Vilnius irgi ruošiasi šildytis biokuru ir šiukšlėmis

2013 m. spalio 17 d. 13:03
BNS ir lrytas.lt inf.
Tai bus didžiausias šilumos gamintojas Vilniaus mieste, pagaminantis 40-45 proc. visos sostinėje centralizuotai suvartojamos šilumos energijos. Įgyvendinus šį projektą šiluma vilniečiams nuo dabartinių kainų turėtų sumažėti iki 25 proc., o gaminama elektra būtų konkurencinga ir pardavinėjama rinkos kainomis, vartotojams nedidinant elektros energijos tarifo.
Daugiau nuotraukų (1)
Elektrinė, kurią šiuo meti iš Vilniaus šilumos tinklų nuomojasi Prancūzijos koncerno „Dalkia“ valdoma „Vilniaus energija“, vėliau bus perduota „Lietuvos energijai“. Projektui ketinama panaudoti ir ES lėšas.
Tai bus didžiausias šilumos gamintojas Vilniaus mieste, pagaminantis 40-45 proc. visos sostinėje centralizuotai suvartojamos šilumos energijos. Įgyvendinus šį projektą šiluma vilniečiams nuo dabartinių kainų turėtų sumažėti iki 25 proc., o gaminama elektra būtų konkurencinga ir pardavinėjama rinkos kainomis, vartotojams nedidinant elektros energijos tarifo.
Vyriausybė šiam projektui numato skirti reikalingą paramą, tačiau sėkmingam jo įgyvendinimui reikia, kad bendradarbiautų ir Vilniaus miesto savivaldybė.
„Iš mirties taško išjudinome Vilniaus trečiosios termofikacinės elektrinės modernizavimo projektą, apie kurį jau ne vienus metus buvo tik diskutuojama Vilniaus miesto savivaldybėje. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė turi laiku atlikti parengiamuosius darbus – teisiškai atskirti esamą elektrinę nuo Vilniaus šilumos tinklų ir atlikti elektrinės turto vertinimą.
Tik nuo operatyvaus Vilniaus savivaldybės darbo priklauso, kada galėsime pradėti modernizavimo darbus ir ženkliai atpiginti šilumos kainą vilniečiams“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Po ketinimų protokolo bus atliekamas optimaliausio elektrinės modernizavimo techninio sprendimo vertinimas, siekiant efektyviausiai panaudoti turimą infrastruktūrą šilumos ir elektros gamybai, pritaikant elektrinę įvairių biokuro rūšių ir komunalinių atliekų panaudojimui.
„Svarbu pasirinkti tokį elektrinės modernizavimo techninį sprendimą, kuris leistų lanksčiai naudoti įvairias kuro rūšis (biokurą, atliekas, gamtines dujas)“, – pažymi premjeras A.Butkevičius.
„Trečiasis TEC (termofikacinė elektrinė) yra 400 megavatų, tai yra trečdalis atominės elektrinės, apie kurią kalba Baltijos šalys“, - ketvirtadienį po sutarties pasirašymo pareiškė Vilniaus meras Artūras Zuokas.
 D.Misiūnas teigė, kad tokio galingumo elektros gamyba nėra įmonės tikslas.  
„400 megavatų - dabartinė instaliuota elektros galia, kuri nėra naudojama pilnai, tikrai nėra mūsų sprendinyje. Tokio dydžio, mano vertinimu, ne tas galingumas, į kurį mes apeliuojame“, - kalbėjo D.Misiūnas. 
Anot jo, kogeneracija yra labai svarbi strategijos dalis: „Esant šilumos poreikiui, gaminti šilumą ir elektrą yra pats efektyviausias būdas“. 
D.Misiūno teigimu, investicijos į elektrinės atnaujinimą gali siekti nuo 0,5 mlrd. litų iki daugiau nei 1 mlrd. litų. 
Pasak A.Zuoko, projekto analizė turi būti atlikta iki šių metų pabaigos, o elektrinė naujai įmonei turėtų būti perduota kitais metais. 
„Esminis tikslas yra dar iki šių metų pabaigos atlikti analizę, studiją, kurios pagrindu būtų kitų metų pavasarį įsteigta bendra „Lietuvos energijos“ ir Vilniaus šilumos tinklų įmonė. Jos tikslas būtų modernizuoti trečiąjį TEC, gaunant papildomą Europos Sąjungos paramą“, - teigė Vilniaus meras. 
Dokumentas numato rekonstruoti trečiąją Vilniaus termofikacinę elektrinę, pritaikant ją biokurui arba komunalinėms atliekoms. Elektrinė, kurią šiuo meti iš Vilniaus šilumos tinklų nuomojasi Prancūzijos koncerno „Dalkia“ valdoma „Vilniaus energija“, vėliau bus perduota „Lietuvos energijai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.