Pasirašytas susitarimas atvers kelią ateityje importuoti amerikietiškas dujas iš šio terminalo.
„Mums labai svarbu užsitikrinti dujų tiekimo galimybes iš alternatyvių šaltinių, o „Freeport LNG“ terminalas taps vienu didžiausių JAV SGD eksporto terminalų, todėl šiuo susitarimu plečiame savo potencialių SGD tiekėjų ratą.
Auganti JAV SGD eksportuotojų gausa ne tik prisideda prie tiekimo diversifikavimo, bet padeda užtikrinti ir palankias kainas vartotojams“, – sako „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas.
Praėjusiais metais „Lietuvos dujų tiekimas“ iš JAV importavo du suskystintųjų dujų krovinius ir pagal JAV SGD importo apimtis užėmė 3 vietą Europoje po Ispanijos ir Portugalijos.
Pirmasis JAV išgautų gamtinių dujų krovinys Baltijos jūros krantus pasiekė 2017 m. rugpjūtį, „Lietuvos dujų tiekimui“ jį įsigijus iš pirmąjį JAV SGD eksporto terminalą „Sabine Pass“ valdančios kompanijos „Cheniere“.
JAV sparčiai didina SGD gamybos pajėgumus: „Lietuvos dujų tiekimo“ bendrovės partnere tapusi „Freeport LNG“ pirmąją SGD liniją planuoja atidaryti šių metų pabaigoje, o dar dvi linijas – 2019 metais.
Visų trijų linijų nominalus metinis pajėgumas sieks apie 15 mln. tonų SGD (20,5 mlrd. kub. m dujų). Palyginimui – Lietuva per metus suvartoja daugiau kaip 2 mlrd. kubinių metrų dujų.
Prognozuojama, kad 2020-2021 metais Jungtinių Valstijų SGD gamybos metiniai nominalūs pajėgumai išaugs iki 70 mln. tonų (95,5 mlrd. kub. m dujų) – tai leistų JAV tapti trečia SGD eksportuotoja pasaulyje po Australijos ir Kataro.
„Jungtinėse Valstijose plėtojami SGD eksporto terminalai labai reikšmingi Europos rinkai. Naujosios linijos įrengiamos rytinėje JAV pakrantėje, todėl auganti SGD pasiūla Atlanto vandenyne skatins didesnę konkurenciją. Tai padės mums užsitikrinti diversifikuotą ir lankstų dujų tiekimą konkurencingomis kainomis“, – sako M. Mikalajūnas.
Šiuo metu „Lietuvos energijos“ įmonių grupei priklausančios gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ ir LITGAS yra pasirašiusios apie 15 neįpareigojančių bendrųjų prekybos sutarčių su pasauliniais SGD tiekėjais, tiekiančiais apie pusę viso pasaulio SGD.