Vilniuje – įspūdingi vaizdai: pasirodė gausybė protestuojančių ūkininkų traktorių, plakatuose – žinutės valdžiai

2024 m. sausio 23 d. 08:58
Papildyta
Antradienio vidurdienį Vilniaus Gedimino prospekte toliau rikiuojasi protestuojančių ūkininkų sunkioji technika. Protestuojama prieš ūkininkų požiūriu nesprendžiamas ilgametes sektoriaus problemas.
Daugiau nuotraukų (57)
Traktoriai, taip pat keli miškovežiai, užpildė dalį pagrindinės sostinės gatvės nuo Katedros aikštės link Vinco Kudirkos aikštės. Apie vidurdienį žemės ūkio technika ir keletas sunkvežimių jau buvo sustatyti beveik visame Gedimino prospekte.
Prie dalies transporto priemonių pritvirtinti protesto plakatai „Nėra ūkininkų, nėra maisto, nėra ateities“, „Tik Lietuvoje „draugams“ suteikiami milijonai, kad šie nusipirktų paukščių“, „Jei šiandien valgei – dėkok ūkininkui, 400 km ne bėda“ ir kt. Ant kai kurių technikos vienetų matyti plakatai, pašiepiantys žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką.
Dauguma technikos vienetų papuošti Lietuvos, įvairių šalies regionų vėliavomis.
„Iš anksto atsiprašome aplinkinių miestų ir miestelių šalia sostinės bei Vilniaus miesto gyventjų ir svečių dėl šią savaitę vykdomos žemdirbių protesto akcijos galimų nepatogumų. Jos metu gali būti suvaržytas transporto eismas pačiame mieste ir jo prieigose, sutrikdytas kasdieninis jūsų gyvenimas, ne pagal įpročius ir poreikius galimybės važiuoti ir parkuoti transporto priemones“, – buvo rašoma išplatintame pranešime.
Skelbiama, kad protesto akcija vyks sausio 23–26 dienomis, žadama, kad atvyks ne mažiau kaip 800 vnt. žemės ūkio ir miškų technikos.
Kiekvieną akcijos dieną 16–17 val. žemdirbiai kvies sostinės gyventojus ir svečius su šeimomis bei vaikais apžiūrėti žemės ūkio techniką, pabendrauti su pačiais ūkininkais ir iš arčiau susipažinti su žemės ūkio verslu.
„Protesto akcija nėra nukreipta prieš sostinės gyventojus. Šia akcija siekiama atkreipti ne tik Valstybės institucijų dėmesį į sudėtingą žemės ūkio situaciją, visuomenės supriešinimą, didelę atskirtį tarp miesto ir kaimo, valstybinių institucijų etiketės „išlaikytinis“ klijavimą žemdirbiui, bet ir pranešti visos Lietuvos žmonėms, kad Lietuvos žemdirbiai toliau taip dirbti ir gyventi negali. Mes sakome: GANA!!! Nuo žemės ūkio politikos priklauso ne tik Lietuvos žemdirbių veikla ir gyvenimas, bet ir visos šalies gyventojų ateitis: maisto kainos, maisto kokybė, iš esmės apsirūpinimas maistu ir jo saugumas, socialinė bei ekonominė šalies gyventojų gerovė“, – teigiama pranešime.
K. Navickas: protestuojančių ūkininkų išsakytas klaidas jau taisome
Protestuojantiems ūkininkams nuo antradienio su žemės ūkio technika renkantis į Vilnių, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad dalis jų keliamų reikalavimų jau sprendžiami, pirmiausia – dėl žemės ūkyje naudojamų akcizų.
Teisės aktų projektai vadinamojo „žaliojo“ dyzelino ir suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizams sumažinti jau registruoti bei bus siūlomi Seimo pavasario sesijoje, tikina jis.
„Jau vakar teisės aktų registre paskelbti projektai dėl žaliojo dyzelio akcizo sugražinimo tvarkos į tokią kokia buvo. Taip pat akcizo SND sumažinimui iki 41 euro“, – antradienį LRT radijui sakė K. Navickas.
„Konkretus rezultatas bus, kai Seimas pradės dirbti dėl įstatymo pakeitimo“, – teigė ministras.
Ūkininkų protesto akcija sausio 23–26 dienomis Vilniuje vyks nepaisant to, jog po sausio 8 d. susitikimo su premjere akciją organizuojančios Žemės ūkio tarybos (ŽŪT) atstovai džiaugėsi užmegztu konstruktyviu dialogu su valdžia dėl jų keliamų problemų.
Tuomet pirmąjį protestą (laužų deginimo akciją) surengę ūkininkai prašė taisyti daugiamečių pievų atkūrimo tvarką, keisti kuro akcizų politiką, riboti saugomų teritorijų plėtrą, spręsti vadinamąją pieno krizę, tikėtiną rusiškų grūdų eksportą per Lietuvą.
