„Pamačiusi kainą, net tris kartus perklausiau – ar tikrai čia kartais ne litais parašyta. Nes tikrai atrodo, kad kažkoks juokelis“, – sakė kaunietė žurnalistė Brigita Sabaliauskaitė, sugebėjusi aptikti kone auksinių baravykų – už 25 eurus.
Nenori parduoti?
„Gal moteris tiesiog nenorėjo parduoti tų grybų? Nors atrodo normali prekeivė, šalia ir voveraičių turėjo, kurių nedidelis indelis kaina 2,5 eurų – visai normaliai“, – stebėjosi B.Sabaliauskaitė.
Ji savo įspūdžiais pasidalijo socialiniame tinkle.
„Baravykai pirkėjams susidomėjimą kėlė, tačiau neatrodė, kad kažkas labai norėtų jų įsigyti. Jau buvo po pietų, o moteris vis dar sėdėjo su grybais“, – pasakojo kaunietė.
Paklausus, kodėl grybai tokie brangūs, prekeivė paaiškino, kad tai yra pirmieji baravykai ir miškuose jų – dar labai mažai. Ir išties – B.Sabaliauskaitė pasakojo, kad voveraičių turguje dar buvo galima rasti, tačiau baravykais daugiau niekas neprekiavo.
Vilniaus gatvėse uogas siūlantys prekeiviai, paklausti, ar nesiruošia prekiauti ir grybais, teigė, kad mielai norėtų. „Kiek uogavom, bandėm ir specialiai paieškoti grybų, bet nieko neradom“, – sakė jie.
Pirmųjų grybų kainos akis bado kasmet, tačiau B.Sabaliauskaitė teigė, kad ne visi jie kainuoja ketvirtadalį šimto: „Kai istoriją apie baravykus papasakojau draugams, viena sakė, kad kažkur pakelėje už nedidelį indelį baravykų mokėjo 5 eurus. Tai iš karto pasiūliau perparduoti ir neblogai užsidirbti.“
Šiek tiek užsidirba ir turgaus prekeiviai, nes nors baravykai brangūs, bet pirkėjus vilioja. Tiesa, nepanašu, kad lietuviai jau gardžiuojasi virtomis bulvėmis, skęstančiose grybų ir grietinės padaže.
B.Sabaliauskaitei turgaus prekeivė pasakojo, kad grybus žmones perka vienetais: „Nusiperka po kelis grybus pagardinti kokį padažą ar patiekalą.“
Nesidžiaugia ir verslininkai
Grybų kainos nedžiugina, o jų pirmasis derlius – dar labiau.
„Pirmieji grybai jau pasirodė, bet kaip vėlai! Kalbėjau su draugu praeitą savaitę, tai sako: „Aš dzūkas, čia gimęs ir augęs, nė vieno grybo neradau“. Aš ir pats savaitgalį pasivaikščiojau po mišką, bet irgi – nė voveraitės“, – pasakojo Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas Virginijus Varanavičius.
Jo teigimu, paprastai verslininkai dideliais kiekiais voveraites pradeda supirkinėti dar prieš Jonines, tačiau šiemet situacija kitokia. Voveraites įmonės iš grybautojų siūlo supirkti po 4-5 eurus už kilogramą, tačiau nemaža supirkimo kaina negelbėja.
„Įmonės grybų dar nesupirkinėja, galbūt jų daugiau atsiras rugpjūtį, nes šiuo metu voveraitės auga tik pavienėse drėgnose vietose, o kitokių grybų iš viso vos įmanoma rasti“, – kalbėjo V.Varanavičius.
Vyras pasakojo, kad grybiena dabar sudžiuvusi, formuojasi nauja, o tam reikia laiko ir, visų svarbiausia, drėgmės: „Reikia tikėtis, kad laikysis lietingas oras ir šio mėnesio pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje jau bus galima sakyti, kad grybų yra.“
Pavienius pirmuosius grybus susirenka smulkieji pardavėjai. „Pirmuosius grybus sunaudoja smulkieji – pakelėse išneša vieną kitą stiklainį ir turgeliai suvalgo. Tiek ir tų grybų.“, – teigė miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas.