Tyrėjai pasitelkė Maskvos biržoje kotiruojamų Rusijos bendrovių finansinius rodiklius.
Apie 30 proc. kompanijų pagrindinė akcininkė – valstybė, apie 15 proc. – oligarchai (politinių ryšių turintys stambūs verslininkai), 14 proc. – į Rusijos turtuolių gretas nepatenkantys verslininkai, 5 proc. – užsienio investuotojai, likusios dalies – įvairūs asmenys bei kompanijos.
Pasirodo, uždirbti pelno geriausiai moka užsieniečiai: net ir krizės laikotarpiu jų valdomų įmonių pelningumas viršijo 10 proc. metų apyvartos, o dabar siekia daugiau nei 20 proc.
Įdomiausia, kad antrojoje vietoje atsidūrė Rusijos valstybė. Jos valdomų bendrovių vidutinis pelningumas – didesnis nei 15 proc. Tačiau oligarchams priklausančių kompanijų pelnas, palyginti su apyvarta, krizės metu buvo netgi su minuso ženklu, o dabar sukasi tik apie 10 proc.
Užtat oligarchai sau pinigų negaili: dividendams skiriama ne mažiau kaip 15 proc. pelno, nors valstybės įmonės moka vidutiniškai tik apie 10 proc. Šioje srityje dosniausi – užsienio investuotojai (per 25 proc.).
Anot „Troika Dialog” ekspertų, išvada aiški: oligarchai mėgina gauti kuo daugiau naudos iš karto – net ir investicijų į valdomų kompanijų ateities verslą sąskaita. („Finmarket.ru”, LR)