Kitiems metams – dešimt neįtikėtinų „Saxo Bank“ prognozių

2016 m. gruodžio 7 d. 12:25
Ar 2017 metais Kinija viršys augimo lūkesčius, „Brexit“ virs „Bremain“, Meksikos peso kursas stipriai ūgtels, o Italijos bankų akcijos taps geriausius rezultatus demonstruojančia nuosavybės vertybinių popierių grupe?
Daugiau nuotraukų (1)
„Saxo Bank“, kurio specializacija – kelių tipų aktyvų internetinės prekybos ir investicijų sritis, šiandien paskelbė savo kasmetinį „Neįtikėtinų prognozių“ rinkinį kitiems metams.
Tęsiama tradicija atrinkti prognozes, provokuojančias diskusijas apie tai, kas kitais metais galėtų nustebinti ar sukrėsti investicijų grąžą.
Šių metų perspektyva apima aibę scenarijų, tarp jų tokius: Kinija vėl pradės sparčiai augti, Italijos bankai patirs spurtą, „Brexit“ (Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos) užleis pozicijas „Bremain“ (Jungtinės Karalystės pasilikimui Europos Sąjungoje), Europos Sąjunga išreikš valią keistis, kylant populizmo pakurstytam protestui.
„Neįtikėtinos prognozės“ neturėtų būti laikomos oficialia „Saxo Bank“ ateities vizija – greičiau jos vertinamos kaip mažai tikėtini spėjimai apie įvykius bei rinkų judesius, turintys didelį potencialą sudrumsti visuotinę nuomonę.
„Saxo Bank“ vyriausiasis ekonomistas Steenas Jakobsenas komentavo: „Baigiasi metai, kuriais tikrovė sugebėjo nustelbti net ir mažiausiai įtikinamas prognozes: jas pranoko „Brexit“ staigmena ir JAV rikimų rezultatai. Todėl vienijanti 2017 metų „Neįtikėtinų prognozių“ tema – žūtbūtiniais laikais būtina imtis žūtbūtinių veiksmų.
Pokyčiai įprastai nutinka tik ištikus krizei.
2017 metai gali tapti raginimu pabusti, iš esmės pasipriešinant po 2009-ųjų sunkmečio įprastais tapusių centrinių bankų plėtrai ir vyriausybių taupymui.
Žvelgiant atgal, atrodo, kad kai kurios neįtikėtinos mūsų prognozės buvo ne tokios jau neįtikėtinos. Todėl svarbu, kad investuotojai būtų susipažinę su platesniu galimybių spektru, nei leidžia matyti bendra rinkos nuomonė, idant jie galėtų priimti subalansuotus sprendimus, net nutikus ir iš pažiūros mažai tikėtiniems scenarijams.“
Taip nusiteikę ir pristatome „Saxo Bank“ „Neįtikėtinas prognozes 2017 metams“.
 Kinijos BVP išsipūs  
Kinija suvokia, kad išsėmė gamyba ir infrastruktūros plėtra paremto augimo galimybes, todėl aktyviai skatina fiskalinę bei pinigų politiką.
Atveria kapitalo rinkas, sėkmingai perorientuodama ūkį į vartojimu grįstą augimą. Tai lemia, kad 2017 metais pasiekiamas 8 proc. augimas.
Tokį atsigavimą lemia paslaugų sektoriaus kilimas. Euforija dėl privačiu vartojimu paremto augimo dvigubai kilsteli Šanchajaus sudėtinį indeksą (Shanghai Composite Index – SHCOMP ) – jis nuo 2016 metų lygio išauga iki daugiau nei 5 000 taškų vertės.
Užfiksuos pajamingumą 
JAV dolerio kursas bei JAV palūkanų normos per 2017 metus skausmingai stiebiasi į viršų. Testosterono stimuliuojama JAV prezidento fiskalinė politika lemia 10 metų trunkantį JAV vyriausybės vertybinių popierių pajamingumo šuolį iki 3 proc., sukeldama paniką rinkoje.
Nujausdama galimą tragediją, JAV Federalinė rezervų sistema ima kopijuoti Japonijos banko pajamingumo kreivės kontrolės politiką, fiksuodama 1,5 proc. 10 metų trunkantį JAV vyriausybės vertybinių popierių pajamingumą.