„Mūsų Vyriausybės politinės kultūros dalis yra pripažinti ir ištaisyti klaidas. (...) Klaidas taisome ir pateikiame sprendimus“, – kalbėjo K. Navickas, kuris šiuo metu vieši Briuselyje, kur susitinka su Europos Sąjungos žemės ūkio politiką kuruojančiais pareigūnais.
Antradienį K. Navickas susitinka ir su žemės ūkio eurokomisaru Januszu Wojciechowskiu.
„Kalbant apie daugiamečių pievų klausimą, jau vakar turėjome pasirengiamąjį susitikimą su Europos Komisijos žmonėmis. Šiandien 17 val. Lietuvos laiku susitinku su eurokomisaru“, – kalbėjo ministras.
„Visi esame tame pačiame kelyje ieškoti sprendimo. Mus riboja EK, teisės aktai, bet, manau, kad bendromis pastangomis kažkokį kelią surasime“, – dar teigė K. Navickas.
ŽŪT pirmininkas Ignas Hofmanas savo ruožtu sakė, kad į Vilnių suvažiuos daugiau nei 800 ūkininkų su žemės ūkio technika.
„Kiek susirinks labai sunku prognozuoti, nes naujausiomis žiniomis atsirado dar užsiregistravusiųjų“, – LRT radijui sakė I. Hofmanas.
Pasak jo, technika stovės Gedimino prospekte, paliekant erdvės automobiliams pravažiuoti, A. Goštauto gatvėje, šalia Seimo.
„Nėra tikslo užblokuoti gatves, sustabdyti eismą, bet tai Vilniaus miestui bus našta tam tikra. Ir nepatogumų gyventojams sukels“, – kalbėjo jis.
Ūkininkai nepatenkinti bendravimu su žemdirbiais, pasėlių deklaravimu, biurokratija
Iš skirtingų Lietuvos regionų į Vilnių atvykę ūkininkai Eltai sakė, jog yra nusivylę žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko dialogu su bendruomene, paskutiniuoju pasėlių deklaravimu, sudėtinga biurokratija.
„Per tris metus ministras su ūkininkais nesugebėjo suderinti nei vieno klausimo. Nors ir buvo teikta visokių pasiūlymų, bet nei daugiamečių pievų problema išspręsta, į kalbas jis išvis neina. (...)
Dar dėl dyzelio, dėl paukštelių: visą liekame atpirkimo ožiai dėl to, kad paukščiai nyksta, bet kaip tik gyvename gamtoje, mylime gamtą“, – teigė kalbintas Kupiškio rajono ūkininkas Mindaugas.
„Atvykome iš Kazlų Rūdos, trylika traktorių. Atvykome dėl to, kad mums nepatinka šios valdžios požiūris į ūkininkus. Uždėta labai daug reikalavimų, neatsižvelgiama į ūkininkų prašymus, tiesiog mūsų negirdi.
Atvažiavome arčiau Seimo, Vyriausybės, kad mus išgirstų“, – kalbėjo jaunoji ūkininkė, į protestą atvykusi iš Kazlų Rūdos.
Kupiškio rajono ūkininkai teigė, jog jiems didžiausia problema – atsiradusi prievolė atkurti daugiametes pievas, kas esą itin apsunkina ūkininkavimo galimybes jauniesiems ūkininkams.
Ūkininkas Mindaugas dar tikino likęs nusivylęs 2023 pasėlių deklaravimo naujovėmis, įvestomis ekologinėmis išmokomis, vadinamosiomis ekoschemomis.
„Ekoschemomis naudojomės, bet nusivylėme. Taisyklės buvo sukurtos prieš deklaravimą, bet dirbant realiai jas pakeičia ir nebeatitinki tų reikalavimų. Vadinasi, lieki pažeidėju ir gauni sankcijas. Tai tokia biurokratinė našta uždėta, (...) negali niekur laviruoti“, – sakė jis.
Kazlų Rūdos ūkininkų teigimu, pasėlių deklaravimas sudėtingas, kadangi „nei vienais metais nėra buvę, kad būtų tokie patys du metai“.
Planuojama, kad visa ūkininkų protesto akcija vyks sausio 23–26 dienomis. Akcijų metu numatomi akcijos organizatorių susitikimai su aukščiausiais šalies pareigūnais.
Žemės ūkio taryba kritikuoja daugiamečių pievų atstatymo tvarką, nėra patenkinta kuro akcizų padidinimu, ūkininkams nepalankios saugomų teritorijų plėtros, akcentuoja, jog dar nesibaigė vadinamoji pieno krizė. Be kita ko, pabrėžiama, esą per Lietuvą gabenami rusiškos kilmės grūdai.
ūkininkaiProtestasVilnius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.