Trakų pusiasalio aukštumoje iškilusią Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią (Birutės g. 5) 1409 m. įsteigė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Bažnyčia – dvasinis miesto centras, dydžiu ir svarba prilygęs Trakų salos pilies rūmams. Bažnyčią garsina Dievo Motinos Lietuvos Globėjos paveikslas, bylojantis apie gilią tradiciją Lietuvą suvokti kaip Marijos užtarimo ir globos lydimą kraštą. Paveikslas vainikuotas karūnomis, papuoštas meniškais apkaustais, jį supa daugybė votų, liudijančių, kad šis Dievo Motinos atvaizdas nuo seno traukia maldininkus.
Apžiūrėti bažnyčiai užteks 15 minučių.
Trakų salos pilis, stovinti vienoje iš daugelio Galvės ežero salų, tai Lietuvos viduramžių gynybinės architektūros šedevras. XIV–XV a. statyta pilis – vienintelė vandens pilis visoje Rytų Europoje. Spėjama, ją statyti pradėjo kunigaikštis Kęstutis, o baigė jo sūnus, Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Nuo 1408 m. Trakų salos pilis tapo pagrindine LDK kunigaikščio Vytauto Didžiojo rezidencija. Čia 1430 m. Lietuvos valdovas baigė gyvenimo kelią. Salos pilyje buvo saugotas valstybės iždas ir archyvas, lankėsi kaimyninių valstybių valdovai bei pasiuntiniai. Rezidencijos statusą Trakų pilis išlaikė iki XVI a.
Trakų salos pilis – vienas labiausiai turistų pamėgtų ir lankomų objektų Lietuvoje. 1962 m. pilyje įkurtas Trakų istorijos muziejus. Jo lankymas suaugusiajam kainuos 6 eurus, moksleiviams ir studentams – 3 eurus, senjorams – 4 eurus, o pilyje užtruksite apie valandą.
Po pilies Trakų turizmo informacinis centras siūlo apžiūrėti Sakralinio meno ekspoziciją (Kęstučio g. 4), atidarytą 2005 metais vienuolyno koplyčioje. Joje eksponuojama per 200 liturginių dirbinių, tarp jų – XVIII a. monstrancija, puošta Stebuklingosios Trakų Dievo motinos su kūdikiu atvaizdu, unikalus 1709 m. Trakų dominikonų vienuolyno spaudas, kielikas, pagamintas XVI a. II p. Vilniaus auksakalių ir kt. Koplyčios interjerą puošia XVI a. I p. Florencijos meistrų gaminta, intarsijos technika puošta kasapanka. Trečiadieniais – sekmadieniais nuo 10 iki 18 val. veikiančią ekspoziciją galite apžiūrėti įsigiję bilietus: suaugusiems už 1,16 euro, moksleiviams – už 0,58 euro. Šiam objektui skirkite pusvalandį.
Panašiai tiek pat laiko reikės ir apžiūrėti Karaimų etnografinę eskpoziciją (Karaimų g. 22). Karaimų etnografinė paroda supažindina su karaimų tautos istorija, buitimi ir papročiais. Tai – vienintelis tautos, kuri prieš 600 metų iš Krymo atsikraustė į Lietuvą, pažinimo atspindys. Ekspozicija atidaryta trečiadienį–sekmadienį nuo 10 iki 18 val. Bilietai kainuos tiek pat, kiek ir į Sakralinio meno ekspoziciją: suaugusiesiems – 1,16 euro, moksleiviams – 0,58 euro.
Prieš keliaudami toliau Trakuose pavalgykite – vietų, kuriose galima užkąsti, čia gausu.
O dabar pasukite truputį už Trakų – į Užutrakio dvaro sodybą (Užtrakio g. 17, Trakai). Užutrakio dvaro sodybos ansamblis sukurtas 1897–1902 m. grafo Juozapo Tiškevičiaus ir jo žmonos kunigaikštytės Jadvygos Svetopolk Četvertinskos iniciatyva. Ant Galvės ežero kranto pastatyti prabangiu Liudviko XIV stiliaus interjeru dekoruoti istorizmo stiliaus rūmai su įspūdinga, atvirais paviljonais karūnuota terasa. Nuo jos atsiveria Galvės ežeras su salomis ir romantiški pilies vaizdai bei Vytauto Didžiojo funduotos bažnyčios bokštai. Prancūzų kraštovaizdžio architektas ir botanikas E.F.Andre suprojektavo parką, kuriame įrengti tvenkiniai buvo susieti su Trakų ežerais. Daugelį metų dvarą svečiai pasiekdavo ne sausuma, o vandeniu. Į pusiasalį buvo keliamasi plaustu per Galvės ir Skaisčio ežerų sąsmauką, prie kurios gyveno keltininkas. Nuo perkėlos iki rūmų vedė „Kunigaikščių alėja“, gerai matoma iš altanos pavėsinės nuo vienos iš parko kalvų. O labiausiai į ežerą išsikišusioje pusiasalio dalyje, mažyčių tvenkinių apsuptyje, besikeliančius per sąsiaurį laimindavo Mergelės Marijos su kūdikiu skulptūra. Šiandien į Užutrakį dažniausiai patenkame sausumos keliu, nesinaudojo grafo šeima nesinaudojo, nes jis buvo skirtas ūkio reikmėms ir pramintas „bulvių“ keliu.
Užutrakio dvare užtruksite valandą ar net dvi. Už pačių rūmų lankymą reikės sumokėti 2,9 euro. Per pusę pigesnis bilietas bus moksleiviams, studentams, pensininkams. Ikimokyklinio amžiaus vaikai įleidžiami nemokamai.
Keliaudami po Trakų rajoną užsukite į Būdos kaimą, esantį 5 km nuo Trakų. Čia jungtinė kaimų bendruomenė „Užugiriai“ sukūrė nuostabų paminklą tikėjimui, tolerancijai ir meilei – Tūkstantmečio Angelų kalvą ir Angelų taką. 2015 m. kalvą jau puošė 36 ąžuolinės penkių metrų skulptūros, simbolizuojančios meilę, tikėjimą, bičiulystę, taiką ir kitas krikščioniškąsias vertybes. Skulptūroms apžiūrėti skirkite pusvalandį.
Nuo Trakų iki Būdos – 8,5 km, dar apie 3 km – nuo Būdos iki Užutrakio dvaro. Atstumas nedidelis, tad ryškaus skirtumo tarp dyzelinio ir benzininio automobilio nepajusite. Nuvažiuoti nuo Trakų iki Užutrakio galėsite vidutiniškai už eurą.