Tiesa, ji tai daro kiek kitaip – veiksmingai pradėdama ketvirtąją arba begalinę kiekybinio skatinimo bangą. Tai, savo ruožtu, sustabdo masinį pasaulio akcijų bei obligacijų rinkų kritimą ir lemia didžiausią obligacijų rinkos grąžą per pastaruosius septynerius metus. Dėl šios politikos trūkumų įspėjančius balsus užgožia eilinis centrinių bankų paskatintas riaumojimas apie rinkų spurtą.
Obligacijų nemokumas 
Vidutinis 3,77 proc. ilgojo laikotarpio aukšto pajamingumo obligacijų nemokumas, per 1990-ųjų, 2000-ųjų ir 2009-ųjų JAV krizes šoktelėjęs iki atitinkamai 16, 10 ir 12 proc., 2017 metais pasiekia 25 proc. aukštumas. Centriniams bankams darant pernelyg didelį poveikį, vyriausybės visame pasaulyje imasi fiskalinio skatinimo. Tai lemia palūkanų normų augimą (išskyrus Japonijoje), dėl kurio pajamingumo kreivė reikšmingai statėja.
Trilijonų vertos investicijos į įmonių obligacijas skausmingai nuvertėja. Problemą paryškina tai, kad kapitalas traukiasi iš obligacijų fondų. Dėl šios priežasties didėja kainų skirtumai ir išnyksta galimybė refinansuoti žemos kokybės paskolas. Nemokumui pasiekus 25 proc., neveiksmingi verslo dalyviai tampa priversti trauktis iš rinkos, sukurdami galimybes produktyviau skirstyti kapitalą.
Jungtinė Karalystė lieka Europos Sąjungoje
Pasaulinis populistų sukilimas, pastebimas abiejose Atlanto vandenyno pusėse, sudrausmina Europos Sąjungos lyderius, paskatindamas juos glaudžiau bendradarbiauti su Jungtine Karalyste. Vykstant deryboms, Europos Sąjunga padaro reikšmingų nuolaidų dėl imigracijos ir Jungtinėje Karalystėje įkurtų finansines paslaugas teikiančių įmonių teisės veikti vieningos rinkos sąlygomis.
Todėl, kai Jungtinės Karalystės Parlamentui teikiama balsuoti dėl to, kad 50-asis straipsnis būtų aktyvintas, priimamas sprendimas jo atsisakyti. Jungtinė Karalystė išlieka Europos Sąjungos orbitoje, Anglijos bankas kilsteli palūkanų normą iki 0,5 proc., o EUR / GBP kursas nukrinta iki 0,7300, simboliškai primindamas 1973 metus, kai Jungtinė Karalystė įstojo į Europos ekonominę bendriją.
Daktaras Varis peršals 
Varis buvo vienas ryškiausių laimėtojų po JAV rinkimų. Tačiau 2017 metais rinkos ima suvokti, kad naujajam prezidentui bus sunku atlikti žadėtas investicijas, o vario paklausa, kaip tikėtasi, neauga. Didėjant rinkėjų nepasitenkinimui, prezidentas Donaldas Trumpas vis daugiau dėmesio skiria protekcionizmui.
Taip kuria kliūtis tarptautinei prekybai, kurios pakenks besiplėtojančioms rinkoms ir Europai. Pasaulinis ūkio augimas, persiorientavus į vartojimu grįstą augimą, ima silpti, o Kinijos paklausa pramoniniam metalui lėtėja.
Vario ateities sandorių kainoms kirtus tendencijos palaikymo liniją, kuri nuo pat 2002 metų yra ties 2 JAV doleriais už svarą, spekuliacinio išpardavimo banga nubloškia vario kainą iki pat 2009 metų krizės žemumos – 1,25 JAV dolerių už svarą.
Nerealūs  “Bitcoin“ laimėjimai
Vadovaujant prezidentui Trumpui, sukuriama JAV fiskalinė politika, kuri lemia biudžeto deficito šuolį nuo 600 milijardų JAV dolerių iki 1,2–1,8 trilijonų JAV dolerių. Dėl šios priežasties šokteli JAV ūkio augimas ir infliacija, priversdama JAV Federalinę rezervų sistemą kelti palūkanų normas.
Todėl JAV dolerio kursas pasiekia naujas aukštumas. Tai sukelia domino efektą besiplėtojančiose rinkose, ypač Kinijoje. Jos pradeda ieškoti pamainos JAV dolerio valdomai nekonvertuojamų į atsargas popierinių pinigų sistemai, lemiančiai pernelyg didelę priklausomybę nuo JAV pinigų politikos.
