Susigriebė: ką tik driokstelėjusį skandalingą mokestį jau žada atšaukti

2017 m. sausio 16 d. 14:15
Nuo metų pradžios dirbantiems pagal autorines sutartis mokesčiai „Sodrai“ padidėjo dvigubai. Apie šiuos pokyčius buvo pranešta likus vos kelioms dienoms iki naujovių įsigaliojimo, todėl visuomenėje kilo pasipiktinimo banga. Panašu, kad tai padarė savo – praėjus porai savaičių nuo įstatymo įsigaliojimo, Seime jau pateiktos pataisos, kuriomis naujoves siekiama atšaukti.
Daugiau nuotraukų (4)
Leidėjų atstovų teigimu, taisyti esamą situaciją būtina – ji ne tik neteisinga, bet ir visiškai nelogiška.
„Buvo išgirsti argumentai. Apmokestinimas gal ir nėra blogai, bet būkime teisingi. Dabar bandoma panaikinti šitą nesusipratimą ir tos pataisos yra logiškos“, – sakė leidyklos „Tyto alba“ finansų direktorius Bronislovas Vadeikis.
Dovanėlė – dvigubai didesni mokesčiai
Iki šių metų dirbantys pagal autorines sutartis ir neturintys darbo sutarties, įmokas „Sodrai“ mokėjo nuo pusės savo gaunamų pajamų.
Šiuos metus autoriai sutiko su nemalonia staigmena – lengvatos nebelieka, o apie tai pranešta likus vos kelioms dienoms iki įstatymo įsigaliojimo.
Nuo sausio 1dienos dirbantys pagal autorines sutartis įmokas „Sodrai“ turi mokėti nuo visų uždirbamų pajamų, o kartu apmokestinamos ir autorinės licencinės sutartys, nuo kurių iki šiol „Sodrai“ mokėti nereikėdavo.
Taigi jei ankščiau sukūrus kūrinį už 100 eurų, 38,7 proc. mokesčių reikėjo mokėti tik nuo pusės jo vertės ir įmokos „Sodrai“ siekė 19,35 eurų, nuo šių metų už tą patį kūrinį jau reikia mokėti beveik 39 eurus mokesčių.
Tokius pokyčius autoriai pasitiko audringai – kodėl taip padidinti mokesčiai ir, svarbiausia, kodėl apie tai nepranešta anksčiau?
Vos įstatymui įsigaliojus imta kalbėti apie būtinybę jį keisti, o penktadienį „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis Seime užregistravo pataisas, kuriomis siūloma padidintus mokesčius atšaukti.
Ir neteisinga, ir nelogiška
B.Vadeikio teigimu, bandymas išlyginti mokesčius ir padaryti taip, kad dirbantis savarankiškai mokėtų tiek pat, kiek dirbantis pagal darbo sutartį – nelogiškas.
„Juk dirbantis pagal autorines sutartis neturi atostogų, naudojasi savo medžiagomis, neturi jokių išeitinių. Pasakymas, kad nuo jo uždarbio turi būti mokamas toks pats procentas, kertasi su logika ir apie jokį socialinį solidarumą ar teisingumą čia kalbėti negalima. Suvienodinus mokesčius iš tikrųjų autorius yra apmokestinamas žymiai daugiau, nei gaminantis taburelę ar atlikęs kažkokią kitą paslaugą“, – kalbėjo leidyklos „Tyto alba“ finansų direktorius.
Jis sutiko, kad apmokestinimas nėra blogai, bet padidinti jį dvigubai – mažų mažiausiai keista. Leidyklos atstovas neigiamai vertina ir tai, kad apie sprendimą autoriai nebuvo informuoti iš anksto.
Kita šių metų naujovė – licencinių sutarčių apmokestinimas. Sudarant licencines sutartis kūrinio savininkui lieka visos kūrinio teisės, tiesiog kažkam suteikiama galimybė tam tikrą laiką tam tikru būdu kūriniu pasinaudoti. Iki šiol tokios sutartys nebuvo apmokestinamos ir už jas reikėjo sumokėti tik 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio, bet nuo sausio 1dienos už licencines sutartis tenka mokėti kaip už įprastas autorines sutartis.
„Licencinių sutarčių analogas yra turto nuomos mokesčiai. Jei nusprendžiama, kad apmokestinimo reikia – tegu, bet turi būti panašūs principai. O čia išeina, kad jei tu nuomoji intelektinį turtą tai esi apmokestinamas labai daug, o nekilnojamojo turto nuoma taip daug neapmokestinama“, – paradoksais stebėjosi B.Vadeikis.
Gyventi reikia dabar
Pagrindinis autorinių sutarčių lengvatos panaikinimo motyvas, panašu, siejamas su socialinėmis garantijomis.
„Sodros“ fondo valdybos direktorius Mindaugas Sinkevičius Seimo Kultūros komiteto posėdyje, kuriame ši tema buvo nagrinėjama, teigė, kad sprendimas padidinti mokesčius buvo skirtas ne tam, kad į „Sodros“ biudžetą būtų surinkta daugiau pinigų, o tam, kad autoriai turėtų daugiau socialinių garantijų.
Grąžinus lengvatą autoriai mokėtų mažiau, bet nebetektų ir naujai įtvirtintų socialinių garantijų. Tiesa, neaišku ar dėl to labai jaudintųsi. „Socialinės garantijos svarbios, bet jei autorius turi beveik pusę savo pajamų atiduoti mokesčiams... Aišku, gražu, kad jis kažkada turės garantijas, bet jis gyventi nori dabar“, – sakė B.Vadeikis.
Jis teigė, kad socialines garantijas autoriams galima suteikti ir kitais būdais. Pavyzdžiui, apmokestinti jų veiklą taip, kaip individualią veiklą. „Toks apmokestinimas teisingas – sumoki nuo pajamų dalies. Aišku valdžia gali reguliuoti procentus, bet iš esmės tai yra teisinga sistema, nes ir susimoki, ir gauni garantijas“, – pasakojo leidyklos atstovas.
Mokesčiai už individualią veiklą su pažyma mokami vieną kartą per metus. B.Vadeikio teigimu, panaši sistema galėtų būti ir su autoriais: „Būtų galima dar viską palengvinti: neversti imti pažymos, nes kai kuriems autoriams kelia siaubą tokie dalykai, kaip individuali veikla ar buhalterijos tvarkymas. Tai būtų galima tiesiog tam tikrą sumą atskaityti iš jo pajamų – tokiu būdu autorius ir būtų draustas, ir mokėtų mokesčius.“
Leidyklos atstovo teigimu, būtų žymiai teisingiau autorius prilyginti individualiai dirbantiems žmonėms, o ne galvoti, kad autorius yra toks pats tradicinis darbuotojas ir turi mokėti tokius pat mokesčius, kaip dirbantis pagal darbo sutartį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.