​„Dojus agro“ produktų gamos plėtrai įtaką daro ir tvarumas

2024 m. gruodžio 2 d. 09:00
Saulės jėgainės – ūkininkams bei verslo įmonėms, inovacijos – komunaliniams ūkiams. Garsiam žemės ūkio technikos gamintojui „John Deere“ atstovaujanti bendrovė „DOJUS agro“ išplėtė veiklą atsižvelgdama į tvarumo ir aplinkosaugos poreikį.
Daugiau nuotraukų (8)
Didžiausios pasaulyje žemės ūkio technikos gamintojos amerikiečių kompanijos „John Deere“ traktoriai, javų kombainai, prikabinama ir kitokia technika per ketvirtį amžiaus tapo savitu mūsų šalies žemės ūkio simboliu.
Tokią techniką 1997-aisiais į Lietuvą atvežusi bendrovė „DOJUS agro“ yra gerai žinoma žemės ūkio sektoriuje. Ji ne tik prekiauja technika, atlieka serviso paslaugas ir tiekia atsargines dalis, bet yra tiksliosios žemdirbystės pradininkė Lietuvoje ir tikra jos ambasadorė.
„Galbūt ne visiems žinoma, kad mūsų įmonė yra rimta miestų komunalinių ūkių partnerė. Jiems taip pat tiekiame „John Deere“ techniką, užtikriname patikimą servisą ir siūlome naujausius technologinius sprendimus“, – sakė „DOJUS agro“ direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė.
Pastaruoju metu sparčiai didėja tvaraus energijos naudojimo poreikis žemės ūkyje ir įvairiuose verslo sektoriuose, todėl įmonė ėmėsi ir kitos, atrodytų, mažai su technika susijusios veiklos. Jos siūlomų produktų asortimente atsirado saulės jėgainių įrengimo ir priežiūros paslauga. Tai veiklos, į kurias „DOJUS agro“ savo klientams atneša inovacijas, garantuoja patikimumą ir aukštą aptarnavimo kokybę.
Atsinaujinančioji energetika
Prieš kelerius metus prasidėjęs atsinaujinančiosios energetikos projektų proveržis, kurį paskatino ES teikiama parama, pasiekė ir Lietuvos žemės ūkį.
Gyvenamiesiems namams, šienainio bokštams, grūdų saugykloms, gyvulių fermoms, dirbtuvėms – tiek gyvulininkystės, tiek ir augalininkystės ūkiuose yra didelis elektros energijos poreikis. Jį visiškai patenkinti, o kartu taupiai ir tvariai vykdyti veiklą jau įmanoma įsirengus saulės jėgaines.
„Tai ne rytojus, tai – jau dabartis: saulės jėgainės yra pajėgios elektra visą ūkį aprūpinti kone kiaurus metus.
Technologijos sparčiai tobulėja, atsirado galimybė saulės jėgainių pagamintą elektros energiją kaupti baterijose – kaupikliuose, o mes naujausiomis technologijomis aprūpiname savo klientus“, – patikino D.Tatarūnaitė-Zubenienė. Tad pokalbis su ja – apie išskirtines veiklas, kurių ėmėsi bendrovė „DOJUS agro“.
– Pernai „DOJUS agro“ ėmėsi saulės jėgainių statybos bei priežiūros projektų žemės ūkyje, o šiemet jas iškėlė ant vieno iš prekybos tinklų parduotuvių. Kas paskatino imtis tokios veiklos? – paklausiau D.Tatarūnaitės-Zubenienės.
– Jau kelerius metus ieškome sprendimų norėdami padėti klientams įveikti tvarios plėtros, tvaraus ūkininkavimo iššūkius mažinant anglies dioksido emisijas.
Viena kryptis – tai pažangios technologijos, kurios suteikia galimybę ūkiams naudoti išmaniųjų sistemų duomenimis pagrįstus sprendimus įdirbant žemę ir prižiūrint pasėlius.
Kita kryptis – atsinaujinančioji energetika.
Saulės jėgainių statybos proveržis žemės ūkyje prasidėjo 2019-aisiais, kai buvo įteisinta galimybė ūkiams tapti gaminančiais vartotojais.
Prie to taip pat stipriai prisidėjo ir ES parama – Lietuva gavo didelę finansinę paskatą atsinaujinančiosios energetikos projektams ir skatino ūkininkus juose dalyvauti. Prekiaudami žemės ūkio technika pastebėjome, kad vieni ūkininkai džiaugdavosi saulės jėgainėmis, kiti nusivildavo.
Tačiau gerai pažindami sektorių, kuriame veikiame, žinojome, koks vis dėlto didelis yra saulės jėgainių poreikis ir kokie kyla sunkumai įgyvendinant tuos projektus.
Svarbus ir politinis kontekstas, nes Lietuvoje siekiama, kad iki 2030-ųjų atsinaujinančiosios energetikos šaltinių pagaminta elektros energija patenkintų 50 proc. visos sunaudojamos energijos poreikio. Šiuo metu jos dalis jau siekia 48 proc.
