Vienai specializuotai gyvulininkystės parodai pasibaigus jau planuojama kita

2023 m. lapkričio 6 d. 15:31
Rasa Nazelskytė
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) rugsėjo pabaigoje vyko didžiausia šalyje specializuota gyvulininkystės paroda. Kartu su Žemės ūkio ministerija parodą organizavusi VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro komanda šiuo metu sumuoja rezultatus, aptaria dalyvių įspūdžius ir jau dėlioja kitų metų gyvulininkystės inovacijoms skirto renginio metmenis.
Daugiau nuotraukų (12)
Renginio misija – suburti vienminčius – atlikta
Specializuotoje gyvulininkystės parodoje dalyvavo 12 gyvūnų augintojų ir veisėjų asociacijų, beveik šimtas paslaugas teikiančių ir produktus gyvulininkystės šakai tiekiančių įmonių, mokslo, konsultavimo įstaigų, viešojo sektoriaus organizacijų. Dalyvių nuomonė vienareikšmiška: renginio metu dėmesys skirtas ir gyvūnų ekspozicijai, ir inovacijų sklaidai, ir ūkininkavimo aktualijoms, ir visuomenės edukacijai. Daug dėmesio sulaukė ir dvi pirmąsias renginio dienas vykusi tarptautinė konferencija „Gyvulininkystės konkurencingumo stiprinimas. Kaimo plėtros programos geroji patirtis“. Joje pranešimus skaitė mokslininkai, patirtimi dalijosi mūsų šalies ir kaimyninių Latvijos, Estijos gyvūnų augintojus vienijančių asociacijų atstovai.
Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacijos vadovas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Arūnas Rutkauskas, dalydamasis parodos įspūdžiais, teigia, kad jos misija buvo bendram tikslui suburti vienminčius, kuriems rūpi šalies gyvulininkystės sektoriaus ateitis. Ir organizatoriai padarė viską, kad šis sambūris sėkmingai įvyktų.
„Manau, kad parodoje pakako ir eksponatų, ir motyvuotų lankytojų, žinančių, kur ir ko atvyko, ir miesto žmonių, nusiteikusių pramogauti. Jiems taip pat buvo atiduota didelė dėmesio duoklė. Kiekviena augintojų asociacija įdėjo pastangų parodyti tai, ką buvo suplanavusi. Be abejo, galime kalbėti, kad pas mus viskas dar ne taip, kaip Šiaurės Amerikoje ar Vakarų Europoje vykstančiose gyvulininkystės parodose, bet tada mes, ūkininkai, turime savęs paklausti, ar padarėme viską, siekdami aukščiausios kokybės.
Man asmeniškai didžiausią įspūdį padarė Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos ekspozicija, kurioje buvo galima pamatyti pačius mažiausius pieninių veislių veršelius, stebėti mažylių maitinimo procesą. Sutikime, kad tokį sumanymą įgyvendinti nebuvo paprasta, bet tai ir yra vienas pavyzdžių, kad ir mes sugebame parodyti tai, ką rodo ilgametes parodų tradicijas turintys Vakarų europiečiai“, – teigė pašnekovas.
Apžvelgdamas mėsinių veislių galvijų ekspoziciją, A.Rutkauskas pastebi, kad pasigrožėti pačiais įspūdingiausiais eksponatais – jaunais buliais ir telyčaitėmis – lankytojai, deja, neturėjo galimybių, nes tokie gyvuliai dar vasarą buvo išparduoti, tačiau buvo galima pamatyti karves žindenes, kurios veda ir išmaitina aukštos genetinės vertės prieauglį, taip pat „jaunimą“, kuris pavyzdiniais eksponatais bus kitąmet.
„Tikiuosi, kad renginys taps tradiciniu, nes jis labai reikalingas. Iš anksto žinodami jo datą, galėsime geriau pasiruošti, kuo sudominti lankytojus“, – reziumuoja A.Rutkauskas, į būsimos parodos programą siūlantis įtraukti šalies žemės ūkio mokyklų moksleivių ir žemdirbiškų studijų programų kolegijų studentus, organizuojant tarp jų jaunųjų melžėjų konkursą, profesinių žinių ir kompetencijų viktorinas. Tai, pašnekovo nuomone, turėtų dvigubą naudą – paįvairintų renginio turinį, ugdytų naują žemės ūkio parodų organizatorių, dalyvių ir lankytojų kartą.
