Maždaug už 300 mln. JAV dolerių „Rosnieft“ išpirks iš „Total“ 16,67 proc. Vokietijos naftos perdirbimo gamyklos PCC akcijų. Ši gamykla yra Švedte prie sienos su Lenkija, netoli Ščecino. Penktadienį Sankt Peterburge vykusiame ekonomikos forume sutartį pasirašė „Rosnieft“ vadovas Igoris Siečinas ir „Total“ generalinis direktorius Patrickas Pouyanne'as.
Preliminarų susitarimą prancūzai su rusais sudarė dar pernai, lapkričio pabaigoje. Tuo metu „Rosnieft“ jau keletą mėnesių figūravo Europos Sąjungos juodajame sąraše, į kurį įtrauktos Rusijos bendrovės. ES įvedė sankcijas bendrovėms dėl konflikto Ukrainoje. Tačiau ES apribojimai europiečiams draudžia tik duoti naujas paskolas šiam Rusijos naftos pramonės gigantui ir padėti jam eksploatuoti skalūnų naftos telkinius ir telkinius Arkties vandenyse.
Britai su rusais dalijasi gamyklas Vokietijoje
Prieš pat pasirašydamas sutartį su prancūzais koncernas „Rosnieft“ pasirašė susitarimą su britų koncernu BP dėl Vokietijos naftos perdirbimo gamyklų. Jau ketveri metai „Rosnieft“ ir BP turi po 50 proc. Vokietijos bendrovės „Ruhr Oel“ akcijų. Ši bendrovė yra keturių Vokietijos naftos perdirbimo gamyklų, tarp jų ir gamyklos Švedte, akcininkė.
Penktadienį pasirašytas susitarimas numato, kad BP bus vienintelis naftos perdirbimo gamyklos Gelzenkirchene (Rūro baseino šiaurėje, Šiaurės Reino–Vestfalijos žemėje) akcininkas, o rusai perims visas bendrovės BP akcijas, kurias ji turi naftos perdirbimo gamyklose „Bayernoil“ Bavarijoje (25 proc.), „MiRO“ Badeno Viurtembergo žemėje (24 proc.) ir Švedte (37,5 proc.).
Sudariusi sandorį su BP ir „Total“ Kremliaus kontroliuojama naftos bendrovė turės kontrolinį akcijų paketą – per 54 proc. akcijų naftos perdirbimo gamykloje prie sienos su Lenkija. O jau dabar Švedte veikianti įmonė yra didžiausia Vokietijoje degalų eksportuotoja į Lenkiją.
„Sandoris [su „Total“] reiškia koncerno „Rosnieft“ pozicijų sustiprinimą labai svarbiame jam Vakarų Europos regione ir patvirtina kompanijos [“Rosnieft“] reputaciją kaip doro, sąžiningo energijos išteklių tiekėjo į Europos rinką“, – pakomentavo sandorį „Rosnieft“ vadovas I.Siečinas, kuris jau ketvirtį amžiaus yra vienas ištikimiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygių.
Būtent dėl šios priežasties prieš metus I.Siečinas buvo įtrauktas į JAV juodąjį sąrašą kaip vienas iš Rusijos vadovaujančių darbuotojų, atsakingų už agresiją Ukrainoje.
Parengė Leonas Grybauskas