Tačiau pastaruoju metu pajamos iš to gerokai krito, nes leidimų kainos smarkiai smuko. Todėl Europos Sąjunga nusprendė įšaldyti ATL prekybą. Tiesa, tai nutiks ne iškart.
Lietuvos energetikos įmonės viliasi, kad tai nepadarys neigiamos įtakos jų veiklai, rašo „Lietuvos rytas”.
Parduoda sutaupytus leidimus
Iki šiol taršos leidimais energetikos įmonės naudojosi už dyką. Jei jų pritrūkdavo, tekdavo pirkti. Tačiau Lietuvos energetikos kompanijos dažnai netgi jų susitaupo, todėl sėkmingai parduoda Europos rinkoje.
Kai kurios Lietuvos šilumos tiekimo ir elektros gamybos įmonės iki šiol iš to gaudavo solidžių pajamų. Esant didelei pasiūlai, ATL kaina krito iki rekordinių žemumų. Nusipirkti leidimą didžiausiems teršėjams tapo ne bėda – geriau pigesnis ATL nei didelės investicijos į naują įrangą.
Vakar Europos Parlamentas nusprendė, kad prekyba ATL turėtų būti įšaldyta bent kartą per artimiausius septynerius metus. Dėl to prasidės derybos su Europos Komisija ir ES valstybių ministrais.
Smarkiai sumažino pajamas
ES manoma, kad pati ATL sistema iš dalies prarado savo pagrindinį tikslą – kovoti su klimato atšilimu ir tarša.
Todėl, Europos Parlamento nuomone, jei būtų įšaldyta dalis taršos leidimų, jų kaina padidėtų.
Tad atsigautų paklausa ir visa prekyba. Kitaip tariant, energetikos įmonės rūpintųsi, kaip mažiau teršti.
Smarkiai kritusios ATL kainos neigiamai veikia ir pačias įmones. Jos iš sutaupytų ATL neuždirba tiek, kiek tikėtasi. Pavyzdžiui, kainų griūtis per pirmąjį šių metų ketvirtį 16 mln. litų sumažino „Lietuvos energijos” turimų ATL vertę ir padarė neigiamą įtaką šių metų rezultatams.
„Lietuvos energijos” grupės pajamos šių metų pirmąjį ketvirtį siekė 238 mln. litų.
Tai 32 proc. mažiau nei pirmąjį ketvirtį 2012-aisiais, kai jos siekė 353 mln. litų.
Tikisi uždirbti ateityje
Tačiau „Lietuvos energija” nesibaimina dėl ATL prekybos įšaldymo.
„Neigiamo poveikio Lietuvos energetikai ir pramonei neprognozuotume, nes daugelis įmonių gauna nemokamus ATL: jų skaičius nustatytas pagal 1990-ųjų taršos lygį, o jis yra gerokai sumažėjęs”, – „Lietuvos rytui” sakė „Lietuvos energijos” generalinis direktorius Darius Misiūnas.
Pasak jo, Lietuvos įmonės ateityje gautų daugiau pajamų, jei ATL kaina padidėtų.
Bendrovė „Panevėžio energija” jau apskritai nedalyvauja ATL prekybos sistemoje. Pasak bendrovės atstovės spaudai Daivos Paulauskienės, Panevėžio šilumos gamintojai savo veiklą suplanavę taip, kad nereikėtų pirkti papildomų taršos leidimų.
Prekyba nuvertėjusiais apyvartiniais taršos leidimais (ATL) bus įšaldoma. Tai gera žinia Lietuvos įmonėms, norinčioms už juos gauti daugiau pinigų.