Agroverslas įžvelgia potencialą ir turi pasiūlymų
Gerų žodžių specializuotai gyvulininkystės parodai negaili ir UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas. Ši įmonė – ilgametė VDU ŽŪA partnerė ir VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro organizuojamų parodų dalyvė. „Su entuziazmu palaikome visas Universiteto iniciatyvas, prisidedame prie vykdomų projektų, aktyviai įsitraukiame į organizuojamas parodas. Ne išimtis ir rugsėjo pabaigoje vykusi specializuota gyvulininkystės paroda, kurioje pristatėme inovatyvias gyvulininkystės technologijas bei sprendimus komerciniams ir šeimos pieno ūkiams“, – pasakoja S. Silickas, atkreipiantis dėmesį, kad vienas parodos privalumų –galimybė ūkininkams konsultuotis su kvalifikuotais produktų vadybininkais, gauti specialistų atsakymus į dominančius klausimus dėl ūkio modernizavimo, išmaniųjų technologijų pasirinkimo, projektų rengimo, ES ir valstybės paramos, kitų aktualių dalykų.
„Manau, kad ši paroda turi perspektyvą išaugti į svarbiausią tradicinį metų renginį, skirtą Lietuvos gyvulininkystės ūkiams ir visai su šiuo sektoriumi susijusiai bendruomenei“, – prognozuoja UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius S.Silickas. Jo teigimu, VDU ŽŪA vykstančios parodos suteikia galimybę didinti prekinio ženklo žinomumą, pritraukti naujų klientų, taip pat stiprinti partnerystės ryšius su akademine bendruomene.
Nuo pat pirmųjų daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus VDU ŽŪA surengtų parodų jose dalyvaujanti įmonė „Rovaltra“ per šį laiką yra pelniusi ne tik žinomumą, bet ir bene daugiausia medalių ir diplomų už demonstruotus išskirtinius eksponatus. Įmonės generalinis direktorius Romualdas Trainaitis tuo besistebintiesiems pateikia argumentuotą atsakymą: „Dirbkite, kaskart sugebėkite į parodą atvežti inovaciją ir taip pat būsite įvertinti.“
UAB „Rovaltra“ generalinio direktoriaus teigimu, šalies agroverslo įmonėms, kurių daugumos vadovų ir specialistų alma mater yra VDU Žemės ūkio akademija, dalyvavimas čia vykstančiose parodose ir mecenatystė turėtų būti ne vienadienė akcija, o nuoseklus, tęstinis procesas.
Ilgametę parodų VDU ŽŪA dalyvio patirtį turinčio R.Trainaičio nuomone, atėjo laikas šiuos renginius padaryti mokamus, tegul tai būtų ir simbolinė bilieto kaina. „Lietuvoje turime apie 10 tūkst. pažangių, rentabilių ūkių. Jų šeimininkams turime sudaryti sąlygas patogiai pasiekti renginį, išvengiant stovėjimo spūstyse, nes dalis žmonių vien dėl to į parodas ir neatvyksta“, – pastebi R.Trainaitis, reziumuodamas, kad VDU ŽŪA potencialas rengti gyvulininkystės parodas yra didelis ir jį būtina išnaudoti.
UAB „Timac AGRO Lietuva“ vadovė Inga Kalesnikovė prisipažįsta, kad VDU ŽŪA vykusiai specializuotai gyvulininkystės parodai, kartu ir žingsniui į gyvulininkystės sektoriaus rinką, įmonė labai ruošėsi, nes norėta pristatyti asortimentą, tenkinantį daugelio klientų poreikius. Ir tai padaryti pavyko. „Mūsų įmonių grupės gaminamas džiovinimo ir dezinfekavimo mineralų kompleksas atrajotojų, kiaulių, naminių paukščių ir arklių pakratų higienai ACTISAN 360 išties nustebino žiūrovus ir ekspertus, buvo apdovanotas organizatorių – Žemės ūkio ministerijos ir VDU Žemės ūkio akademijos – diplomu ir medaliu. Tai yra puikus pavyzdys, kad inovacijos yra reikalingos ir nelieka nepastebėtos“, – teigia I. Kalesnikovė ir tikisi, kad specializuotos gyvulininkystės parodos VDU ŽŪA ateityje tik augs, atverdamos galimybes agroverslo įmonėms betarpiškai bendrauti su ūkininkais, juos profesionaliai konsultuoti ir padėti priimti geriausius sprendimus.
UAB „Margučiai“ vadybos vadovas Tadas Baltušis atkreipia dėmesį ir į dar vieną VDU ŽŪA vykusios specializuotos gyvulininkystės parodos aspektą – jos demokratiškumą. Pašnekovo pastebėjimu, parodos paviljone vienodai svarbu buvo ir nedidelės šeimos įmonės pristatoma santykinai nebrangi žemės ūkio technika, ir pripažintų pasaulinių prekių ženklų produktai. T.Baltušio nuomone, toks platus ekspozicijos diapazonas ūkininkams suteikia daugiau galimybių pasirinkti, o nedidelėms agroverslo įmonėms – didinti savo žinomumą.
