(Koncernas „Grupa Lotos S.A.“ valdo daugiau nei 50 bendrovių Rytų Europoje, tarp jų ir Lietuvos bendroves „Naftos gavyba“, „Geonafta“, „Minijos nafta“, „Genčių nafta“, „Manifoldas“. – Red.).
Nafta vamzdžiais pumpuojama į rezervuarus, vėliau ji bus perdirbama grupei „Lotos“ priklausančioje naftos perdirbimo gamykloje Gdanske. Krovos darbai truks apie 30 valandų, prognozuoja naujienų agentūra.
Lenkijos naftos koncerno atstovas spaudai Marcinas Zachowiczius pranešė, kad pirmoji atplukdyta persiška nafta yra bandomoji. Ji bus perdirbama atskirai, ir gautų išsamių techninių charakteristikų pagrindu bus vertinama, ar pirkti naftą iš Irano ekonomiškai tikslinga.
Iš patiektos naftos bus galima pagaminti 61,5 mln. litrų benzino ir 116 mln. litrų dyzelinio kuro – tokiu degalų kiekiu galima pripildyti 3,2 mln. lengvųjų automobilių bakus.
„Kas bus toliau, priklausys nuo žaliavos kokybės, nuo jos perdirbimo rezultatų, nuo ekonominio efekto“, – sakė M.Zachowiczius. Jis pridūrė, kad sutartis su Irano valstybine kompanija „NIOC“ sudaryta siekiant įvairinti žaliavinės naftos gavimo šaltinius ir stiprinti Lenkijos energetikos sektoriaus saugumą.
Portalas „newsru.com“ primena, kad neseniai agentūra „Reuters“ pranešė, jog didžiausias rusiškos „Urals“ rūšies naftos pardavėjas Lenkijoje – bendrovė „Mercuria“ – nebevykdys operacijų Gdansko uoste. Agentūros šaltinių duomenimis, kompanija „Mercuria“, kuri parduoda naftotiekiu „Družba“ atkeliaujančią naftą Lenkijos bendrovių „Orlen“ ir „Lotos“ naftos perdirbimo gamykloms, jau smarkiai nukentėjo dėl Saudo Arabijos naftos tiekimo apimčių didėjimo. Nafta iš šios šalies buvo pradėta tiekti pernai.
„Mercuria“ jau pradėjo atlaisvinti išsinuomotus naftos rezervuarus Gdanske. Pasak „Reuters“ šaltinių, rezervuarų nuomos terminas baigiasi rugpjūtį, ir ši bendrovė neketina pratęsti nuomos sutarties. Jos atstovas agentūrai „Reuters“ paaiškino, kad tai tik reakcija į rinkos pokyčius, bet nereiškia, kad bendrovė nutraukia darbą Gdanske ir apskritai Lenkijoje.
Stambiausias naftos tiekėjas Lenkijai yra Rusijos kompanija „Rosneft“. Nafta tiekiama dar praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje nutiestu naftotiekiu „Družba“.
Portalas pažymi, kad 2015 metais Saudo Arabija pradėjo tiekti naftą į Vengriją, Lenkiją ir Švediją – šalis, kurios tradiciškai perka daugiausia rusišką naftą – pasiūliusi, pasak prekybininkų, „pasakiškas nuolaidas“. „Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas ir Rusijos Federacijos energetikos ministras Aleksandras Novakas netgi apkaltino Rijadą dempingu.
Rusiškos naftos tiekėjams tada irgi teko beveik dvigubai padidinti nuolaidas nuo 1–2 dolerių iki 3,8 dolerio.
Sausio mėnesį „Rosneft“ pavyko pratęsti pasirašytas sutartis naftai tiekti į Lenkiją. Sutartis su „Grupa Lotos.S.A“ buvo pratęsta dviems metams, o tiekimų apimtys padidintos iki 2,7 mln. tonų per metus (54 tūkst. barelių per dieną). Gruodžio pabaigoje „Rosneft“ pratęsė sutartį su „PKN Orlen“ iki 2019 metų pabaigos, o tiekimų apimtys padidintos iki 25,2 mln. tonų, primena portalas.
Pažymėtina, kad „Urals“ rūšies vidutinė naftos kaina šių metų sausio–liepos mėnesiais buvo 38,68 dolerio už barelį, o tai maždaug pusantro karto mažiau, lyginant su analogišku paėjusių metų laikotarpiu.
Parengė Leonas Grybauskas