Išpopuliarėja kriptovaliutų alternatyva, daugiausia dėmesio susilaukia „Bitcoin“. Bankinei sistemai ir Rusijos bei Kinijos vyriausybėms pripažinus „Bitcoin“ kaip dalinį JAV dolerio pakaitalą, jo vertė patrigubėja – nuo 700 JAV dolerių išauga iki 2 100 JAV dolerių.
Panika – JAV sveikatos sektoriuje
Išlaidos sveikatos apsaugai JAV siekia apie 17 proc. BVP, palyginti su 10 proc. pasauliniu vidurkiu. Vis daugiau JAV gyventojų nebeišgali susimokėti už medicinines paslaugas. Pirminė sveikatos apsaugos įmonių akcijų atokvėpio banga, atsiritusi Trumpui laimėjus rinkimus, greitai išsikvepia.
2017 metais investuotojai suvokia, kad naujoji administracija ne tik nebus sektoriui gailestinga, bet net imasi kardinaliai keisti neproduktyvią ir pernelyg brangią JAV sveikatos apsaugos sistemą. Fondo „Health Care Sector SPDF Fund ETF“ kaina krinta 50 proc., iki 35 JAV dolerių, užbaigdama įspūdingiausią JAV akcijų rinkos kilimą nuo pat finansų krizės.
 Meksikos peso kursas išaugs 
Rinka drastiškai pervertino DonaldoTrumpo nusiteikimą ar net galimybes pažaboti prekybos su Meksika apimtis, taigi nuvertintas pesas reikšmingai atsigauna.
Išaugus palūkanų normoms, smarkiai sumažėja Kanados būsto kreditavimas. Komerciniams šalies bankams pasiduodant, centrinis Kanados bankas įlieja kapitalo į finansų rinką, imdamasis ją kiekybiškai skatinti.
Be to, Kanados dolerio kursas silpta, nes šalis nebesugeba, kaip anksčiau, pelnytis iš JAV ūkio atsigavimo – taip nutinka dėl globalizacijos ir dėl to, kad, susidūrus su istoriškai pernelyg stipria valiuta, ilgainiui sumenko gamybos pajėgumas. CAD / MXN kursas nuo 2016 metų aukštumų krenta iki 30 proc.
Italijos bankų šlovė
Vokietijos bankams nugrimzdus į neigiamų palūkanų normų bei plokščios pajamingumo kreivės liūną, kapitalo rinkos liovėsi juos finansavusios. Vadovaujantis Europos Sąjungos taisyklėmis, jei būtų gelbėjami Vokietijos bankai, tai neišvengiamai reikštų, kad ir bet kurios kitos valstybės narės bankams turėtų būti ištiesta pagalbos ranka.
Tai labai pradžiugintų Italijos bankus, kuriuos slegia nemokių paskolų našta ir stringantis šalies ūkis. Naujoji valdžios garantija sudaro sąlygas pertvarkyti bankų sistemą. Siekiant sureguliuoti euro zonos bankų balansus ir vėl įsukti skolinimo mechanizmą, įsteigiamas Europos blogų skolų bankas. Italijos bankų akcijų kainos šokteli daugiau nei 100 proc.
Skatins augimą
Populistinės politinės partijos Europoje patiria sėkmę ir „Geert Wilders“ radikalių dešiniųjų pažiūrų partija dramatiškai iškovoja pergalę Olandijoje. Tokiame kontekste tradicinės politinės partijos ima tolti nuo taupymo politikos ir atsigręžia į Keyneso stiliaus priemones, kurias po 1929 metų krizės taikė prezidentas Rooseveltas.
Europos Sąjunga paskelbia 630 milijardų eurų šešerių metų skatinimo planą, kurį remia Europos Komisijos prezidentas Jeanas-Claude‘as Junckeris.
Kartu Europos Sąjungos vadovai, siekdami išvengti rezultatus atskiedžiančio importo poveikio, sutaria dėl bendrų Europos Sąjungos obligacijų. Jos nukreipiamos į 1 trilijono eurų infrastruktūros investicijas, kurios sutvirtina regioninę integraciją ir paskatina kapitalo srautą tekėti į Europos Sąjungą.
prognozėsSaxoBankKinija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.