Lietuvos kariuomenę maitina rusiški degalai, o ji – Rusiją?

2016 m. spalio 7 d. 19:21
Kai ketvirtadienio vakarą nuo Jurbarko link Kauno riedėjusi karinės technikos kolona sutartinai pasuko degalinės link, ne vienam atvipo žandikaulis. Nustebino ne pats faktas, kad kariškių technika pristigo degalų, bet tai, kad mūsų kariškiai juos pilasi ne bet kur, bet rusų kapitalo įmonės valdomoje „Lukoil“ degalinėje.
Daugiau nuotraukų (11)
Paaiškėjo, kad „Lukoil“ degalais kariuomenė maitinama ne vienus metus. Rusišką kurą ji pirko ir 2014 metais, ir vėliau. Tuomet Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas tvirtino, kad kitos kompanijos „nepasiūlė tokių gerų sąlygų, ypač kainos“. Apie grėsmę, kurią toks bendradarbiavimas gali kelti šalies saugumui neužsiminta nė žodžio.
Amerikiečiai nesutiko piltis „Lukoil“ degalų
lrytas.lt pradėjus domėtis, ar iš Lietuvos biudžeto kariuomenei skirti pinigai šitokiu keliu nenukeliauja į Rusiją, vienas kariuomenės reikalus išmanantis pašnekovas atkreipė dėmesį, kad sąjungininkai iki šiol neatsistebi tokiu Lietuvos sprendimu:
„Pabradėje nuolat vyksta pratybos, kur dalyvauja ir NATO sąjungininkai. Ten yra tik viena degalinė ir ji priklauso „Lukoil“. Pratybose dalyvavę amerikiečiai, kurie puikiai žinojo, kas yra „Lukoil“ kompanija ir kam ji priklauso, iš karto pareiškė: „Jūs perkate rusiškus degalus, nors žinote, kad šie pinigai skiriami gaminti ginklams, kurie keliauja į Donbasą“. Tuomet visa amerikiečių technikos kolona pasuko prie kito degalinių tinklo“.
Konkursus nuolat laimi „Lukoil“
Pasak apžvalgininko Audriaus Bačiulio, didžiausia kaltė dėl to, kad Lietuvos kariuomenė pilasi „Lukoil“ degalus, krenta ant kvailo Viešųjų pirkimų įstatymo:
„Pagal dabartinį įstatymą konkursus laimi tie, kurie pasiūlo mažiausią kainą. Tuo naudojasi „Lukoil“ ir visada laimi. Tas pats yra ir su daugybe valstybinių ir savivaldybių įmonių – ir ten lyderiauja ši kompanija. Atrodo, nieko neprikibsi. Bet kvailus įstatymus galima keisti. Ypač, kai tai susiję su šalies saugumu.“
Pasak jo, kokiais pavadinimais „Lukoil“ besidangstytų, tai yra rusiško kapitalo kompanija, todėl dalis pinigų iškeliauja į Rusiją. Tarp jų – ir Lietuvos kariuomenei skirtų.
Pardavė, bet ir toliau valdo
Tiesa, dar metų pradžioje buvo skelbiama, kad „Lukoil“ degalinių tinklą Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje nupirko austrų bendrovė “Amic Energy Management GmbH“. Lietuvoje „Lukoil“ priklausė 75 degalinės.
Tačiau netrukus paaiškėjo, kad degalinių tinklą ir toliau valdo bendrovės, susijusios su „Lukoil Baltija“ vadovybe. Jo valdymas buvo perduotas bendrovėms „Luktarna“ bei „Viada Baltija“. „Luktarnos“ kontrolinį akcijų paketą valdo bendrovė „Vaizga“, kuri priklauso Ivanui Paleičikui – „Lukoil Baltija“ prezidentui – ir jo žmonai Birutei. Be to, I.Paleičiko sūnus Andriejus vadovauja bendrovei „Spectator NT“, kuri valdo „Baltic Petroleum“ degalines.
„Lukoil“ degalinių pirkėja – austrų įmonė „AMIC Energy“ save įvardija nepriklausoma privataus kapitalo ir korporacinių bei finansinių konsultacijų bendrove, kuri specializuojasi Europos energetikos sektoriuje. Tuo tarpu įsigijimų ir susijungimų rinkos dalyviai abejoja, ar ji iš tiesų yra austriško kapitalo. Mat iki tol energetikos srityje pasižymėjo tik tuo, kad 2015 m. įsigijo „Lukoil“ įmonę Ukrainoje.
Rusijos agresiją patiriančioje Ukrainoje įtarta, kad tai tas pats „Lukoil“, tik veikiantis po europietišku prekės ženklu. Patikrinus paaiškėjo, kad jos savininkai austrai anksčiau užėmė atsakingas pareigas tame pačiame „Lukoil“.
Dėl to, kad „Lukoil“ finansuoja karą Ukrainos Donbaso regione, rengtas „Lukoil“ degalinių visoje Ukrainoje boikotas.
Atsako Lietuvos kariuomenė
Apie degalų pirkimą lrytas.lt užklausė Krašto apsaugos minsteriją. 
- Iš kokių civilinių degalinių tinklo Lietuvos kariuomenės technika pilasi degalus?
Lietuvos kariuomenė (LK) degalus įsigyja dviem būdais – didžiąją dalį tiekėjas pristato į LK karinių vienetų degalines ir dalis įsigyjama civilinių degalinių tinkluose.  
Į LK karinių vienetų degalines degalus (dyzeliną ir benziną) pristato „ORLEN Lietuva“.
Dėl mažmeninio degalų įsigyjimo LK turi tris galiojančias sutartis su šiais tiekėjais – „Lukoil Baltija“, „Circle Lietuva“ir  “Bratoil“.
 - Kada buvo skelbtas degalų įsigijimo konkursas, kokios vertės jis buvo?  
Konkursas tiekti degalus Lietuvos kariuomenės vienetų degalinėms buvo paskelbtas dar 2014 m. rugsėjo 18 d. konkursą laimėjo „ORLEN Lietuva“, sutartis sudaryta dvejiems metas su galimybe pratęsti vieneriems metams. 
Konkurse skelbtame 2014 m. gruodžio 19 d. tiekti degalus kariuomenei iš civilinių degalinių tinklo laimėjo 3 tiekėjai  “Lukoil Baltija“, „Circle Lietuva“ ir „Bratoil“. Sutartys sudarytos vieneriems  metams su galimybe pratęsti dar vieneriems metams. Bendra konkursų vertė – apie 7,5 mln.  
- Kiek per metus Lietuvos kariuomenei kainuoja degalai?  
2016 metais (spalio mėn. duomenimis) kariuomenės kasdieninei veiklai ir pratyboms panaudojo degalų už daugiau nei 2 mln. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.