„EY“: Lietuvai investuotojų reikia dairytis Kinijoje ir JAV

2015 m. birželio 29 d. 10:42
lrytas.lt
Užsienio investuotojams Baltijos šalys tradiciškai išlieka vienos patraukliausių Rytų Europos valstybių. Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ (buvusi „Ernst & Young“) atlikto Europos patrauklumo investicijoms tyrimo duomenimis, pernai palyginti su užpernai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje buvo įgyvendinta 9 proc. daugiau investicinių projektų ir sukurta net 31 proc. daugiau naujų darbo vietų.
Daugiau nuotraukų (1)
Šiuo požiūriu Baltijos valstybės lenkia likusią Europą – visame Senajame žemyne užsienio investuotojų sukurtų naujų darbo vietų skaičius pernai augo 12 proc. Kinija ir JAV įvardijamos kaip didžiausio neišnaudoto potencialo šalys mūsų regionui.
Pelnė investuotojų pasitikėjimą
„Baltijos valstybės pirmauja regione pagal vienam gyventojui tenkančią tiesioginių užsienio investicijų projektų dalį. Įdomu ir tai, kad Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse vykdyti ne tik plyno lauko investicijų projektai – visose trijose valstybėse nemažai ir reinvestuojama. Tai reiškia, kad šalys pelnė čia veikiančių investuotojų pasitikėjimą: investicijas nukreipusios į Baltijos valstybes, užsienio kompanijos jomis pasitiki ir investuoja čia vėl“, − sako „EY“ investicijų skatinimo ir plėtros padalinio vadovas Baltijos šalyse Arvydas Arnašius.
Pasak A. Arnašiaus, tiesioginių užsienio investicijų (TUI) požiūriu Europai 2014-ieji buvę rekordiniai: lyginant su 2013 m. TUI srautas į Senąjį žemyną išaugo 36 proc., įgyvendinta dešimtadaliu daugiau investicinių projektų. Tačiau investuotojų žvilgsniai daugiausiai krypsta į Vakarų Europos šalis: didesnė pusė, 52 proc. TUI projektų vykdyta Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir Prancūzijoje. Šiuo požiūriu Centrinės ir Rytų Europos šalys atsilieka.
„Vertinant bendrai, Vidurio ir Rytų Europoje vykdomų investicinių projektų dalis per pastaruosius penkerius metus sumažėjo nuo 25 iki 20 proc. Tačiau investuotojai čia noriau kuria darbo vietas: pagal TUI sukuriamų darbo vietų skaičių Vidurio ir Rytų Europai tenka 52 proc. viso žemyno dalies“, − komentuoja „EY“ ekspertas.
Pastebi neišnaudotų galimybių
Kaip ir iki šiol, didžiausi investicijų srautai šalis pasiekia iš kitų Europos valstybių. Vertinant investicijas iš trečiųjų šalių, liūto dalis atitenka JAV: ketvirtadalį visų TUI projektų Europoje pernai vykdė Jungtinių valstijų investuotojai. Apie 8 proc. užsienio investicijų srauto Europą pasiekė iš BRIC bloko šalių – Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos. Pastarosios dalis sudarė net 5 proc. Europos tiesioginių užsienio investicijų.
„Matome, kad amerikiečių projektai sudaro 25 proc. visos Europos investicijų. Tuo tarpu Baltijos šalyse JAV įgyvendinamų investicinių projektų dalis gerokai mažesnė dalis – 18 proc. Žymiai daugiau Baltijos valstybėse galėtų investuoti ir didžiosios Europos ekonomikos – Prancūzija, Vokietija, Jungtinė Karalystė. Čia yra neišnaudoto potencialo, kuriam pasitelkti reikėtų daugiau pastangų, kryptingos ir veržlesnės rinkodaros“, − pabrėžia investicijų skatinimo ir plėtros ekspertas.
Jis pataria šaliai neapsiriboti vien tik Vakarų valstybėmis. „Per pastaruosius 5 metus investicijų iš BRIC šalių, ypač Kinijos, srautas Europoje padvigubėjo. Aiški strategija, kaip pritraukti daugiau BRIC investuotojų į Baltijos šalis ir į Lietuvą, galėtų būti pergalinga“, − reziumuoja A. Arnašius.
Ernst & YoungEYArvydas Arnašius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.