Lietuvos nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategija numato iki 2050-ųjų iškastinį kurą visiškai pakeisti atsinaujinančiaisiais ištekliais, iš kurių 80 proc. sudarytų saulės bei vėjo jėgainių pagaminta elektros energija.
Esame atsakinga įmonė, žemdirbiai mumis pasitiki – žino, kaip dirbame, nes turime daug žemės ūkio technikos pardavimo ir techninės priežiūros patirties. Tai mums padėjo startuoti energetikos srityje. Pernai įgyvendinome pirmuosius saulės jėgainių projektus jų ūkiuose, o šiemet pradėjome bendradarbiauti ir su verslo įmonėmis.
Nuo sausio iki šiol ūkininkams esame pastatę 8 saulės jėgaines, kurios generuoja apie 600 kilovatų (kW) elektros energijos. Didžiausias poreikis yra galvijų fermose, kur jos reikia patalpoms vėdinti, šildyti, apšviesti, įrangos veikimui užtikrinti.
Per tą patį laiką įrengėme 22 saulės jėgaines ant solidžiam prekybos tinklui priklausančių parduotuvių, kurių bendra galia siekia 3400 kW. Su prekybos tinklu deriname ir kitų metų projektus – klientas yra patenkintas mūsų darbo kokybe, sparta, taip pat ir tuo, kad laikomės sutarties sąlygų.
– Nuo ko priklauso saulės jėgainių kokybė – į ką atsižvelgdami pasirenkate modulius ir kitą joms reikalingą įrangą?
– Atsinaujinančiosios energetikos srityje technologijos sparčiai tobulėja, saulės modulių efektyvumas nuolat gerėja. Svarbu jų neprisipirkti iš anksto – neužkrauti jais sandėlių, nes tai, kas šiuo metu yra modernu, po metų jau gali būti technologiškai pasenęs sprendimas.
Nuolat stebime situaciją pasaulio rinkoje ir klientams siūlome tik pačias naujausias technologijas. Pasirinkdami jėgainės komponentus – modulius (saulės elektrinių plokštes), inverterius, akumuliatorius – atsižvelgiame ne tik į kainą, bet ir į technologijų pranašumus bei joms suteikiamą garantiją.
Kadangi prekiaujame „premium“ klasės „John Deere“ žemės ūkio technika, saulės jėgainių projektams taip pat pasirinkome „premium“ klasės įrangos gamintojus. Pastaruoju metu jėgainėse montuojame monokristalinius „TrinaSolar VERTEX S“ modulius iš dvigubo stiklo ir su „n-type i-TOPCon“ celėmis.
Šie moduliai pagamina daugiau elektros energijos net ir esant ūkanotam dangui, be to, jie gerai generuoja elektros energiją ir vasarą esant kaitrai. Jie saugūs, nes žema yra ir jų gaisringumo klasė.
Naujausios technologijos santykinai yra brangios, tačiau atsirado nauja parama ūkininkams, kuri saulės jėgainėms įsirengti yra teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2017–2023 metų programos strateginį planą.
Pagal jo priemones yra kompensuojama maždaug trečdalis projekto vertės ir jėgainės atsiperkamumo laikas smarkiai sutrumpėja.
Skaičiuojame, kad investicijos grįžta maždaug per 4–5 metus, o tai dvigubai greičiau, nei būta maždaug prieš dešimtmetį.
– Saulės jėgainės ant parduotuvių – tai nelengvas iššūkis. Daugumos jų stogai yra plokšti, pagal statybos reglamentus jų tvirtumas apskaičiuotas tam tikrai svorio apkrovai ir ant jų montuoti jėgainių neįmanoma. Ką liudija jūsų šiemet įgyvendinto projekto patirtis?
– Lietuvoje verslas skatinamas pasigaminti elektros energijos savo reikmėms, tačiau realiai tokia galimybė atsirado tuomet, kai buvo išspręsta akumuliatorių (energijos kaupiklių) talpos problema.
Tai suteikė galimybę ir ūkiams, ir įmonėms išties tapti nepriklausomiems nuo didžiųjų elektros energijos tiekėjų, bet nepanaikino tam tikrų problemų.
Pagal sutartį su prekybos tinklu įgyvendindami projektą statėme modulius ir ant senos statybos parduotuvių, bet iškėlėme jų mažiau, nei buvo numatyta. Tiesiog kai kurie stogai nebūtų išlaikę papildomos apkrovos – nebūtų saugu, ir leidimas statybai nebuvo duotas.
Tai neišvengiama: projektuojant naujus komercinius pastatus turi būti apskaičiuota ir didesnė stogo apkrova, numatant galimybę ant jo iškelti jėgainę.
Ūkininkams paprasčiau, nes ūkiuose saulės modulius galima įrengti ir ant žemės, ir ant stogų, dažniausiai – fermų.
