Paskutiniu metu savivaldybės įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) bando pareikalauti nuomos mokesčio už Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę (TE-3), kuri sustabdyta, o „Vilniaus energija jos nebenuomoja.
„VŠT puikiai žino, kad TE-3 nebeveikia, o „Vilniaus energija“ pasinaudojo sutartyje numatyta teise grąžinti jėgainę „Vilniaus šilumos tinklams“. Žino ir tai, kad „Vilniaus energija“ nebeįtraukia TE-3 operavimo ir amortizacijos kaštų į šiuo metu perskaičiuojamą bazinę šilumos kainą. Nepaisant to, „Vilniaus šilumos tinklai“ išrašė klaidingą sąskaitą, kuria, pažeidžiant nuomos sutartį, bandoma priversti „Vilniaus energiją“ mokėti TE-3 nuomos mokestį“,- sakė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.
„Vilniaus energija“ pasinaudojo nuomos sutartyje numatyta teise kviesti sutarties pusių susirinkimus diskutuoti ginčijamą sąskaitą ir nuosavybės perdavimą.
Ši diskusija gali būti prijungta prie kitų ginčijamų klausimų, susijusių su techninio eksperto parinkimu įrenginių įvertinimui, dėl kurio 2016 m. vasario 9 dieną „Vilniaus energija“ pradėjo nuomos sutartyje numatytą ginčų sprendimo procesą.
Praėjusią savaitę Vašingtono tarptautinių investicinių ginčų arbitražas (ICSID) priėmė prancūzų kompanijos „Veolia“ ieškinį prieš Lietuvą.
Ieškinio suma siekia 100 mln. eurų. „Veolia“ prašo kompensuoti nuostolius, kurių jos valdomos antrinės įmonės „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ neva patyrė dėl nesąžiningų ir diskriminuojančių teisės aktų pakeitimų ir veiklos reguliavimo sprendimų.
Anot „Veolia“ viceprezidentės Centrinei ir Rytų Europai Malikos Ghendouri, „Veolia“ daugybę kartų bandė užmegzti konstruktyvų dialogą su atsakingomis Lietuvos institucijomis, tačiau jos atsakė vis aktyvesne persekiojimo kampanija.
Vilniaus TE buvo sustabdyta šių metų sausio 1 dieną, Vyriausubei panaikinus paramos elektros gamybai kvotas. Vilniaus TE-3 dėl technologinių priežasčių šilumą gali gaminti, tik kartu gamindama ir elektrą.