Šių metų spalį, palyginti su praėjusių metų rugsėju, Kinija nupirko 16 proc. mažiau rusiškos naftos (nuo 4,04 mln. sumažėjo iki 3,41 mln. tonų), Kinijos muitinės duomenis cituoja agentūra „Bloomberg“.
Tuo metu Saudo Arabija spalį padidino tiekimą 0,8 proc. (iki 3,99 mln. tonų) ir susigrąžino lyderio pagal eksporto apimtis į Kiniją pozicijas. Beje, kiekvienais metais didindama eksportą į Kiniją iki šių metų spalio tiekimo apimtis Rusija padidino 24 proc., tuo tarpu Saudo Arabija naftos eksportą buvo sumažinusi 13 proc.
Taip pat rimti naftos eksportuotojai į Kiniją spalį buvo Angola (3,64 mln. tonų, metinis augimas – 20 proc.) ir Iranas (1,44 mln. tonų, eksportas sumažėjo 0,1 proc.).
Tradiciškai Saudo Arabija buvo pagrindinė žaliavų tiekėja į Kiniją (16 proc. naftos importo, tuo metu Rusijos — 11 proc.). Pastaraisiais metais Rusija, aplenkusi Saudo Arabiją šių metų gegužę ir rugsėjį, sumažino atotrūkį.
Tiesiogiai Rusijos ir Saudo Arabijos nafta nekonkuruoja – skirtingos jos rūšys negali būti perdirbamos tame pačiame naftos perdirbimo kombinate. Tačiau Saudo Arabija, laikydamasi rinkos dalies išsaugojimo strategijos, toliau daro nuolaidas pirkėjams (lapkritį Azijai buvo taikoma 3,2 dolerių nuolaida).
Saudo Arabijos nafta jau keliauja ir į naujas Europos rinkas, tarkime, į Lenkiją, kurioje tradiciškai dominavo Rusijos nafta.
Spalį Saudo Arabija – OPEC naftos gavybos ir eksporto lyderė – padidino gavybą dar 50 tūkst. iki 10,23 mln. barelių per parą.
Rusija spalį išgavo 10,78 mln. barelių per parą. Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, 2016 metais Rusijos rodikliai gali ūgtelėti iki 11,1 mln. barelių per parą. Nors naftos kainos krinta, išlaikyti gavybos apimtis Rusijai padeda rublio devalvacija, praneša TEA.
Rusijos naujienų portalas rbk.ru rašo, kad artimiausiu metu pagrindiniu Rusijos naftos konkurentu gali tapti ne Saudo Arabijos, bet Iranas, kurio naftos sudėtis panaši į „Urals“.
Prognozuojama, kad Irano naftos sugrįžimas į pasaulinę rinką gali tapti pagrindiniu OPEC šalių naftos ministrų susitikimo klausimu. Anksčiau Saudo Arabija reikalavo, kad susitikime nebūtų svarstomas kvotų mažinimo klausimas, tačiau pirmadienį šalies valdžia užsiminė: tam, kad naftos rinkoje įsivyrautų stabilumas, ji pasirengusi bendrauti su šalimis, tiek priklausančiomis, tiek nepriklausančiomis OPEC organizacijai.
Parengė Eugenija Grižibauskienė