„Aptarėme situaciją pasienyje, bet nėra kažkokios ypatingos situacijos pasienyje. Automobiliai buvo stabdomi ir tikrinami nuo penktadienio ir kažkokių labai didelių eilių ar sutrikimų nesukėlė. Ką ir reikėjo įrodyti – nėra kažkokio grūdų gabenimo iš Lietuvos į Lenkiją, nes tai neturi jokios prasmės“, – po susitikimo su Lenkijos premjeru Donaldu Tusku kalbėjo I. Šimonytė.
„Kiekiai, kurie į Lietuvą buvo atgabenti iš Ukrainos 2023 ir 2024 m. pradžioje, yra labai labai maži“, – pabrėžė ji.
I. Šimonytė akcentavo, kad Lietuva neturi ko slėpti ir gali pateikti visus reikalingus duomenis tam, jog būtų išsklaidytos abejonės dėl į Lenkiją keliaujančios produkcijos kilmės.
„Situaciją vertiname kaip tokią, kokia yra susiklosčiusi, yra tam tikras protestas, tam tikri kaltinimai, kuriuos norima paneigti, ir manau, kad juos paneigti pavyks“, – sakė premjerė.
„Pats procesas vežėjų kritinėje transporto arterijoje bent jau šiuo metu netrikdo ir nestabdo. (...) Manau, tokiu būdu, gana keistu, pavyks įtikinti protestuojančius žmones, kad tokio transporto, apie kurį yra teigiama, nėra. Neturime ką slėpti, visus skaičius esame pasiruošę padėti ant stalo“, – akcentavo ji.
D. Tuskas: tai labiau manifestacija, negu sienos blokada
Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pažymėjo, kad padariniai eismui Lietuvos-Lenkijos pasienyje yra minimalūs, o vykstanti protestą pavadino „labiau manifestacija, negu sienos blokada“.
„Protestai nėra politika, tai tiesiog gyvenimas. Yra pusė milijono šeimų, kurie iš to gyvena. Padarysime viską, kad apribotume neigiamus protestų padarinius mūsų žmonėms, mūsų valstybėms“, – kalbėjo D. Tuskas.
„Blokada nėra gerai, bet padariniai eismui Kalvarijos-Budzisko pasienyje yra minimalūs, labiau tai manifestacija, negu sienos blokada. Tikėkimės, kad situacija nenukryps į blogesnę pusę“, – viltį išreiškė jis.
D. Tuskas tikino, kad Lenkijos Vyriausybei nėra lengva išlaikyti tvarką pasienyje, tačiau į ūkininkų problemas reikia atsižvelgti rimtai.
„Noriu atvirai pasakyti, kad tai nėra lengva užduotis Lenkijos Vyriausybei išlaikyti tvarką pasienyje tuomet, kai didelės žmonių grupės nori užblokuoti sieną. Jie tikrai išsigandę dėl savo interesų. Kartais kažkas perdėtai kelia klausimus, kartais statistika byloja kai ką kitą, kad nėra problemų dėl didelių apimčių grūdų, kurie plauktų iš Lietuvos į Lenkiją ir kilmės šalis būtų Ukraina“, – teigė Lenkijos premjeras.
„Tie, kurie protestuoja, nebūtinai žino statistinius duomenis ir ne visada turi prie jų prieiga. Tai ne tik Lenkijos, bet ir kitų šalių problema. (...) Visada norime sumažinti tokių veiksmų neigiamas pasekmes, tačiau suprantu, kodėl ūkininkai taip daro“, – pažymėjo jis.
ELTA primena, kad Lenkijos ūkininkai penktadienį pradėjo iš dalies blokuoti kelią tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Maždaug savaitę turinčios trukti akcijos metu norima tikrinti transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekius.
Anksčiau Lenkijos ūkininkai blokavo kelius į Ukrainą, taip pat – pagrindinį šalies greitkelį į Vokietiją. Protestuojama dėl, lenkų žemdirbių vertinimu, nesąžiningos konkurencijos, nes ukrainiečių grūdai yra pigesni ir mažina produkcijos kainas visoje Europoje.
Baiminamasi, kad įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos gali būti išnaudota Rusijos provokatorių.