Švedai greitųjų kreditų reklamas keičia ekonomikos pamokėlėmis

2015 m. balandžio 26 d. 14:06
Vaida Meidutė-Strazdauskienė, LRT Radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt
Panašiai, kaip ir Lietuvoje, paskolų verslas Švedijoje paskutiniais metais augo itin sparčiai. Valstybinis antstolių biuras jau kelerius metus iš eilės stengiasi atkreipti šalies politikų dėmesį į augančią problemą – per lengvai suteikiamas paskolas ir per dideles palūkanas, kas dažniausiai jaunus žmones įklampina į skolas. Kaip problematiškiausios įvardijamos greitųjų kreditų įmonės.
Daugiau nuotraukų (1)
Pagaliau vyriausybė ėmėsi spręsti šį klausimą ir ruošiasi griežtinti reikalavimus paskolas suteikiančioms įmonėms. Jos turės griežčiau vertinti klientų mokumo galimybes, vietoj trumposios žinutės reikalauti raštiškos sutarties, kas turėtų sumažinti spontaniškai imamų paskolų skaičių, bei apibrėžti didžiausias galimas palūkanas, ko šiuo metu taip pat nėra.
Vyriausybe atkreipė dėmesį ir į antstolių darbo strategijas. Jau ateinančiais metais bus siūlomi tam tikri pakeitimai ir didesnės galimybės į skolas įklimpusiems žmonėms jas išmokėti, sumažinti arba išvis panaikinti. Apribotos ir greitųjų kreditų reklamos, o kaip atsakas joms rodomos ekonomikos pagrindų mokančios laidos.
Rimta problema – bedarbystė
Darbo Švedijoje neturi beveik 8 proc. darbingo amžiaus gyventojų ir tai – nuolatinė karšta diskusijų tema. Imtasi įvairiausių projektų ir programų bedarbystei mažinti, o aukštasis išsilavinimas visais laikais buvo suvokiamas kaip vienas pačių tiesiausių kelių gauti darbą. Švedijoje aukštasis išsilavinimas yra nemokamas, sukurta daugybė naujų vietų universitetuose, tačiau darbo rinka vis tiek neveikia taip, kaip tikėtasi, sako ekonomikos profesorius Johanas Eklundas.
Per paskutinius 30 metų, aukštąjį išsilavinimą įgijusių žmonių padvigubėjo nuo 20 proc. iki 40 proc., o bedarbystė, tada nesiekusi nė 3 proc., dabar sudaro kone 8 proc. Problema yra rasti tinkamos kompetencijos darbuotojų, sako profesorius. Žmonės su aukštesniu, nei reikalauja darbo rinka, išsilavinimu dažniau gyvena iš bedarbystės draudimo išmokų, nei eina dirbti paprastesnio darbo.
Turtingėja švedai ir šalies Bažnyčia
Švedai tampa vis turtingesni. Auganti nekilnojamo turto vertė, Švedijos ir užsienio akcijos, taupymo fondai, privatūs pensijų fondai kaupia gyventojams turtą – tokią išvadą neseniai pateikė SEB banko analitikai. Tačiau, didėjant gyventojų turtui, didėja ir jų skolos. Pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su pirmuoju 2014 m. ketvirčiu, gyventojų skolinimasis padidėjo 5,6 proc. Tačiau, vertinant pagal aštuonerių metų duomenis, tokie skolinimosi rodikliai vis dėlto yra labai žemi. Prieš ekonomikos krizę gyventojai skolinosi dvigubai daugiau.
Balandis Švedijoje – metinių pajamų deklaracijų mėnuo. Švedijos bažnyčia pateikė rekordinius skaičius – kone 900 mln. pelną per 2014 m. Bažnyčios kapitalas per paskutinius 10 metų išaugo 83 proc., o valdomas turtas siekia 7 mlrd. Švedijos kronų. Įvairios apklausos teigia, kad Bažnyčios vaidmuo švedų gyvenime nėra didelis, tačiau deklaracijos skaičiai rodo, kad religinės tradicijos Švedijoje klesti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.