Būsimai parodai – idėjos iš JAV
Netrukus po VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro organizuotos specializuotos gyvulininkystės parodos šio centro direktorė Rita Petlickaitė ir Parodų organizavimo skyriaus vadovė dr. Rima Pranaitienė kartu su kolegomis iš LSMU Veterinarijos akademijos ir grupe agroverslo atstovų turėjo galimybę apsilankyti JAV Viskonsino valstijoje, Madisone, spalio 3–6 dienomis vykusioje tradicinėje pienininkystės parodoje „Word Dairy Expo“. Tai vienas didžiausių tokio pobūdžio renginių pasaulyje. „Šiemet parodoje dalyvavo 650 kompanijų, pristatančių pažangiausias technologijas ir naujausią įrangą pieno gamybos ir perdirbimo sektoriui, įvairių veislių pieninius galvijus eksponavo ir dėl apdovanojimų varžėsi beveik 2 tūkst. augintojų. Renginys organizuojamas nuo 1967 m. ir turi senas tradicijas. Jame pasitelkiama apie 500 savanorių, renginio rėmėjų skaičius viršija 400, o jį aplanko svečiai iš apytikriai 85 užsienio šalių. Džiaugėmės matydami, kad kartu su kitomis vėliavomis parodą puošė ir Lietuvos trispalvė“, – įspūdžiais dalijasi R.Petlickaitė.
Tęsdama mintį, R.Pranaitienė pasakoja, kad įvairių veislių pieninius galvijus ūkininkai į parodą suveža iš visų Jungtinių Valstijų, taip pat iš kaimyninės Kanados. Už galimybę dalyvauti parodoje augintojai susimoka mokestį, vykdoma griežta galvijų atranka. Prieš pasirodymą galvijai maudomi, kerpami, nulakuojamos jų nagos. Gyvūnai išvedžiojami didžiulėje arenoje, tai atlieka profesionaliai parengti asmenys, laikydamiesi nustatyto aprangos kodo. Įdomu tai, kad jauniausiems išvedžiotojams vos 9 metai, nes nuo tokio amžiaus leidžiama dalyvauti pristatymuose. Vertintojams atrinkus ir paskelbus geriausius gyvulius, jų savininkai džiūgauja, nes tai reiškia, kad ūkio pardavimai didės.
Pašnekovių, kol kas neatskleidžiančių iš JAV parsivežtų idėjų, teigimu, naivu būtų tikėtis pasiekti Jungtinių Valstijų mastą, bet daug gerų dalykų galima pritaikyti ir mūsų rengiamose parodose.
„Neabejojame, kad gyvulininkystės parodas organizuoti reikia. Turime bazę tokio pobūdžio renginiams, parodų organizavimo patirties ir patyrusią komandą. O ji ne vien iš mūsų padalino – rengiant parodas pagal savo kompetencijas aktyviai įsitraukia kitų ŽŪA akademinių ir neakademinių padalinių specialistai, savanoriai, studentai, VDU Žemės ūkio akademijos mokomasis ūkis. Vienai institucijai tokios apimties renginį surengti būtų buvę paprasčiausia neįmanoma. Svariu indėliu prie renginio prisidėjo LR žemės ūkio ministerija, taip pat LSMU Veterinarijos akademija, kurios specialistai nuo pat pirmųjų dienų talkino savo žiniomis, konsultacijomis ir labai konkrečiais darbais. Esame dėkingi ir partneriams: UAB „Rovaltra“, VšĮ „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“, Kauno rajono savivaldybei, VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redakcijai „Mano ūkis“, UAB „Ūkininko patarėjas“, UAB „Diena Media News“ – kalba VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro direktorė.
R.Petlickaitės teigimu, komandos tikslas yra pasiekti, kad gyvulininkystės paroda taptų renginiu, kuriame dalyvauti būtinybę matytų kiekvienas su gyvulininkystės sektoriumi susijęs „žaidėjas“. Svarbi šio renginio ir šviečiamoji funkcija – būtina sudaryti galimybę plačiajai visuomenei iš arti pamatyti Lietuvos gyvulininkystės sektoriaus pažangą, paneigiančią vis dar vyraujantį negatyvų stereotipą apie šį sektorių. „Renginio organizavimo kokybę dar labiau pagerinti galime tik veikdami kartu su visais, kurie suinteresuoti tokiu renginiu, kurie mato gilesnę prasmę, o ne vien siaurą finansinį dalyvavimo interesą. Todėl kuo plačiau megsime partnerystės ryšius ir kitą rudenį tikimės dar labiau nustebinti parodos lankytojus ir dalyvius“, – žada VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovė, atskleidžianti, kad pasirengimas pastarajai parodai užtruko daugiau nei pusę metų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.