Konkurencijos tarybos planas: baigti „Gazprom“ ir biokuro rinkos tyrimus

2014 m. sausio 23 d. 10:59
BNS ir lrytas.lt inf.
Mato šilumos ir biokuro rinkos tyrimo pabaigą
Daugiau nuotraukų (1)
„Šiemet tikimės užbaigti tyrimą, kuris yra susijęs su įmone „Gazprom“, kuri yra įtariama neleidusi dujų tiekėjams Lietuvoje įsigyti dujų iš kitų šaltinių“, - ketvirtadienį po susitikimo su šalies prezidente Dalia Grybauskaite teigė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Jis negalėjo pasakyti, kada tiksliai ketinama užbaigti tyrimą, tačiau vylėsi, kad tai pavyks padaryti per pirmąjį šių metų pusmetį.
„Kada tiksliai pavyks užbaigti nežinau, nes tai priklauso nuo įmonės, kurią tiriame. Įvertinus tai, kad tai yra užsienyje veikiantis „Gazprom“, kuris neprivalo pagal jų įstatymus bendradarbiauti su mumis. Kiek tai priklauso nuo mūsų, mes galime baigti pirmąjį pusmetį, bet, kaip bus realiai, sunku pasakyti“, - kalbėjo Š.Keserauskas.
Anot jo, KT Rusijos bendrovei yra išsiuntusi klausimus, turi patvirtinimą, kad ji juos gavo, tačiau atsakymų iš „Gazprom“ nėra sulaukusi. Š.Keserausko teigimu, maksimali bauda, kuri gresia „Gazprom“, gali siekti iki 10 proc. įmonės metinių pajamų.
„Jei yra pažeidžiamas Konkurencijos tarybos įstatymas, pirmiausiai gresia įpareigojimas nutraukti pažeidimą. Tai galėtų atverti kelią pirkti dujas iš kitų šaltinių. Be to, gali būti skiriama bauda iki 10 proc. įmonės metinės apyvartos“, - aiškino KT pirmininkas.
Pasak jo, tarybos atliekamas tyrimas nesidubliuoja su Europos Komisijos (EK) atliekamo tyrimo dėl „Gazprom“ veiklos.
„Konkurencijos taryba atlieka tyrimą, kuris yra susijęs su 2004 metais „Gazprom“ išduoto leidimo įsigyti „Lietuvos dujų“ akcijų. Įsigydama tas akcijas „Gazprom“ įsipareigojo nedaryti tam tikrų veiksmų, tačiau tą įsipareigojimą sulaužė. Tuo tarpu Europos Komisijos atliekamas tyrimas yra susijęs su galimu rinkų padalijimu Europos Sąjungoje ir panašiais dalykais“, - teigė Š.Keserauskas.
Jo teigimu, „Gazprom“ ir toliau vengiant bendradarbiauti taryba vis dėlto galės priimti sprendimą, tačiau vengimas atsakinėti į klausimas apsunkina procedūrą.
KT praėjusių metų gruodžio pabaigoje dar kartą pratęsė „Gazprom“ veiklos Lietuvoje tyrimą, kuris susijęs su bendrovės „Lietuvos energijos gamyba“ ketinimais sudaryti su „Gazprom“ dujų mainų sandorį.
2012 metų liepos 30 dieną pradėtas tyrimas pirmą kart buvo pratęstas šiemet rugsėjį - tuomet taryba pirmą kartą oficialiai patvirtino tirianti „Gazprom“ veiksmus Lietuvoje.
2004 metais taryba leido „Gazprom“ įsigyti 34 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų paketą su sąlyga, kad Lietuvos vartotojams nebus sudaromos kliūtys pirkti dujas iš kitų tiekėjų. Tyrimas susijęs su 2012 metų liepą iš oficialiai neįvardijamos Lietuvos įmonės gautu skundu.
