Duodamas interviu „Bloomberg“, Y.Varoufakis sakė, kad būtų davęs „nukirsti ranką“, užuot likęs dirbti ministru, jeigu visuomenė referendume nubalsuotų „Taip“.
Y. Varoufakis pasitraukė iš karto po nacionalinio referendumo rezultatų paskelbimo ir dabar galės su pasididžiavimu kalbėti apie „kreditorių neapykantą jo atžvilgiu“, rašo „Corriere della Sera“.
Daugelis mano, kad jis tuo girsis ilgai ir prognozuoja jam „lektoriaus ateitį“. Neatmetama, kad jis taps Vakarų kairiosios minties pranašu plačiąja to žodžio prasme. O gal pakartos Alberto Gore'o kelią: pralaimėjęs, bet nenugalėtas, jis pradės taurų mūšį už planetos išsaugojimą – išgelbėjimą nuo Wolfgango Schaeuble, visokių rūšių kreditorių ir kaklaraiščių nešiotojų. Jis taps žinomu ir gerbiamu, tačiau reikės turtėti ir stambėti.
Straipsnyje skelbiami galimi Y.Varoufakio ateities veiklos scenarijai, nors pripažįstama, kad buvusio nestandartinio finansų ministro veiksmus, šiaip ar taip, gan sunku prognozuoti.
Du scenarijai
Al Bano scenarijus.
Y.Varoufakis užsikrės europinių populistinių judėjimų entuziazmu. Jis važinės po pasaulį motociklu, rūpinsis savo elegantiška žmona Danae, vėliau ją išmainys į Rominą, kuri jį paliks. Bet jis bus beprotiškai populiarus.
Naomi Klein scenarijus.
Y.Varoufakis, „Pasaulinis minotauras: Amerika, Europa ir pasaulio ekonomikos ateitis“ autorius, pradės rašyti naują bestselerį. Jis pristatys knygą visam pasauliui, bus laikomas simpatiškesniu nei pati N.Klein. Po to jo knygos bus nesuprantamos, jis pozuos nesibaigiančiose foto sesijose su Danae. Po to paliks Danae dėl jaunesnės ir turtingesnės moters, po to bus dar viena ir taip toliau, rašoma straipsnyje. Galų gale jis užsidarys namelyje Amorgose kartu su vieninteliu jam ištikimu Teksaso studentu ir nuolat kartos: „Aš vis dar didis. Tai vyriausybės tapo mažomis“. Ir jis bus teisus.
Maištingasis graikas
Sausį tapęs finansų ministru, Y.Varoufakis atsidūrė pasaulinės žiniasklaidos dėmesio centre, o kai kurie jo poelgiai sulaukė prieštaringų vertinimų.
Jis leidosi nufotografuojamas Prancūzijos savaitraščio „Paris Match“ sėdėdamas prie pianino arba prabangiai vakarieniaujantis su savo žmona ant stogo terasos – „savo meilės lizdelyje Akropolio papėdėje“.
Nors šis originalių pažiūrų ministras visuomet stodavo į paprastų graikų pusę, jis yra kilęs iš toli gražu ne eilinės šeimos.
Jo 90-metis tėvas Giorgas Varoufakis tebevadovauja vienai didžiausių Graikijos plieno gamybos įmonių „Halyvourgiki“. Jis taip pat lankė prestižinę Moraičio mokyklą, tarp kurios absolventų esama daug iškilių graikų lyderių ir menininkų.
Y. Varoufakis studijavo ir dirbo Anglijos universitetuose – Esekso bei Kembridžo. Jo vardas dažnai cituojamas lošimų teorijos tyrimuose.
1998 metais Y.Varoufakis išvyko į Australiją ir dabar turi dvigubą Graikijos bei Australijos pilietybę.
2000 metais jis grįžo į tėvynę dėstyti Atėnų universitete, o 2013 metų sausį priėmė pasiūlymą dirbti Teksaso universitete Ostino mieste.
Y.Varoufakis buvo maištingas veikėjas nuo pat vaikystės.
Jis pasakojo BBC, kad sąmoningai pradėjo rašyti savo vardą Yanis su viena „n“ raide, o ne dviem, kaip labiau įprasta Graikijoje, po konflikto su mokytoja pradinėje mokykloje.
„Man dviguba „n“ atrodė estetiškai nepatraukli, – sakę jis. – Taigi nusprendžiau rašyti savo vardą su viena. Mokytoja man už tai parašė blogą pažymį, dėl ko labai supykau. Nuo tada visuomet rašydavau savo vardą su viena „n“.
Veikiau roko žvaigždė nei ministras
Tapęs finansų ministru, Y.Varoufakis, plikai skutantis galvą, supurtė konservatyvų ES viršūnių pasaulį, atvykdamas į susitikimus vilkėdamas odinę striukę, tarsi roko žvaigždė, ir į kelnes nesukištus marškinius. Jis greitai buvo pramintas „Graikijos Bruce'u Willisu“.
Jo neįprasta apranga ir polinkis mokyti kitus erzino kai kuriuos kolegas Europos Sąjungoje per susitikimus dėl Graikijos skolų. Galiausiai jis buvo atšauktas iš tiesioginių derybų.
Y.Varoufakio tėvas Giorgos sakė graikų dienraščiui „Ethnos“, kad jo sūnaus kritikai „nori jį sudirbti, nes jis kompetentingas“.
Y.Varoufakis ne vien aktyviai rašo savo tinklaraštyje, bet yra išleidęs kelias knygas, tarp jų – „Pasaulinis minotauras: Amerika, Europa ir pasaulio ekonomikos ateitis“ (The Global Minotaur: America, Europe and the Future of the Global Economy).
Jis sakė esantis įsitikinęs, kad pakrikusi Graikijos ekonomika gali atsigauti tik tuomet, kai būtų pakeistos tarptautinės finansinės pagalbos programos sąlygos. Y.Varoufakis jau seniai sako, kad Graikija nesugebės visiškai grąžinti savo milžiniškų skolų.
Parengė Eugenija Grižibauskienė