Akmenuota kelionė po Skuodo kraštą

2015 m. birželio 5 d. 14:10
lrytas.lt
Skuodo kraštas – senoji kuršių žemė, garsėjanti savo istorija, akmenimis, piliakalniais, aukuro akmenimis, alkavietėmis. 
Daugiau nuotraukų (11)
Kelionę siūlome pradėti nuo didžiausio Lietuvoje akmens – Barstyčių (Puokės) akmens (Puokės kaimas, Barstyčių seniūnija). Įspūdingo dydžio akmuo – laivo formos. Jo ilgis 13,4, plotis – 7,5 m, aukštis – 3,6 m. 
Tolimesnę kelionę siūlome tęsti Mosėdyje, kurį nuo Barstyčių akmens pasieksite per pusvalandį. Mosėdis – vienas gražiausių, tvarkingiausių, labiausiai turistų lankomų Žemaitijos miestelių, dar vadinamas Akmenų sostine. Dabar jau sunku atskirti, kur prasideda miestelis ir kur baigiasi unikalių akmenų muziejaus teritorija. 
Labiausiai Mosėdį išgarsino gydytojas Vaclovas Intas ir jo įkurtas Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus (Salantų g. 2, Mosėdis, www.akmenumuziejus.lt). Restauruotame vandens malūno pastate įsikūrusi kamerinė akmenų ekspozicija. Ekspozicijose supažindinama su ledynų istorija, su žemės plutoje vykstančiais procesais, eksponuojamos įvairios uolienos, žemės evoliucijos ir gyvų organizmų atsiradimo istorija, naudingos iškasenos, mineralai (brangakmeniai ir pusbrangiai akmenys).
Muziejaus lauko ekspozicija užima apie 14,5 ha ploto teritoriją, kurioje eksponuojama daugiau kaip 200 įvairių akmenų. Riedulių įvairiaspalvius raštus dar labiau paryškina parko žaluma. Muziejaus dendrologinė kolekcija paskelbta valstybės saugomu objektu. Šioje kolekcijoje yra daugiau kaip 17 itin retų, 150 retų augalų ir 39 augalai, registruoti Lietuvos genų banke.
2008 m. muziejaus teritorijoje buvo įrengtas Skulptūrų parkas, kuriame – 11 skulptūrų.
Apsilankyti V.Into muziejuje suaugusiajam kainuos 3 eurus, dokumentą pateikusiems moksleiviams, studentams, senjorams – eurą. Pateikę neįgalumą įrodantį dokumentą nemokamai muziejų lanko neįgalieji ir ikimokyklinio amžiaus vaikai.
Lankoma ir paties V.Into sodyba (Akmenų g. 28, Mosėdis), kur muziejus ir buvo padėtas kurti. Pirmąjį akmenį į šią sodybą daktaras parsivežė dviračiu. Nuo jo ir prasidėjo darbai. Sodyboje pradėti sodinti gėlynai, alpinariumai, vežami akmenys, kasami tvenkiniai, daromos įvairios akmenų kompozicijos. Vėliau visa tai pradėjo plisti po visą Mosėdžio miestelį. 2009 m., įamžinant jo atminimą, miestelio centre buvo atidengtas V.Intui skirtas paminklas.
Miestelio centre stovi Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia – viena gražiausių bažnyčių šiame krašte. Dviejų bokštų balta vėlyvojo baroko stiliaus bažnyčia pastatyta 1844 m. Netoliese jos stovi namas, kuriame 1895–1898 m. gyveno rašytojas, visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas Juozas Tumas–Vaižgantas.
Didingą Mosėdžio istoriją mena miestelio centre prie tvenkinio prisiglaudęs Mosėdžio piliakalnis, datuojamas XIII a.
Praalkę galite pavalgyti kavinėje–bare Mosėdyje (Kęstučio g. 6). Čia pietūs vienam žmogui kainuoja 4,8–5,5 euro.
Pasigrožėję Mosėdžiu vykstame į Šilalės kaimą, kur pūpso penktas pagal dydį akmuo Lietuvoje – Šilalės kūlis. Šio riedulio ilgis siekia net 7,48 m, plotis – 5,48 m, aukštis – 3,66 m, o apimtis – 18,33 m. Kūlis guli kalvelėje, kurią seniau iš visų pusių supo pelkės, o per jas link Šilalės kaimo vedė kūlgrinda. Šalia yra dubenėtasis ir aukuro akmenys – pagoniškos šventyklos palikimas.
Toliau vykstame į Šauklių kaimą. Jame įsikūrusios Senųjų amatų centro dirbtuvės (Mosėdžio g. 57, Šaukliai, www.skulpturos.com). Čia galima susipažinti su juodosios keramikos istorija ir gamyba, pamatyti unikalią krosnį, įsigyti ar užsisakyti norimą indą, suvenyrą,  taip pat – ir pačiam nusižiesti, nusilipdyti ir išdekoruoti savo darbelį. Suaugusiesiems valanda dirbtuvėse kainuoja 3 eurus, pažymėjimą turintiems moksleiviams, studentams, senjorams – eurą.
Ramybės ir poilsio, gryno oro pasiilgusiems siūlome aplankyti netoli Šauklių esančią Šauklių tundrą. Šauklių tundra – tai Šauklių kraštovaizdžio draustinis, kurio plotas yra 82 ha. Jame saugomas poledynmetyje susiformavęs kraštovaizdis. Manoma, kad čia slūgso apie 300 tūkst. kubinių metrų akmenų. Tarp jų auga itin vešlūs, aukšti – siekiantys net 6 metrus – įvairiausių formų kadagiai, sudarantys ištisus sąžalynus. Vietomis, tarp akmenų, drėgnesnėse lomose, žydi retos, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos augalų rūšys. Riedulynas išsiskiria didele retų gyvūnų įvairove.
Norintieji susipažinti su neįprastu mūsų kraštui pirmykščiu, tundrą primenančiu kraštovaizdžiu, savita šios vietovės augalija bei gyvūnija gali keliauti per riedulyną tarp kadagių ir riedulių vingiuojančiu apie apie 3 km ilgio pažintiniu gamtos taku.
Keliaudami šiuo maršrutu užtruksite apie 8 valandas. Lankydami šį objektą automobiliu nuvažiuosite apie 35 kilometrus. Jei jūsų automobilis benzininis, vidutiniškai degalams išleisite 3,5 euro, jei dyzelinis – 3,22 euro. 
Iš Šauklių toliau galite keliauti į Kretingos miestą, vadinamą mažuoju Lietuvos Vatikanu, ar M.Oginskio rūmų ansambliu garsėjančią Plungę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.