Sausio mėnesį, palyginti su gruodžiu, gyventojų pradelstos skolos už paslaugas ir prekes į kreditą padidėjo 5 mln. eurų ir sudarė 1,038 mlrd. eurų.
Pradelstų mokėjimų suma sausį išaugo finansų įstaigoms, taip pat nežymiai ūgtelėjo gyventojų įsiskolinimai už telekomunikacijų paslaugas. Tuo tarpu įsiskolinimai sumažėjo už elektros ir komunalinių paslaugų teikimą. Gyventojų įsiskolinimai už kitas paslaugas ir prekes pakito nežymiai.
„Mėnesio portfelio pokytis buvo gana nuosaikus, o ilgesnio laikotarpio tendencijos yra teigiamos. Bendra gyventojų pradelstų skolų suma šiuo metu, palyginti su buvusia prieš metus, yra beveik 10 mln. eurų mažesnė.
Galime daryti prielaidą, kad ekonomikos augimas, nors ir lėtas, kuria palankias sąlygas gyventojų asmeniniams finansams“, – sako Rasa Maskeliūnienė, kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.
Šiuo metu bent vieną pradelstą mokėjimą už paslaugas ir prekes į kreditą turi 269 tūkst. gyventojų, arba 3 tūkst. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Pradelsti įsiskolinimai, pernelyg didelį įsipareigojimai blogina kredito istoriją, o žmonės su bloga kredito istorija turi ribotas galimybes skolintis, pirkti išsimokėtinai ar su atidėtu mokėjimu.
„Mano Creditinfo“ duomenimis, sausį, palyginti su gruodžiu, 10 proc. sumažėjo gyventojų kreipimųsi įvairių paslaugų ir prekių į kreditą.
„Prieš šventes tradiciškai stebėjome suaktyvėjusį gyventojų domėjimąsi lizingo, vartojimo kreditų, telekomunikacijų ir kitomis paslaugomis su atidėtu mokėjimu. Kreditavimosi aktyvumas po šventinio dovanų pirkimo laikotarpio nuslūgo. Kreipimųsi į telekomunikacijų bendroves sausį, palyginti su ypač aktyviu gruodžiu, sumažėjo ketvirtadaliu, o kreipimųsi į vartojimo kreditų ir lizingo bendroves – 30 proc. Palyginimui, gyventojų kreipimųsi į bankus sausį, palyginti su gruodžiu, padaugėjo 14 proc.“, – sako R. Maskeliūnienė, komentuodama kreditorių užklausų, kuriomis vertintas klientų mokumas, pokyčius.