Varškė – tik už stiklo, sūriai, mėsos gaminiai ar pyragai – taip pat. Parduotuvėse juk beveik nebeliko atvirų šaldytuvų – maisto produktai dažniausiai kraunami į uždaras jų lentynas.
Pirkėjai jau įprato varstyti tokių šaldytuvų duris. Ir vargu, ar nutuokia, kokią įtaką visa tai daro ne tik jų perkamų produktų kainoms, bet ir aplinkosaugai.
Nužingsniavo žaliuoju taku
Prieš keletą savaičių Vilniuje, Jeruzalės rajone, pirkėjus vėl sukvietė į vidų atnaujinta – „žalioji“ bendrovės „Rimi Lietuva“ parduotuvė.
Joje sumontuotos gamtą tausojančios CO2 šaldytuvų sistemos: tokios, kurios naudoja CO2 dujas kaip šalčio nešėjas.
Apskritai šis prekybos tinklas dar 2013-aisiais ėmė taikyti modernias technologijas. Tad dabar jau akivaizdu, kad sistema padeda sutaupyti apie 20 proc. prekybos centro sunaudojamos elektros energijos, sumažina karšto vandens ruošimo, o naujausiose „Rimi“ parduotuvėse – ir patalpų šildymo sąnaudas. .
Rūpi ir aplinkosauga
Šiuo metu Jeruzalės „Rimi“ jau gali veikti nenaudodama šilumos tinklų tiekiamos šilumos.
„Atsisakome freoninių šaldymo sistemų, kurios yra itin taršios ir ozono sluoksnį ardo sparčiau nei šildančios dujos.
Angliarūgštė, kuri dabar naudojama kaip šalčio nešėja, yra gaunama pramoniniu būdu iš oro, todėl nedaro jokio neigiamo poveikis aplinkai.
Tai padeda tausoti gamtą ir siekti mūsų įmonių grupės „ICA Gruppen“ tikslo – per porą metų prekybos centruose išmontuoti visas sistemas, kurios naudoja šiltnamio efektą sukeliančias dujas. Juoba kad tvari, gamtai draugiška veikla sukura vertę - naujoji sistema jau rodo pirmuosius ekonominio naudingumo rezultatus.
Prekybos centruose sutaupome elektros energijos, atsiranda galimybių savo resursais apšildyti parduotuvių patalpas ir dar tiekti šilumos energiją prekybos centro nuomininkams ar netoliese įsikūrusiems verslams“, – sakė „Rimi Lietuva“ inžinerinių projektų vadovas Paulius Mamaitis.
Iš viso šiuo metu CO2 sistemos veikia 34-iose iš 56-ių „Rimi“ parduotuvių.
Pasak P.Mataičio, pirkėjui yra siunčiamos dvi žinutės.
Pirmoji – naujos technologijos taupo sąnaudas, tad daugiau dėmesio galima skirti pirkėjams: jų poreikiams, geresniems pasiūlymams.
Antroji – siekiama prisidėti prie geresnės aplinkos, kurioje visi kartu gyvename. Be to, ir patiems darbuotojams smagiau dirbti įmonėje, kuri rūpinasi aplinkosauga bei bendruomene.
Naudoja patalpoms šildyti
Kadangi atvirkštinis šaldymo produktas yra šiluma, tad minėtos sistemos iš šaldytuvuose ir kamerose gaminamo šalčio generuoja šilumą. Ji vėliau naudojama ruošiant karštą vandenį bei gali būti nukreipta į šildymo ir vėdinimo įrenginius patalpų šildymui.
Anot P.Mamaičio, vienos „Rimi Hypermarket“ parduotuvės CO2 šaldymo sistema gali visiškai aprūpinti šiluma pačią parduotuvę ir dar mažiausiai vieną vidutinio dydžio restoraną.
Prieš dvejus metus vienoje iš Kauno „Rimi“ parduotuvių CO2 šaldymo sistema pirmą kartą buvo pritaikyta ne tik šaldytuvams šaldyti, bet ir patalpoms apšildyti.
