Įvertino EK darbą dėl „Gazprom“ – pralošėme vien todėl, kad taip ilgai tyrė

2018 m. gegužės 23 d. 09:07
Europos Komisijai (EK) ketinant paskelbti apie taikų susitarimą su Rusijos dujų milžinu „Gazprom“ po daugiau kaip šešerius metus trukusio tyrimo dėl jo veiklos Rytų Europoje, dabartinis ir buvęs energetikos ministrai teigia, kad galimi koncerno įsipareigojimai jau nebėra tiek aktualūs Lietuvai, diversifikavusiai dujų tiekimą.
Daugiau nuotraukų (1)
Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teigimu, EK sprendimas turėtų būti paskelbtas trečiadienį arba ketvirtadienį – jo manymu, maža tikimybė, kad EK skirtų „Gazprom“ baudą. Ministras kartu išreiškė viltį, kad koncerno prisiimami įsipareigojimai bus didesni nei anksčiau.
„Neturime žinių, kad tai būtų bauda. Mano žiniomis, einama antruoju keliu – susitarimo dėl įsipareigojimų keliu. Kaip ir anksčiau minėjome, lygiai prieš metus, kai buvo paskelbtas pirmasis rinkos testas, matėme, kad tie įsipareigojimai nepakankami, jie buvo per daug švelnaus pobūdžio. Tikiuosi, kad šitas variantas, kuris dabar pateiktas, kiek yra tekę girdėti ir oficialiai, ir neoficialiai, į nemažai pastabų, būtent į Lietuvos keltų klausimų, buvo atsižvelgta“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas.
Jis teigė, kad tiek EK tyrimas, tiek galimi „Gazprom“ įsipareigojimai yra susiję su ilgalaikiais dujų tiekimo kontraktais. Pasak jo, Lietuva turi subalansuotą ir diversifikuotą dujų tiekimą ir šie įsipareigojimai neturės šaliai „tiesioginės, strateginės reikšmės“.
„Šitie įsipareigojimai skirti yra ilgalaikių kontraktų atžvilgiu, bet Lietuva šiuo metu turi tik trumpalaikius vienerių metų kontraktus su „Gazprom“ ir abejoju, ar planuotume turėti ilgalaikius kontraktus. Dėl to taikomoji šių įsipareigojimų vertė Lietuvos atžvilgiu, tikrai, manau, nebus labai didelė (...) Sakyti, kad šis tyrimas turės esminę reikšmę – tiesioginę – mūsų rinkoms, – taip tikrai nebūtų galima teigti“, – sakė Ž.Vaičiūnas.
Ministro teigimu, EK tyrimas iš dalies turėjo ir prevencinį vaidmenį – „Gazprom“ darė pakankamai daug į rinką orientuotų žingsnių: „Tam tikra prasme ta ilga trukmė taip pat gal nebuvo visiškai žalinga“.
Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kurio darbo Vyriausybėje metu Lietuva inicijavo ginčą su „Gazprom“, įsitikinęs, kad užsitęsęs EK tyrimas turėjo neigiamos įtakos Lietuvos ginčui su „Gazprom“ Stokholmo arbitraže.
„Manau, kad tiek laiko nepaskelbtas Europos Komisijos sprendimas, aišku, turėjo neabejotinai didelę įtaką arbitražui tarp Lietuvos ir „Gazprom“. Jeigu Europos Komisijos sprendimas ar kažkoks įvertinimas neteisėtų „Gazprom“ veiksmų būtų padarytas iki arbitražo baigties, iki paskelbto sprendimo, tai, be abejo, Lietuvai tas galutinis rezultatas būtų palankesnis. Mes pralošėme vien todėl, kad Europos Komisija tiek laiko tą tyrė“, – BNS sakė A. Sekmokas.
Jis teigė nežinantis, koks bus galutinis EK sprendimas, tačiau esą svarbu, ar bus kompensuota Lietuvos patirta žala.
„Jeigu lygintume žalą, kokią Lietuva patyrė, kokia buvo apskaičiuota ekspertų, ir kaip tą žalą kompensavo arbitražas, kokia dalimi ta žala buvo atlyginta, tai klausimas, ar EK sprendimas kažkaip atlygins tą neatlygintą žalą Lietuvai. Turint patyrimą, kaip „Gazprom“ elgiasi ne tik Lietuvoje, nes buvo ir kitų šalių kreipimaisi į EK dėl „Gazprom“ veiksmų, tai manau, kad EK taikos susitarimas yra toks „figos lapelis“ teisingumui“, – sakė A.Sekmokas.
Buvęs energetikos ministras atkreipė dėmesį, kad Rusijos koncernas toliau vysto dujotiekio Baltijos jūros dugnu projektą „Nord Stream 2“, nors jam prieštarauja EK. Tad, pasak A.Sekmoko, „Gazprom“ turi pakankamai daug „manevrų laisvės“, ypač jeigu atsiras jo dujotiekių ir Europos pietuose.
Pasak A.Sekmoko, Lietuvai nevertėtų tikėtis tiesioginės naudos iš galimo EK taikos susitarimo su „Gazprom“.
„Bijau, kad tikėtis tiesioginės naudos Lietuvai, išskyrus galbūt sąžiningesnes sąlygas į priekį, manau, naivu. Pačios geriausios sąlygos yra tada, kai užtikrinama konkurencija, ką jau Lietuva susikūrė per savo suskystintųjų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje“, – kalbėjo A.Sekmokas.
Ž.Vaičiūnas teigė, kad vertinant galimą baudą „Gazpromui“, reikia atsižvelgti į visas tokio sprendimo aplinkybes.
„Patys save buvome įtikinę tuo, kad bauda yra ta vizija, kurią įsivaizdavome kaip faktą, bet žvelgiant į perspektyvą reikia vertinti ir tai, kad bauda realiai nukeliautų į ES biudžetą. Tai – vienkartinis veiksmas, vienkartinis baudos paskyrimas ir koreguojančių priemonių tai neturi“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas.
Tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo EK pradėjo 2011 metais. Imtis veiksmų prieš „Gazprom“ Briuselį aktyviai ragino ir Lietuvos vyriausybė.
Naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi neįvardytais šaltiniais, skelbė, kad Briuselis turbūt pritars „Gazprom“ pasiūlytoms nuolaidoms. Taip dujų koncernas išvengtų baudos, galinčios siekti iki 10 proc. jos pasaulinės apyvartos.
Pernai gegužę Lietuvos energetikos ministerija pareiškė, kad tuo metu Briuseliui pateikti „Gazprom“ pasiūlymai neužtikrino, jog Rusijos koncernas nepiktnaudžiaus dominuojančia padėtimi ir neribos konkurencijos.
Vyriausybė tuomet teigė, kad dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros Lietuva patyrė apie pusantro milijardo eurų nuostolį, ir pareiškė, jog Rusijos koncernui nepagerinus pasiūlymų jis nusipelno baudos.
Stokholmo arbitražas 2016 metais atmetė Lietuvos prašymą priteisti milijardinę kompensaciją dėl, Lietuvos teigimu, neteisingos dujų kainos 2004-2012 metais.
GazpromStokholmo arbitražas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.