Neabejotinai Radviliškis – geležinkelio sostinė. Pavasarį gamtos išsiilgę žmonės į šį kraštą traukia, kad pasigrožėtų Burbiškio dvaro sodyboje pražydusia tulpių jūra. O ką dar galima pamatyti išsiruošus į kelionę po Radviliškio apylinkes?
Keliauti po Radviliškio rajoną pradėkite nuo Burbiškio, kuris įsikūręs 34 km, važiuojant magistraliniu keliu A9 nuo Panevėžio Šiaulių link. Ties 33 km pasukus į dešinę, maždaug už kilometro, prieš jus atsivers Burbiškio dvaro sodybos vartai (Burbiškio kaimas).
Dvaro istorijos ekspozicija įkurta senajame Baženskių dvare, kuris istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII a. Dvaro pastatai suformuoti taip, kad sudaro didelį uždarą kiemą. Peizažinio tipo dvaro parkas, užimantis 28 ha, pasižymi įspūdingais tvenkiniais, kuriuose yra 15 salų, sujungtų tarpusavyje žaviais tilteliais, mažosios architektūros elementų, pirmoji Lietuvoje skulptūra Vytautui Didžiajam. Atstatytame rūmų svečių korpuse veikia svečių namai, rūmų verandoje yra dvaro istorijos ekspozicija, dvaro ledainėje įrengta pobūvių salė. Senajame dvare vyksta kasmetės Tulpių žydėjimo šventės, kiti renginiai.
Bilietas suaugusiajam į muziejų kainuoja 1,74 euro, moksleiviams, studentams, neįgaliesiems – 0,87 euro, ikimokyklinukams – nemokamai.
Burbiškio dvaro sodyboje užtruksite valandą pusantros.
Pasivaikščioję parke, apžiūrėję ekspoziciją, patraukite į už 6–8 km Radviliškio kryptimi esantį Kleboniškių kaimą.
Pakeliui norintieji atsipūsti ar užkrimsti įsidėtų užkandžių gali pasinaudoti poilsio aikštele šalia A9 kelio, 6 km nuo
Burbiškio.
Gražiame Daugyvenės upės slėnyje, senoje kaimavietėje, 18 ha plote įsikūręs Kleboniškių kaimo buities muziejus, į kurį iš apylinkių perkelti XIX a. ir XX a. pradžiai būdingi kaimų pastatai: gryčios, klėtys, pirtys, klojimai, daržinės ir kt. Pastatuose įrengtose ekspozicijose atkurta ūkininkų buitis nukelia į XIX a. pabaigą. Eksponuojamos ąsočių, „bezmėnų“, muštuvių, ližių, linų šukų, motorų kolekcijos. Kaime organizuojamos etnografinės šventės, vasaros sezono metu rodomi klojimo teatrų vaidinimai. Kiek tolėliau, ant kalnelio, stovi veikiantis 1884 m. statytas vėjo malūnas.
Bilietų kainos muziejuje tokios pat kaip ir į Burbiškio dvaro sodybą: suaugusiajam – 1,74 euro, moksleiviams, studentams, neįgaliesiems – 0,87 euro, ikimokyklinukams – nemokamai.
Čia, kaip ir Burbiškio dvaro sodyboje, užtruksite valandą pusantros.
4 km nuo Kleboniškių, netoli Daukonių kaimo, Rozalimo (Pakruojo r.) link, prieš akis išnyra Raginėnų archeologijos paminklų kompleksas, kurį sudaro 12 objektų. Iki mūsų dienų išliko piliakalniai ir senovės gyvenvietės, pilkapynai, senkapiai, mitologiniai akmenys. Reikšmingiausias iš jų – vienas įspūdingiausių Šiaurės Vidurio Lietuvos piliakalnių – Raginėnų piliakalnis, vietos gyventojų vadinamas Raganų kalnu. Iš rytų piliakalnį juosia Daugyvenė, iš pietų ir vakarų – dauba, šiaurinėje pusėje yra griovys ir pylimas. Šalia piliakalnio, ant kalvos, yra mūsų eros II–III a. Raginėnų pilkapynas. Kitas pilkapynas yra Raginėnų pušyne. Jame suskaičiuojami 93 pilkapiai.
Šiam objektui aplankyti skirkite pusvalandį.
Pabuvę Daugyvenės kraštovaizdžio draustinyje, 2906 keliu grįžkite į magistralę A9. Kelionė tęsiasi į garsųjį Šeduvos malūną (Vytauto g. 89 a, Šeduva). Čia galima pavalgyti. Kreminė arba aštri sriuba kainuoja 2 eurus, blyneliai su bananais ar varške – 2,5 euro, cepelinai su mėsa, plokštainis su vištiena – 4,1 euro, kiaulienos kepsneliai su grybų padažu – 5,8 euro, tiek pat kainuoja kiaulienos šašlykas, vištienos kepsnys su fetos sūriu ir sezamais – 6,5 euro, lašiša su ryžių ir vynuogių garnyru – 7,24 euro.
Toliau Radviliškio turizmo informacijos centras siūlo keliauti Radviliškio link. Pakeliui pasieksite Arimaičių ežerą, kur karštą dieną galima atsigaivinti. Čia įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai su apšvietimu, lieptas-prieplauka ir pėsčiųjų tiltas, smėlio paplūdimys su vaikų žaidimo, tinklinio, krepšinio aikštelėmis, persirengimo kabinos ir pavėsinės su laužavietėmis, įrengti biotualetai.
Nuo Arimaičių ežero iki Radviliškio – per 15 min. įveikiamas 10 km kelias. Užsukite į rajono centrą, radviliškiečių tituluojamą Geležinkelininkų sostine – Radviliškį. Nors pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Radviliškis paminėtas 1567 m., miestas užaugo ir suklestėjo tik nutiesus geležinkelio liniją. Dabar tai svarbus geležinkelio mazgas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, nes dauguma keleivių vežimo ir krovinių gabenimo maršrutų driekiasi būtent per jį.
Nuo Radviliškio turizmo informacijos centro, įsikūrusio Radviliškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, miesto centre (Dariaus ir Girėno g. 9) galėsite apsukti beveik 2 km pažintinį ratą pėsčiomis. Pradėję eiti Gedimino gatve stabtelėsite prie tris miesto simbolius – geležinkelio bėgius, meldus ir pajuodusius žvirblius – sujungusios skulptūros „Akcentas“. Nuo jos pasuksite Radvilų gatve ir aplankysite kultūros ir poilsio parką, kur galima pasigrožėti medžio skulptūromis, „Karžygių alėja“, jei norėsite, išbandysite lauko treniruoklius ar, priešingai, prisėsite ant miestą puošiančių suolelių. Iš parko laipteliais kilkite į Maironio g., kur galėsite pasigrožėti architektūros paminklu – Radviliškio Švenčiausiosios Mergelės Marijos gimimo bažnyčios medine varpine. Kelionę baigsite Aušros aikštėje, prie Pergalės deivės Nikės skulptūros, skirtos pergalei prieš bermontininkus atminti.
Apžiūrėti Radviliškiui reikės ne daugiau nei pusantros valandos.
Tam, kad nuvažiuotumėte visą kelią, reikės įveikti palyginti nedidelį atstumą – kone 32 kilometrus. Važiuojantiems dyzeliniu automobiliu, degalai kelionei atsieis apie 2,8 euro, benzininiu – 3,1 euro.