– Per porą metų „DOJUS agro“ ir atsinaujinančiosios energetikos srityje įgijo ūkininkų bei verslo klientų pasitikėjimą. Ar jau įmanoma planuoti didesnį šios veiklos mastą?
– Žinome, kokių sunkumų kildavo eksploatuojant saulės jėgaines anksčiau ir kokių jų yra šiuo metu. Vienas jų – elektros tinklo pralaidumas Lietuvoje.
Daugėjant saulės jėgainių didėja ir jo apkrovos. Buvo etapas, kai ūkininkai buvo skatinami naudotis parama saulės jėgainėms įsirengti, bet negalėjo įgyvendinti projektų, nes negavo leidimų jungtis į tinklą, kad galėtų parduoti elektros perteklių, prireikus – jos įsigyti.
Kitas iššūkis – elektros gamybos sezoniškumas, tačiau jį įveikti padeda tobulėjančios technologijos.
Trečias – tai reguliavimo aspektai: politiniai pokyčiai gali turėti įtakos bendrai atsinaujinančiosios energetikos plėtrai, nes nuo reguliavimo priklauso investicijos į jėgaines.
Tad vertiname poreikį, analizuojame, skaičiuojame, kas galėtų tapti mūsų klientais, galvodami ir apie vėjo jėgaines.
O tai jau bus mūsų antras plėtros etapas.
Inovacijos – ir komunaliniame ūkyje
  • Dar viena „DOJUS agro“ veiklos sritis – prekyba „John Deere“ prekės ženklo aplinkos priežiūros ir komunaline technika bei jai skirtais padargais.
  • Bendrovė pelnė klientų pasitikėjimą ne tik prekiaudama „premium“ klasės komunaline technika, bet ir užtikrindama kokybišką, greitą servisą.
  • Įvairaus dydžio universalūs „John Deere“ traktoriai naudojami šienaujant pakeles, tvarkant bendrąsias erdves miestuose. Prie jų galima prikabinti kuo įvairiausius padargus – žoliapjoves, krautuvus, žolės ar lapų surinkimo sistemas, sniego valymo peilius, druskos ir smėlio mišinių barstytuvus.
  • „Turime kuo didžiuotis. Pavyzdžiui, Kauno ir Jonavos futbolo stadionų veja tvarkoma „John Deere“ technika. Tai didelio preciziškumo reikalaujantys darbai, nes tokiems objektams yra numatyti labai griežti kokybės standartai. Pakelės Lietuvoje prižiūrimos naudojant 40 „John Deere“ traktorių įvairiuose miestuose. Nidos paplūdimio švara rūpinamasi taip pat naudojant mūsų techniką“, – sakė D.Tatarūnaitė-Zubenienė.
  • Komunalinės įmonės „Ekonovus“, „Ecoservice“, „Kauno švara“, „Jonavos komunalinės paslaugos“, „Molėtų švara“, „Neringos komunalininkas“ – tai laiko patikrinti „DOJUS agro“ klientai, kuriuos besidarbuojančius ir prižiūrinčius tvarką miestuose gali pamatyti dažnas gyventojas.
  • Vienoms įmonėms svarbus skubus servisas, kitoms – pakaiti– niai traktoriai, trečioms – specialūs prie traktoriaus kabinami padargai.
  • „Komunalinio ūkio sektoriuje reikia specialios, išskirtinės technikos. Stebime jos naujoves – dalyvaujame parodose ir tiekiame tai, ko šiam ūkiui reikia labiausiai, kartu – ir inovacijas. Mūsų stiprybė – ir technikos kokybė, ir jos techninė priežiūra. Turime atsarginių dalių sandėlį – visada esame pasirengę technikos remontui. Tai darome arba serviso salėje, arba pas klientus, kuriuos pasiekia mobilaus serviso komandos specialistai“, – teigė „DOJUS agro“ vadovė.
  • Pasak jos, inovacijos į komunalinio ūki sektorių ateina sparčiai. „John Deere“ atnaujina technologijas, kurios būtinos techniką valdantiems operatoriams, ir tas, kurios reikalingos vadovaujant komunaliniam ūkiui.
  • „Pavyzdžiui, yra sukurta elektrohidraulinė galinė prikabinimo valdymo sistema, kuri suteikia galimybę operatoriui prikabinti padargus nesėdint traktoriaus kabinoje. Ji yra įmontuota traktoriaus gale. Ja naudodamasis operatorius gali iš išorės valdyti traktorių – pajudėti pirmyn, atgal ir taip prikabinti padargus. Mūsų klientės komunalinio ūkio įmonės netrukus nemokamai galės naudotis „John Deere“ operacijų centru: paskirstyti darbus, suformuoti kiekvienam traktoriui užduotis, pažymėti sudėtingesnes teritorijas ir jose esančias kliūtis, kad technika galėtų jas apvažiuoti, o po darbo dienos įvertinti technikos efektyvumą. Tai naujovės, kurios netrukus pasieks mūsų esamus ir būsimus klientus“, – teigė D.Tatarūnaitė-Zubenienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.