„Postūmiu visiškos europinės integracijos link galėtų būti nacionalinės strategijos – galime remtis savo šalių specifika ir tuo pačiu efektyviau išnaudoti tai, kas vykta regione. Infrastruktūra pirmiausia tarnauja vartotojams, o mūsų tikslas – ieškoti sprendimų, kurie padėtų auginti jų galimybes nepriklausomai nuo valstybių sienų“, – vakar diskusijoje sakė D. Virbickas.
Pasak jo, glaudesnio bendradarbiavimo pavyzdžių, sujungiančių elektros tiltais valstybes ar sustiprinančių jų ligtolines energetines jungtis, galima rasti ir Vakarų Europoje, ir Baltijos šalyse. Prieš metus pradėjusios veikti elektros jungtys „NordBalt“ ir „LitPol Link“ Lietuvos ir Latvijos elektros rinkose kainą sumažino 13 proc., o Lietuvą pavertė elektros srautų kryžkele jungiančia penkias kaimynines elektros sistemas.
„Esame sukaupę neįkainojamos patirtie planuodami ir vykdydami sudėtingus infrastruktūros sujungimo projektus. Esame pasiruošę dalintis ja toliau gerinant elektros sistemos ir rinkos veikimą. Kaip rodo mūsų ir kaimynų Vakarų Europoje pavyzdžiai, tinklų plėtros projektų sėkmę didele dalimi lemia ir dėmesys socialiai atsakingam jų įgyvendinimui, kai ieškoma bendrų sprendimų su vietos bendruomenėmis ir laikomasi griežtų aplinkosauginių standartų“, – sakė D. Virbickas.
Tarpusavyje elektros jungtimis sujungtos Europos elektros sistemos veikia laikydamosi vienodų taisyklių. Baltijos šalių padėtis yra išskirtinė – čia elektros infrastruktūra yra sujungta su Europa ir vadovaujamasi europietiškais standartais, ir tuo pačiu metu jos veikia IPS/UPS sinchroninėje zonoje.
„Europos Sąjunga ir visos valstybės, turinčios elektros jungtis su trečiosiomis šalimis, turi kalbėti vienu balsu, kad visiems trečiųjų šalių žaidėjams būtų taikomos vienodos sąlygos. Tai būtina siekiant skaidrumo ir konkurencijos“, – pabrėžė „Litgrid“ generalinis direktorius.
Baltijos jūros regiono valstybių lyderiai pirmą sykį bendrų sąlyčio taškų energetikos strategijose ieškojo pernai metų birželį. Tuomet Vilniuje į Baltijos jūros regiono valstybių strategijų formą susirinko daugiau nei 200 politikų, aukšto rango pareigūnų, perdavimo sistemos operatorių atstovų.
Sausio 17-18 d. Varšuvoje vykusi Vidurio Europos energetikos konferencija yra viena svarbiausių energetikos konferencijų Europoje, pritraukianti regiono valstybių sprendimų priėmėjus, elektros gamintojus ir elektrinių vystytojus, reguliuotojus, elektros tiekėjus, finansininkus ir rinkų analitikus. Šiais metais pagrindinė konferencijos tema buvo galimybės augti ir investuoti pokyčių akivaizdoje.