Laukiamas rodiklis sumažėjo, nors ir krito naftos kainos – šis veiksnys laikomas vienu iš turinčių daugiausiai įtakos daugelio šalių ekonomikų augimui ir plėtrą veikiantis teigiamai.
TVF ekspertai mano, kad palankią situaciją nustelbs neigiami faktoriai ir sumažėjusios investicijos. Todėl daugeliui išsivysčiusių ir besivystančių šalių augimo rodikliai smuko net keliems ateinantiems metams.
Jeigu verslas laukia mažesnio augimo, vadinasi, tikimasi parduoti mažiau prekių ir paslaugų, o tai savo ruožtu neigiamai atsiliepia investavimui.
Itin daug dėmesio ataskaitoje skiriama euro zonai. TVF tikisi, kad regione tęsis atsigavimas, tiesa, įspėjama, kad jis bus nestiprus. Laukiama šiais metais 1,2 proc. pasieksiančios plėtros, o 2016-aisiais rodiklis gali pakilti iki 1,4 proc. Europos centrinis bankas (ECB), anot analitikų, daugiausiai dėmesio šiuo metu turėtų skirti kovai su defliacija, arba krintančiomis kainomis.
Duodamas interviu BBC, TVF vyriausiasis ekonomistas Olivier Blanchard teigia, kad defliacija yra nepalanki ir nerimą kelianti jėga, tačiau „pati savaime ji nėra mirties nuosprendis, nes ekonomikos atsigavimo visiškai nesustabdys“.
Tiesa, pareigūnas pripažįsta išliekančią galimybę, kad defliacija euro zonoje gali vėl pradėti krizę. Krintančios kainos tampa problema vyriausybėms, nes smunka jų mokestinės pajamos.
Kalbėdama apie Kiniją, TVF teigia, kad per tris dešimtmečius iki 2010-ųjų vidutiniškai augimo rodikliui siekus 10 proc. dabar šalyje ūkio plėtra lėtėja – ateinančiais metais rodiklis sudarys tik 6,3 proc.
Vis dėlto didžiausias nuosmukis prognozuojamas Rusijai: manoma, kad šalies ekonomika šiemet susitrauks 3 proc., o ateinančiais metais – 1 proc. Daugiausiai įtakos tam turės naftos kainų nuosmukis ir geopolitiniai veiksniai – krizė Ukrainoje ir Vakarų taikomos sankcijos.
Taip pat didelis nuosmukis gresia ir kitai naftos importuotojai – Nigerijai. Tiesa, net ir sumažinus prognozes išliekantis rodiklis sudaro 4,5 proc., o tai šaliai itin stiprus augimo vidurkis.
TVF laukia, kad Jungtinėse Valstijose augimas šiemet gali siekti 3,6 proc., o ateinančiais metais – 3,3 proc.