Taryba tiria atvejį, kai buvusi „Lietuvos energija“ (dabar - „Lietuvos energijos gamyba“) pernai paprašė „Gazprom“ dujas parduoti mainų pagrindu, tačiau pastarasis atsisakė tai daryti. 2012 metų vasarį skelbta, jog „Lietuvos energija“ surado galimybę įsigyti dujų palankesnėmis sąlygomis Vakarų Europoje ir kreipėsi į Rusijos bendrovę „Gazprom Export“, prašydama suteikti galimybę sudaryti dujų mainus.
Įgyvendinus sandorį, dalis dujų, kurias „ Gazprom Export“ tiekia į Lenkiją per Baltarusiją, būtų nukreiptos „Lietuvos energijai“, tuo tarpu atsiradęs „Gazprom“ dujų trūkumas Lenkijoje būtų padengtas iš „Lietuvos energijos“ įsigyto dujų kiekio, kuris būtų perleistas Rusijos dujų bendrovei.
Tuomet skelbta, jog toks sandoris leistų sumažinti bendrovės įsigyjamų dujų kaštus, o tai pakoreguotų ir elektros kainas vartotojams. „Lietuvos energija“ siūlė, jog bendrovė Europos šalyse įsigytas gamtines dujas galėtų apkeisti į „Gazprom Export“ Lietuvai tiekiamas dujas.
„Lietuvos energija“ 2011 metų pabaigoje atliko alternatyvaus dujų tiekimo rinkos Vakarų Europoje ir Skandinavijoje analizę ir identifikavo potencialius užsienio tiekėjus, iš kurių galėtų įsigyti dujų. Įmonei pavyko rasti tiekėją, iš kurio šiemet sausio mėnesį buvo gautas pasiūlymas parduoti dujas nuo 2013 metų.
Anot „Lietuvos energijos“, šio tiekėjo siūlomos sąlygos buvo palankesnės, o galima artimiausia dujų tiekimo vieta būtų Vokietijos-Lenkijos siena.
Europos Komisija baigia tyrimą dėl „ Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje - įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas.
Mato šilumos ir biokuro rinkos tyrimo pabaigą
Praėjusių metų vasarį pradėtą tyrimą dėl šilumos ir biokuro rinkos KT planuoja užbaigti šiais metais.
„Mes įtariame, kad šilumos gamintojai ir didžiausias biokuro tiekėjas sudarė susitarimus, dėl kurių rinka buvo uždaryta mažesniems biokuro tiekėjams. Dėl to buvo mažesnė konkurencija ir galimai didesnės šilumos gamintojams parduodamo biokuro kainos, dėl to gali išaugti ir galutinė kaina vartotojam. Šiais metais tikimės tyrimą baigti ir tuomet žiūrėsime rezultatus“, - sakė Š.Keserauskas.
KT praėjusių metų liepą nutarė pratęsti vasarį pradėtą tyrimą, kuriame vertinama Prancūzijos bendrovės „Dalkia“ valdomos įmonės „Vilniaus energija“, su ja susijusios biokuro tiekėjos „Bionovus“ ir kitų bendrovių veikla.
Tyrimo metu analizuojama, ar „Vilniaus energijos“ vadovai galėjo sukčiauti, leisdami „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų.
Konkurencijos taryba per 2011-2013 m. laikotarpį skyrė baudų už 80,3 mln. litų. Tai beveik du kartus daugiau nei per visą Konkurencijos tarybos gyvavimo laikotarpį nuo 1992 m. Vien per praėjusius metus už konkurencijos ir reklamos pažeidimus nubausta 10 įmonių. Šie veiksmai apsaugojo vartotojus nuo maždaug 186 milijonų litų nuostolių.
Per prezidentės ir Konkurencijos tarybos pirmininko susitikimą pabrėžta, jog daugiau dėmesio reikia skirti vienam iš pavojingiausių konkurencijos pažeidimų - įmonių koncentracijos slėpimui. Konkurencijos taryba privalo įvertinti, kaip po įmonių koncentracijos pasikeis padėtis rinkoje ir kaip tai paveiks vartotojų interesus. Koncentracija gali būti vykdoma tik gavus Konkurencijos tarybos leidimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.