„Tąkart „Rimi“ Juozapavičiaus pr. Kaune į sistemą įmontavome akumuliacinę talpą, tad galime kaupti energiją ir panaudoti esant poreikiui, kai keičiantis aplinkos oro temperatūrai, keičiasi ir vėdinimų sistemų režimas, pavyzdžiui, vietoj šaldymo sistema turi pradėti šildyti.
Todėl šioje parduotuvėje iš šaldymo generuojama šiluma šildome patalpas visus metus, nenaudodami energijos iš šilumos tinklų. Tinkamai sukonfigūravus įrenginius, iš kilovatvalandės elektros galime pagaminti 4-4,5 kWh šilumos energijos. Tai daug pigiau nei šildytis, naudojant miesto infrastruktūros paslaugomis“, – aiškino P.Mamaitis.
Šiuo metu savo šilumos energiją gali naudoti keturios parduotuvės. Yra paskaičiuota, kad, šildant patalpas, tokiu būdu per metus energijos iš šilumos tinklų prireiktų tik maždaug savaitei, kai oro temperatūra nukristų žemiau 30 laipsnių šalčio.
Kadangi sistema jau pasiteisino, planuojama tokius sprendimus diegti ir kitose „Rimi“ parduotuvėse. O tai reiškia, kad ateityje „Rimi“ turės galimybę šilumos energiją „skolinti“ ar parduoti ir kitiems ūkio subjektams.
Sutaupo ir vėsinimui
„Rimi Lietuva“ CO2 šaldymo sistemos energiją planuoja panaudoti parduotuvės pastato ir kitų patalpų vėsinimui vasarą, apsaugai nuo šaldytuvų rasojimo, drėgmei parduotuvės erdvėse palaikyti.
„Ši sistema turėtų padėti mums spręsti šaldytuvų rasojimo problemą, taip pat palaikyti norminę drėgnumo kokybę tam tikrose parduotuvės erdvėse.
Planuojame, kad CO2 sistemą integruotume su visa prekybos centro vėsinimo sistema – taip galėtume vėsinti ir kitų nuomininkų prekybines patalpas ar biurus, taip pat planuojame ateityje parduotuvėse diegti modernias vėdinimo sistemas, gebančias kontroliuoti tiekiamo oro drėgmę, tam panaudojant CO2 įrenginio gaminamą šaltį ir šilumą.
Jau dabar pastebime, kad ši sistema padeda sutaupyti 20–30 proc. šildymo kaštų. Tolimas, tačiau su šia sistema vis realesnis mūsų planas – iš viso nepirkti šilumos energijos, o ją gamintis patiems“, – pasakojo P. Mamaitis.
LED apšvietimas ir garsiniai davikliai šaldytuvuose
Inovacijos, siekiant sutaupyti energijos, neapsiriboja CO2 sistema. Šiuo metu visose tinklo parduotuvėse jau yra visiškai įdiegtas LED apšvietimas.
„Su LED apšvietimu turime daugiau šviesos, o tam sunaudojame 3 kartus mažiau elektros energijos“, – aiškino P. Mamaitis, kuris tikino, kad vidutinėje „Rimi“ parduotuvėje anksčiau buvo reikalingas 45 kilovatų galingumo apšvietimas, o dabar poreikiams patenkinti pakanka 12-15 kilovatų.
Patalpose diegiamos modernios apšvietimo valdymo sistemos. Apšvietimas pagalbinėse, buitinėse bei biuro patalpose valdomas būvio davikliais, taip išvengiama elektros energijos nuostolių dėl pamirštų išjungti šviesų.
Parduotuvėse taip pat yra įdiegta ir garsinė šaldytuvų durų varstymo daviklių sistema, kuri neleidžia laikyti šaldytuvo atviro ilgiau nei 5-7 minutes (priklausomai nuo parduotuvės dydžio).
„Taip taupoma energija ir kontroliuojamas darbuotojų darbas. Jei šaldytuvo durys atidarytos daugiau kaip 6-7 minutes, pasigirsta garsinė sirena. Taip darbuotojai skatinami nepamiršti uždaryti šaldytuvų, taupyti energiją ir tausoti įrenginius“, – pridūrė inovacijų ekspertas.