„Viena vertus, matome džiuginančią statistiką – atsidarančius naujus viešbučius, augančius turistų srautus, tačiau kita vertus – dėl nuolat besikeičiančių mokesčių blogėja apgyvendinimo įstaigų veiklos rodikliai bei gerokai pristabdomos investicijos“, - teigia Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
Jos teigimu, Lietuvoje žvalgėsi ne vienas tarptautinis investuotojas.
„Tačiau daugelį jų atbaidė nestabili Lietuvos mokesčių politika - vien per pastaruosius trejus metus penkis kartus keistas PVM tarifas viešbučių paslaugoms.
Tai ne tik apsunkino verslą, bet ir biudžetui nedavė tokio efekto, kokio tikėjosi valdininkai. Tuo tarpu apgyvendinimo įstaigų ilgalaikiai finansinių skolų likučiai padidėjo beveik 7 proc. ir viršijo 828 mln. litų, o investicijos per pirmąjį pusmetį tesiekė 23,9 mln. litų“, – skaičiavo E. Šiškauskienė.
Srautai auga
Per pirmąjį šių metų pusmetį, Statistikos departamento duomenimis, šalies apgyvendinimo įstaigos sulaukė beveik 700 tūkst svečių, arba 14 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.
Beveik 15 proc. išaugo ir nakvynių skaičius.
Viešbučių numerių užimtumas antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje siekė 48 proc., o sostinės apgyvendinimo įstaigos džiaugėsi net 66 proc. rodikliu.
Dauguma - 62 proc. - visų viešbučių svečių buvo užsieniečiai. Daugelis jų - lankytojai iš kaimyninių šalių: Rusijos, Lenkijos, Baltarusijos bei Latvijos.
„Iš Europos šalių atvykstančių svečių srautai truputį mažėja. Tai kelia nerimą. Lietuva čia pralaimi kovą dėl klientų - pagal PVM tarifo dydį esame antri nuo galo Europoje“, - teigė E. Šiškauskienė.
ES viešbučių, restoranų ir kavinių asociacijos HOTREC duomenimis, sumažintą PVM tarifą apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms taiko net 24 iš 27 ES šalių, tarp jų – visos kaimyninės Lietuvos šalys. ES valstybės taip skatina eksportą, turizmą ir naujų darbo vietų kūrimą.
„Belieka tikėtis, kad ir Lietuvoje naujoji valdžia kitaip pažiūrės į viešbučių bei turizmo verslą, nes dabar mums sunku konkuruoti su artimiausiais kaimynais, kurie turėdami mažesnį PVM, gali pasiūlyti ir palankesnę kainą vartotojui.
Latvijoje PVM viešbučių paslaugoms siekia 12 proc., Estijoje – 9 proc, Lenkijoje, Vokietijoje – po 7 proc.“, - sakė asociacijos prezidentė.
Pradžia gera
Šį rudenį atsidariusio viešbučio “Comfort Hotel LT“ vadovė Rūta Pulkauninkaitė, pabrėžė, kad šiemetiniuose planuose - ne mažesni užimtumo rodikliai nei bendros rinkos.
„Turistų srautai auga, tad ir mes planuojame atsiriekti savo rinkos dalį“, - teigė ji.
Be šio viešbučio, sostinėje duris rugsėjį atvėrė ir tarptautinio tinklo “Kempinski Hotels“ valdomas 5 žvaigždučių viešbutis, kurio atidarymas buvo atidėliojamas ne vienerius metus. Kaune nuo šio pavasario svečių laukia naujas tarptautinės „Accor“ grupės ekonominių viešbučių tinklo „Ibis“ viešbutis.
Visi šie projektai gavo ES struktūrinių fondų paramą.
Pastaruosius penkerius metus Lietuvoje investicijos į naujų viešbučių statybą buvo sustojusios, o vienas tarptautinių tinklų - „Scandic Hotels“ pasitraukė iš Lietuvos rinkos.
„Viena vertus, viešbučių Lietuvoje trūksta - pagal gyventojų skaičių, palyginti su kitomis Europos šalimis, jų turėtų būti kelis kartus daugiau. Tačiau kita vertus, viešbučių užimtumas yra vienas mažiausių Europoje.
Sezono metu skaičiai yra geri, tačiau viską žlugdo žiema. Todėl visomis priemonėmis bandome skatinti SPA, sveikatos, konferencijų turizmą“, - aiškino E. Šiškauskienė.