Valstybė tyčiojasi, ne kitaip: po vyro mirties mažametei išlaikyti – vos 56 eurai

2016 m. spalio 28 d. 21:03
Tik pagalvokite kas nutiktų, jei staiga netektumėte labai artimo žmogaus, kuris visiškai išlaikė jūsų šeimą ir mažametį vaiką.
Daugiau nuotraukų (1)
„Niekaip nesuprantu, kaip taip gali iš žmonių tyčiotis valstybė. Ką nupirkti vaikui už 56 eurus, už tiek „daug“ pinigų. Man asmeniškai verda kraujas, absurdas, kitaip nežinau ir kaip pasakyti“, – socialiniame tinkle „Facebook“ apie valstybės teikiamas pašalpas našlaičiams rašė Edita Užčinė.
Į lrytas.lt plungiškė E. Užčinė kreipėsi norėdama paviešinti savo draugei Orintai B. (23 m.) ir jos dukrelei nutikusią nelaimę ir tai, kokį požiūrį, pasak jos, į našlaičiais likusius vaikus turi valstybė.
Situacija – nepavydėtina
„Orinta su trijų metų dukrele Taja jau kurį laiką gyveno Lietuvoje, o jos vyras Mindaugas, kaip ir dauguma jaunų žmonių, buvo išvykęs į užsienį ir ten dirbo. Šeimai atsitiko nelaimė – vyrą darbe nutrenkė žaibas ir jo išgelbėti nepavyko“, – apie draugės netektį pasakojo E. Užčinė.
Jaunai šeimai likus be pagrindinio jos maitintojo, moteris kreipėsi į valstybę dėl vaikui priklausančios našlaičio pensijos.
„Jai buvo pasakyta, kad ji kas mėnesį gaus 56 eurus. Tai tiesiog nesuvokiamas dalykas. Anksčiau tokiems vaikams buvo mokama po 500 litų. Už tuos pinigus  buvo galima daug ką nupirkti. Dabar – vos 56 eurai. Už tokius pinigus  nieko nenupirksi, o juo labiau – vaiko neišlaikysi“, – sakė E. Užčinė.
Moterį socialiniuose tinkluose suskubo palaikyti ir kiti komentatoriai.
„O ko jūs stebitės? Gi Lietuvoje gyvename, viskas yra daroma, kad žmonėms būtų sunkiau pragyventi, taigi nėra net ko tikėtis, kad valdžia mėtysis pinigais. Tokia realybė“, – rašė Deimantė.
„Taip, tai mūsų Lietuva. Visiškas absurdas!!! Jauni tėvai, sukaupti neišėjo nieko ir štai visa našta krenta ant mamos pečių. Tikra neteisybė!!!“, – rašė dar viena moteris.
„Čia, moteriškės, yra Lietuva. Pijokai mūsų galvos, kuriuos reikia išlaikyti labiau nei vaikus. Jie mūsų šaliai naudingesni“, – komentavo Birutė.
E. Užčinė pasakojo šiuo metu pati turinti aštuonių mėnesių vaiką ir suprantanti, kad vaiko išlaikymui tokie pinigai yra tiesiog juokingi.
„Suprantu, ką reiškia auginti vaiką. Su vyru patys verčiamės per galvą, nors gauname tikrai ne minimumą ir dirbame keliuose darbuose. Apie 350 eurų į mėnesį mes išleidžiame vien tik vaikui“, – patirtimi dalinosi E. Užčinė.
Bandė kreiptis pagalbos
Šiuo metu Orinta su dukryte gyvena Plungėje, tačiau dauguma moters artimųjų taip pat išvykę į užsienį. Jos mama ir sesuo įsikūrusios Anglijoje.
Kaip šiuo metu laikosi jauna moteris, E. Užčinė pasakyti negalėjo.
„Nuo nelaimės praėjo vos keletas savaičių, tad tiksliai pasakyti kaip šeima laikosi šiandien, negaliu. Žinau tik tiek, kad šiuo metu į Lietuvą planuoja grįžti jos artimieji ir kurį laiką pabūti kartu“, – pasakojo E. Užčinė.
Jauna mama kreipėsi į valstybę ir antrą kartą. Orintai buvo pasiūlyta prašyti socialinės pašalpos, tačiau tokiu atveju, pasak E. Uščinės, šeima gautų dar mažiau pajamų.
„Tada ji negautų nemokamo darželio ir tų pačių 56 eurų. Vaikui reikia ne tik valgyti, tačiau kažkada reikės mergytę išleisti ir į mokyklą“, – teigė E. Uščinė.
„Situacija yra tokia, kokia yra“
Pasak „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vyriausiojo specialisto Ryto Stalnionio, našlaičiais likusių vaikų socialinės pensijos apskaičiuojamos remiantis Valstybiniu socialiniu pensijų draudimo įstatymu.
„Kai miršta senatvės pensijos amžiaus nesulaukęs asmuo, našlaičių pensija yra lygi 50 proc. netekto darbingumo pensijos, galėjusios priklausyti mirusiajam kaip netekusiam 60–70 proc. darbingumo“, – situaciją komentavo R. Stalnionis.
Specialistas teigė, kad paprastai našlaičio pensija priklauso nuo darbo stažo.
„Taigi ji, kaip ir senatvės pensija, priklauso nuo stažo bei turėto darbo užmokesčio dydžio. Vidutinė našlaičių pensija Lietuvoje šiuo metu yra 31,74 eurų“, – sakė R. Stalnionis.
Specialistas prasitarė, kad „Sodra“ šiuo atveju nebegali niekuo padėti ir patarė kreiptis į savivaldybę.
„Sodra“ šiuo atveju moka tik našlaičių pensiją. Deja, situacija yra tokia, kokia yra. „Sodra“ šias pensijas tik skiria ir moka – jų apskaičiavimo būdą, taigi, ir dydį, apsprendžia įstatymas.
Dėl papildomų socialinių išmokų galima kreiptis į savivaldybę. Taip pat paramos galbūt vertėtų pasiteirauti atsakingų institucijų šalyje, kurioje dirbo mirusysis – gal toje šalyje galioja kokios nors garantijos ar yra paramos galimybių“, – patarė R. Stalnionis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.