Praėjusių metų pabaigoje būtent dėl tokių mokesčių vengimo schemų buvo sulaikytas vienas žinomiausių Lietuvos aludarių UAB „Biržų alus“ vadovas. Gamintojas įtariamas sukūręs mokesčių sukčiavimo schemą ir įvairiems juridiniams vienetams dvigubos buhalterinės apskaitos principu pardavęs apie 300000 litrų alaus.
Dalį legaliose gamyklose pagaminamo alaus gamintojai neapskaito piktnaudžiaudami taikomomis supaprastintos apskaitos taisyklėmis, kurios kitiems alkoholinių gėrimų gamintojams netaikomos. Pavyzdžiui, alaus skardinės, buteliai nėra ženklinami banderolėmis, kurios yra išduodamos ir kas savaitę registruojamos Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Taip pat alaus gamyklos neprivalo įrengti grynojo alkoholio skaitiklių, kurie fiksuoja, kiek šimtaprocentinio alkoholio buvo pagaminta visoje produkcijoje.
„Nelegaliai dirbantys alaus gamintojai diskredituoja visą pramonės sektorių ir tai yra didelė problema. Jei lengvatomis yra piktnaudžiaujama, jas reikia naikinti ir alaus gamintojams taikyti tokią pačią produkcijos apskaitos sistemą, kaip ir kitiems alkoholinių gėrimų gamintojams“, – sako Romas Apulskis, Legalaus verslo aljanso prezidentas.
Pasak R. Apulskio, kai vieni gamintojai dirba sąžiningai, o kiti – nemoka mokesčių, nukenčia visi, išskyrus pačius sukčiautojus, – valstybė nesurenka mokesčių ir neturi lėšų, iš ko mokėti atlyginimų mokytojams, policininkams ir socialiniams darbuotojams. Neapskaitytų pajamų gaunančios įmonės atlyginimus savo darbuotojams taip pat dažniausiai moka neoficialiai, todėl nesurenkami „Sodros“ mokesčiai ir atitinkamai nėra lėšų, iš ko didinti pensijas.
Tokios schemos ne tik griauna alkoholio pramonės ir viso verslo reputaciją, bet ir iškreipia konkurencijos sąlygos, nes neapskaityta produkcija barams yra parduodama mažesnėmis kainomis, tuo tarpu sąžiningai dirbantys gamintojai tokių kainų pasiūlyti negali.