Bankrotai: iš 1,5 milijono litų nepadengs nė pusės procento

2014 m. gegužės 12 d. 15:46
lrytas.lt
Fizinių asmenų bankroto bylomis užsiimantis advokatas Gediminas Žlioba pasakojo, kad dažniausiai į jį pagalbos kreipiasi verslininkai arba žmonės, nesugebantys grąžinti būsto paskolų. Kartais teismo sprendimai kreditoriams būna itin nemalonūs.
Daugiau nuotraukų (1)
Vienas iš bankrutavusių lietuvių – 39 metų verslininkas iš Klaipėdos. Ikikrizės jis buvo sėkmingai dirbančios uždarosios akcinės bendrovės savininkas ir direktorius. Verslas jam puikiai sekėsi, todėl toliau plėsdamas jį vyras įsigijo administracinį pastatą ir sutiko laiduoti savo asmeniniu turtu už pastato remontui jo bendrovės paimtą kreditą.
Deja, 2009 metais, įsibėgėjus ekonomikos krizei, bendrovės veikla buvo paralyžiuota, jai iškelta bankroto byla. Nepakakus turto įsiskolinimams padengti, verslininkas liko skolingas kreditoriams daugiau nei 1,5 milijono litų.
„Jis stengėsi padengti bent dalį skolos – vyko uždarbiauti į užsienį, bandė tartis su kreditoriais. Tačiau šie kategoriškai nesutiko su pasiūlymu taikiai sumažinti skolų dydį, o jo gaunamų tūkstančio litų pajamų vos pakako išlaikymui nepilnamečiui vaikui mokėti ir būtinosioms išlaidoms.
Galiausiai verslininkas turėjo pripažinti, kad jis nepajėgs per protingą laikotarpį padengti šių skolų ir savo mokumą gali atkurti tik inicijavęs bankroto procedūrą“, – pasakojo G. Žlioba.
Vyras kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės teismą prašydamas jam iškelti fizinio asmens bankroto bylą. Teismas pripažino buvusį verslininką nemokiu ir pažymėjo, kad bankroto bylos iškėlimas leistų atstatyti asmens mokumą.
Po šio sprendimo vyras padedamas bankroto administratoriaus, parengė mokumo atkūrimo planą, tačiau kreditoriai jo nepatvirtino.
„Jie siekė mano klientą įsipareigoti per tam tikrą laiką susirasti darbą, už kurį būtų mokamas susitarime numatytas atlyginimas.
Teko dar kartą kreiptis į teismą ir šis išaiškino, kad fiziškai įpareigoti pareiškėją susirasti kitą ir dar geriau apmokamą iki tam tikro nustatyto termino yra negalima, nes taip būtų pažeidžiamos žmogaus konstitucinės teisės ir laisvės“, – prisiminė advokatas G. Žlioba.
Visą bankroto procedūrą šio vyro atžvilgiu, teismas nutarė vykdyti pasiūlytus 4,5 metų. Šio laikotarpio metu pareiškėjas kas mėnesį kreditoriams mokės 90 litų, padengs 0,37 procento skolos. Įvykdęs planą vyras bus laikomas atsiskaičiusiu su kreditoriais už visus bankroto iškėlimo metu turėtus įsipareigojimus.
Atsirūgo paskolos iš bankų
Kitas atvejis – 26 metų merginos istorija. Baigusi mokslus vidurinėje mergina įsidarbino tėvo įmonėje. Tėvui skatinant ir padedant, 2007 m. sudarė kredito sutartį buto pirkimui ir remontui. Skolos grąžinimą užtikrino turto įkeitimu, tėvo laidavimu.
Pasikeitus ekonominei situacijai šalyje, pareiškėjai teko pakeisti darbą, jos tėvai prarado verslą. Merginos santaupų, 1000 litų darbo užmokesčio ir pajamų, gaunamų nuomojant įsigyjamą būstą, nepakako norint laiku ir tinkamai vykdyti įsipareigojimus kreditoriams.
Teismas nutarė iškelti pareiškėjai bankroto bylą savo sprendimą motyvuodamas tuo, kad merginos nemokumą sukėlė jos nepatyrimas bei ekonominės krizės metu prarastas darbas bei sumažėjusios pajamos.
Bankroto proceso metu du kreditoriai pareiškė merginos atžvilgiu kreditorinius reikalavimus, kurių bendra suma viršijo 220 tūkst. litų.
Teismas įvertino mokumo plano turinį, nutarė pareiškėjos mokumo atkūrimo planą vykdyti 3,5 metų. Šio laikotarpio metu pareiškėja kas mėnesį kreditoriams mokės 90 litų sumas ir padengs apie 1,5 procento skolos. Planą įvykdžiusi moteris bus atsiskaičiusi su kreditoriais už visus bankroto iškėlimo metu turėtus įsipareigojimus.
Gali bankrutuoti Lietuvoje
Ilgą laiką Lietuvoje skolų slegiami fiziniai asmenys neturėjo jokių šansų atkurti savo mokumo. Jie bankrutuodavo kitose Europos Sąjungos šalyse, ten atlikę bankroto procedūras kreipdavosi į Lietuvos teismines institucijas ir išviešindavo bankroto faktą Lietuvoje.
2013 m. balandžio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo ilgai lauktas Fizinių asmenų bankroto įstatymas.
Pagal šį įstatymą, sąžiningas fizinis asmuo negalėdamas įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių mokėjimo terminai suėję ir kurių suma viršija 25 minimaliąsias mėnesines algas, dabar gali savo iniciatyva pradėti bankroto procedūrą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.