„Nemanau, kad Kipre gyvenantys lietuviai turi didelių indėlių bankuose“, - sakė aštuntus metus šioje saloje gyvenantis ir ilgą laiką turizmo versle sukęsis Saulius Janelionis. Artėjantį vasaros sezoną jis dirbs rusų restorane vadybininku.
Anot S. Janelionio, lietuviams nėra ko nerimauti, tačiau, žinoma, nuolat gyvenantys ar tik sezoninių darbų atvykstantys tautiečiai jaučia šalyje kilusį šurmulį. Juolab per televiziją ir spaudoje nuolat aptariamos šių dienų aktualijos, rašoma apie suskubusius atsiimti indėlius bankų klientus.
„Kipre ką tik baigėsi dešimt dienų vykęs karnavalas, o per šventes žmonės daugiau išleidžia pinigų, tad gal jie į bankus ėjo ne vien dėl nerimo, kad bus apmokestinti jų indėliai“, - svarstė S. Janelionis.
Karnavalas baigėsi, tačiau šventės tęsiasi. Pirmadienį Kipre neveikė bankai, o vietos žiniasklaida svarsto, kad ne tik Kipre, bet ir Graikijoje Kipro bankai, baimindamiesi indėlių norinčių pasiimti klientų, gali juos atidaryti tik penktadienį.
Kad Kipre sklando nerimas dėl laukiančio šalies valdžios sprendimo, pastebi ir Graikijos lietuvių bendruomenės vadovė Jurgita Montvydaitė.
„Graikijoje nerimaujama, kas bus su graikų pinigais, laikomais Kipro bankuose Graikijoje. Graikai visuomet jautriai reaguoja į permainas Kipre“, - aiškino lietuvė.
Smarkiai nerimauja ir rusų verslininkai, kurių nemaža dalis pinigus laiko Kipro bankuose.
Tai tvirtino ir Kipre gyvenantis S. Janelionis.
Pinigų turintys rusai sudaro didžiausią dalį Kipro turistų. Poilsiautojų iš Rusijos skaičius vis didėja.
„O tų, kurie čia įsigydavo namus ir juose įsikurdavo keliems mėnesiams, sumažėjo. Dabar, jei rusai ir perka nekilnojamąjį turtą, tai butus, mat juos išlaikyti pigiau. Kai prieš porą metų sprogo elektrinė šalia Larnakos, smarkiai pabrango elektra“, - aiškino S. Janelionis.
Sezoninio uždarbio besidairantiems lietuviams tai netapo kliūtimi. Anot S. Janelionio, darbo paslaugų sektoriuje, ypač jei moki rusų kalbą, galima nesunkiai rasti.