Techninė izoliacija – neįtikėtinos galimybės pramonei taupyti milijonus

2018 m. gegužės 15 d. 12:31
Žurnalas „Baltic Industry“
Pramonės įmonės turi nemenką potencialą taupyti lėšas mažindamos savo energijos nuostolius įvairiuose gamybiniuose procesuose. Neįtikėtinų galimybių pramonės įmonėms suteikia techninės izoliacijos sprendimai ir taip vadinamas techninės izoliacijos auditas. Praktika rodo, kad investicijos į techninę izoliaciją gamyklose dažnai atsiperka vos per kelis mėnesius. 
Daugiau nuotraukų (2)
„Techninės izoliacijos auditas (Technical Insulation Performance Checks – TIP Check) suteikia papildomas galimybes pramonės įmonėms mažinti sąnaudas ir taupyti milžiniškas lėšas, skirtas įrengimų eksploatacijai bei priežiūrai, - pasakoja Liutauras Bajarskas, „Paroc“ techninės izoliacijos ekspertas. - TIP Check auditas yra sudėtinė energijos vadybos standarto ISO50001 dalis. O daugelyje Europos Sąjungos valstybių tai yra skatinama ir remiama per įvairiausias mokestines lengvatas“.
 Vokietijos federalinės aplinkosaugos agentūros (Umweltbundesamt) duomenimis, Vokietijos pramonės įmonėms, įdiegusioms ISO50001 ir pritaikiusioms pramonės įrengimų energinio naudingumo priemones yra taikomi mažesni atsinaujinančios energijos ir akcizo mokesčiai (Vokietijos elektros energijos ir energijos mokesčiai). 
Tas mokestis svyruoja nuo 6.000 iki 35.000 eurų per metus. Lietuvos Ūkio ministerija skelbia, kad tam tikros skatinimo priemonės yra ir mūsų šalyje. „Yra kelios ES investicijų priemonės, kuriomis skatinamas pramonės įmonių energijos vartojimo efektyvumas“,- sako Aušra Ramoškaitė, Ūkio ministerijos atstovė. 
Pasak jos, kai kuriose priemonėse yra numatytas finansavimas energijos vartojimo auditui atlikti pramonės įmonėse, finansavimas atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių energijos gamybos pajėgumų įrengimui ir paskolų bei finansinės nuomos (lizingo) sandorių, skirtų diegti įrangai ir technologijoms, didinančioms įmonių energijos vartojimo efektyvumą, dalinis palūkanų kompensavimas. Statistika rodo, kad Lietuvos pramonė kasmet energijos suvartoja vis daugiau. 2016 m., palyginus su 2015 m., energijos vartojimas pramonėje padidėjo 1,7 proc. Pramonės sektoriaus dalis galutinio energijos suvartojimo struktūroje sudarė 18,8 proc., tai yra beveik penktadalį visos suvartojamos energijos. Taupymo apimtys Kiek galima sutaupyti ga „Atsakyti į tokį klausimą labai sunku. Tai priklauso nuo pramonės įmonės specifikos, jos pobūdžio, gamybinių procesų ir technologijų, - sako L. Bajarskas. – Todėl universalių skaičių čia nėra. Reikia imti kiekvieną įmonę atskirai ir vertinti jos potencialą bei galimybes“. 
Tačiau galima pasiremti keliais konkrečiais pavyzdžiais. Pavyzdžiui, vienoje Prancūzijos chemijos gamykloje pritaikius TIP Check sprendinius per metus yra taupoma po 0,5 mln. eurų, o beveik 100.000 eurų investicija į techninę izoliaciją atsipirko per pirmuosius 3 mėnesius. Kitas pavyzdys – „Thannhauser + Ulbricht“ asfalto gamyklos katilai Vokietijoje. Jie buvo izoliuoti ir investavus beveik 13.000 eurų ekonominis efektas įmonei per metus siekia 47.800 eurų. Nyderlanduose „Hertel“ kompanijos pritaikyti izoliaciniai sprendimai pramonės įmonėje, kai buvo eliminuoti nuostoliai garo paskirstymo tinkle, ekonominis efektas siekia 32.000 eurų kasmet. Europos pramoninės izoliacijos fondo (European Industrial Insulation Foundation, EIIF) ekspertai teigia, kad jei visų ES gamyklų vadovai įgyvendintų paprastus ekonomiškus sprendimus: izoliuotų pramonės įrenginius, vamzdynus ir paviršius bei sutvarkytų netvarkingą izoliaciją, kasmet būtų galima sutaupyti 620 PJ energijos bei sumažinti CO2 kiekį 49 mln. tonų. 
Toks metinis CO2 sumažėjimas prilygtų 18 mln. vidutinės klasės automobilių, kasmet nuvažiuojančių 12,5 tūkst. km, išmetamam CO2 kiekiui. Energijos suvartojimas sumažėtų tiek, kiek per metus suvartoja visa Nyderlandų pramonė. Pernai EIIF atliko 180 TIP Check auditus atlikusių pramonės įmonių apklausą ir nustatė, kad šiuo metu Europoje vykdomų techninės izoliacijos projektų metinis energijos taupymo potencialas siekia 750 000 MWh per metus (2,7 PJ per metus). Tokiu būdu išmetamo CO2 kiekis sumažės daugiau kaip 500 000 t. Investicijų atsipirkimas į techninę izoliaciją vidutiniškai siekia nuo vienerių iki dviejų metų. Kai kuriais atvejais – net iki metų. „TIP Check auditą atlieka sertifikuoti inžinieriai, baigę specialią EIIF programą. 
O tokių specialistų jau turime ir Lietuvoje,- sako L. Bajarskas. - Tokie auditoriai gali padėti pramonės įmonei įvertinti esamų, projektuojamų ar renovuojamų objektų izoliacijos sistemas ir parodyti kokie yra galimi efektyvesni izoliaciniai sprendimai“. Pramonės įmonėse energijos taupymo potencialas vien tik Europoje siekia 3,5 mlrd. eur. 
Liutauras Bajarskas, „Paroc“ techninės izoliacijos ekspertas: „TIP Check auditą atlieka sertifikuoti inžinieriai, baigę specialią EIIF programą. Tokių specialistų jau turime ir Lietuvoje. Jie gali padėti pramonės įmonėms įvertinti esamų, projektuojamų ar renovuojamų objektų izoliacijos sistemas ir parodyti kokie yra galimi efektyviausi sprendimai“. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.