Asociacijos „Investuotojų forumas“ ir skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ suburtos įmonės tikisi, kad vyriausybės dėmesys kovai su šešėline ekonomika ir korupcija išties bus išskirtinis. Tačiau verslininkai pastebėjo ir tai, kad programoje neužsimenama apie ypač svarbų veiksnį – finansavimą tų įstaigų, kurios atlieka kovos su šešėline ekonomika kontrolės ir priežiūros funkciją.
„Tikime rimtu Vyriausybės nusiteikimu dirbti ir įgyvendinti priemones Lietuvos verslo aplinkos ir pačios valstybės skaidrumui didinti.
Nors situacija mūsų šalyje po truputį gerėja, tačiau pokyčiai yra nepakankami.
Kaip rodo tyrimai, 2015 m. šešėlinė ekonomika galėjo sudaryti apie 26 proc. šalies BVP.
Apmaudu ir dėl to, kad maždaug kas ketvirtas Lietuvos pilietis, siekdamas institucijų pagalbos, yra davęs kyšį.
Tikimės, kad Vyriausybė bus ryžtinga ir susijusias programines nuostatas pradės įgyvendinti realiai, o ne paliks dūlėti stalčiuose“, – sakė iniciatyvos „Baltoji banga“ projekto koordinatorė Ieva Lapeikienė.
Naujojoje Vyriausybės programoje numatytas griežtinti neskaidriai veikiančių juridinių asmenų atsakomybę, taip pat ketinama skatinti gerosios valdymo praktikos principų įdiegimą ir taikymą.
Naujoji Vyriausybė siekia išskirti jautriausias viešojo administravimo sritis ir imtis aiškių priemonių – sisteminių patikrinimų, auditų ir vertinimų situacijos jose gerinimui.
Didžiausias dėmesys skiriamas sveikatos apsaugos, viešųjų pirkimų, valstybės ir savivaldybės valdomų įmonių, teismų ir teisinės sistemos skaidrumui, skaidriai ir efektyviai valstybės tarnybai, nulinei politinės korupcijos tolerancijai ir aktyviai kovai su smulkiosios korupcijos formomis, išskiriamas poreikis stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje.
Vis tik kovoje su sukčiavimu, šešėline ekonomika ir korupcija tam tikri aspektai nebuvo įtraukti. Žmogiškųjų ir techninių išteklių trūkumas kontrolės ir priežiūros funkciją atliekančiose įstaigose – plačiai diskutuojama problema, tačiau programoje šiam klausimui neskiriama dėmesio.
„Būtų naivu tikėtis, kad iš esmės nedidinant kovos su korupcija ir šešėliu išteklių, pasieksime gerų rezultatų. Taip pat, naujoji Vyriausybė siekia visokeriopai lengvinti verslo sąlygas, mažinti administracinę naštą ir supaprastinti kontrolės principus.
Kaip bebūtų, kyla klausimas, kaip „lengvesnės“ kontrolės principai derės su siekiu griežčiau kovoti su įvairiomis korupcijos ir šešėlinės ekonomikos formomis“, – komentuoja Liudas Jurkonis, „Investuotojų forumo“ verslo etikos grupės vadovas, „Ernst & Young Baltic“ Neteisėtų veiksmų tyrimų ir prevencijos paslaugų vadovas Baltijos šalims.
„Kol kas nėra aišku, kaip minimos nuostatos bus įgyvendintos. Todėl siūlome pirmiausia struktūruotai peržiūrėti užsibrėžtus tikslus ir numatyti atitinkamas priemones, siekiant sistemiškai spręsti viešojo administravimo ir politikos klausimus, peržiūrėti viešojo sektoriaus įstaigų ir organizacijų valdymo ir atskaitomybės principus, diegti griežtesnius ir labiau koordinuotus kontrolės principus tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje bei kurti ir skatinti skaidrumo principus puoselėjančią visuomeninę ir organizacinę kultūrą“, – sako jis.
„Baltosios bangos“ nariai ypač palaiko naujos Vyriausybės planus į korupcijos kontrolę įtraukti visuomenę ir verslo atstovus. „Programoje pabrėžiamas dėmesys pranešimų apie galimus sukčiavimo atvejus skatinimui ir pranešėjų apsaugai, akcentuojama pilietiškumo ugdymo skatinimo svarba tiek visuomenės, tiek valstybės tarnyboje“, – sako L. Jurkonis.
Skaidraus verslo bendruomenė džiaugiasi ir Vyriausybės iniciatyva valstybės tarnyboje įvesti „mentoriaus etatą“, kurio viena pagrindinių funkcijų – sudaryti sąlygas, kad valstybės ir savivaldybių įstaigose būtų ugdoma organizacinė kultūra, pagrįsta atsakomybe, kurioje nėra vietos korupcijai.