„Nubraukta PVM lengvata šiandien skaudžiausiai atsilieptų tiems, kurie ir dabar moka daugiausiai. Didžiausias išlaidas patirtų nerenovuotų daugiabučių gyventojai miestuose, kuriuose šiluma iki šiol didžiąja dalimi gaminama iš brangių gamtinių dujų“, – teigė LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Asociacijos skaičiavimu, dėl padidėjusio PVM tarifo gyventojų mokėjimai už 60 m2 ploto buto šildymą senos statybos daugiabučiuose biokuru šildomuose miestuose per mėnesį vidutiniškai padidėtų 7 eurais. Gamtinėmis dujomis šildomuose miestuose augimas sudarytų apie 10 eurų. Per šildymo sezoną PVM lengvatos panaikinimas sąskaitas augintų vidutiniškai 40 – 60 eurų ir daugiau.
„Kuo didesnis šilumos suvartojimas daugiabučiuose, tuo didesnius mokesčius per PVM mokės gyventojai“, – teigė V. Stasiūnas.
Anot jo, didžioji dalis iš 17 tūkstančių prie centralizuoto šilumos tiekimo sistemų prijungtų daugiabučių – sovietinės statybos namai, suvartojantys daug šilumos. 2014 m. pabaigoje tik apie 650 daugiabučių (3,8 proc.) buvo visiškai atnaujinti ir apie 900 daugiabučių (5,3 proc.) – iš dalies atnaujinti.
„Didele problema išlieka ir neracionaliai paskirstytos SGD terminalo išlaikymo sąnaudos. Jos šiandien labiausiai gula ant šilumos vartotojų tuose miestuose, kur šilumos gamybai plačiausiai naudojamos gamtinės dujos, didžiąja dalimi – ant vilniečių pečių“, – teigė V. Stasiūnas.
Gamtinių dujų kaina, perkant jas iš SGD terminalo daugiau nei pusantro karto viršija kainas biržoje ir daugiau nei du kartus – įmonės „Lietuvos dujų tiekimas“ kainą, todėl šilumos vartotojai per metus permokės apie 50 mln. eurų (174 mln. litų).
Anot V. Stasiūno, artėjant liepos 1-ajai, kuomet nustos galioti lengvatinis 9 proc. PVM šilumos energijai ir karštam vandeniui, tampa nesuprantama ir atsakingų institucijų tyla. „Susidaro įspūdis, jog Seimas ir Vyriausybė linkę tylomis sulaukti šios datos, nors Premjeras yra viešai pareiškęs, kad PVM šilumai nebus didinamas iki šio Seimo kadencijos pabaigos“, – sakė V. Stasiūnas.
Jo teigimu, kol yra neracionaliai paskirstytos SGD išlaikymo sąnaudos, ne visose šilumos tiekimo įmonėse pereita prie šilumos gamybos iš biokuro, nepradėtos įgyvendinti Efektyvumo direktyvos nuostatos, o renovuoti vos 9 procentai centralizuotai šildomų daugiabučių, PVM lengvatos šilumai panaikinimas nuo liepos 1 d. būtų nesuprantamas.
LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio pakeitimas, numatantis pratęsti lengvatos taikymą, Seime buvo svarstytas šių metų balandžio 23 dieną, tačiau tuomet parlamentarai nutarė grąžinti įstatymą tobulinimui. „Nuo tol apie PVM lengvatos šildymui klausimą Seime nebegirdėti. Primindami, kad ši problema pati savaime neišsispręs, siūlome Seimui pratęsti lengvatinio PVM tarifo taikymą šilumos energijai“, – teigė V. Stasiūnas.