų Lietuvos regionų atvykusiems meistrams, sodybų savininkams, bendruomenių nariams.
Projekto rėmuose vyko įvairių renginiai, skirti tradicinės medinės architektūros išsaugojimui, medinių namų priežiūrai.
Įvykdžius projektą, Zervynų kaimas tapo užkrečiančiu pavyzdžiu kitų Dzūkijos nacionaliniame parke esančių kaimų ir sodybų tvarkymui. Tikėtina, kad atsinaujinęs kaimas pritrauks ir didesnius lankytojų srautus į Dzūkijos nacionalinį parką.