Kodėl vartotojui naudinga rinktis vištieną iš NKP ženklu sertifikuotų ūkių?

2023 m. spalio 5 d. 15:00
Vilniaus paukštynas pirmasis iš Lietuvos vištienos augintojų ir gamintojų gavo Nacionalinės maisto kokybės (NKP) sertifikatą, suteikiantį teisę vištieną ir jos produkciją ženklinti Nacionalinės maisto kokybės (NKP) ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Ką šis ženklas reiškia ir kodėl vartotojams derėtų atkreipti dėmesį į jį?
Daugiau nuotraukų (3)
Kokybė pranoksta ES reikalavimus
Kaip apibrėžia Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklės, pagal Nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintas produktas (NKP) – tai maisto produktas, kurio kokybė pranoksta Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų nustatytus šių produktų saugos, gyvūnų ir augalų sveikatos, gyvūnų gerovės ar aplinkosaugos reikalavimus ir (arba) kuris dėl tam tikrų ūkininkavimo ar gamybos būdų naudojimo pasižymi ypatingomis savybėmis.
Reikalavimai, keliami ūkiams, kurių produktai ženklinami NKP ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, yra numatyti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gegužės 20 d. įsakymu Nr. 3D-351 patvirtintose Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklėse. Visas NKP auginimo, gamybos ir (arba) perdirbimo procesas vykdomas tik kontroliuojamuose ūkiuose ir įmonėse, kurios turi užtikrinti šio proceso atsekamumą ir privalo laikytis taisyklių reikalavimų, įskaitant ir tiekimo į rinką procesą. Ūkiai ir įmonės yra sertifikuojami, o vėliau reguliariai audituojami pagal taisyklėse numatytus reikalavimus.
„Vilniaus paukštyne NKP sertifikavimo darbus pradėjome jau nuo praėjusių metų pabaigos. Pagal NKP sistemą, siekiant gauti ženklą „Nacionalinė kokybė Lietuva“, sertifikuotos visos Vilniaus paukštyno gamybos grandys – nuo auginimo iki šviežios mėsos ir pusgaminių, gaminių gamybos, tad vartotojai galės mėgautis ne tik aukščiausios kokybės šviežia vištiena, bet ir jos produktais“, – sako įmonės Kokybės kontrolės tarnybos vadovė Skirmantė Sokolovskienė.
Paukščiai auginami be antibiotikų
Vienas esminių reikalavimų šiam ženklinimui yra produktų gamybai naudoti tik be antibiotikų užaugintus paukščius. Tai reiškia – visą auginimo laikotarpį nė karto nesirgusius ir negydytus šiais vaistais.
„Vilniaus paukštyno mėsiniai viščiukai auginami laisvi ant kraiko, lesinami subalansuotu lesalu, jiems užtikriname itin geras laikymo sąlygas. Dėl natūraliai stipresnio paukščių imuniteto ir atsakingo auginimo jie išauga sveiki ir jų nereikia gydyti antibiotikais“, – pasakoja Skirmantė Sokolovskienė, Vilniaus paukštyno kokybės kontrolės tarnybos vadovė.
Be to, norint gauti teisę vištieną ir jos produktus žymėti ženkliuku „Nacionalinė kokybė Lietuva“, gamintojams būtina užtikrinti atsekamumą kiekviename gamybos etape.
„Vilniaus paukštynas vysto unikalią grandinę „nuo lauko iki stalo“ – kontroliuojame visus etapus, pradedant mėsinių viščiukų auginimu ir baigiant produktų pristatymu į prekybos vietas. Tai leidžia užtikrinti kiekvieno proceso kontrolę bei atsekamumą ir diegti sprendimus, kurie užtikrintų paukščių sveikatingumą visose auginimo stadijose“, – teigia Vilniaus paukštyno atstovė.
Nuo šviežios mėsos iki dešrelių: be GMO, stipriklių, dažiklių ir salmonelės serotipų
Vilniaus paukštyno atstovė dalijasi ir NKP reikalavimais galutiniams produktams. „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklas ant gaminių: dešrelių, dešrų, kumpelių bei marinuotų produktų reiškia, kad juose nėra GMO, pridėtinių skonio stipriklių bei dažiklių. Siekiame vartotojams pasiūlyti kuo natūralesnius ir sveikesnius produktus, todėl juos kuriame taip, kad vištiena natūraliai atskleistų geriausias savo skonio savybes“, – sako Vilniaus paukštyno kokybės kontrolės tarnybos vadovė S.Sokolovskienė.
Jos teigimu, dar vienas išskirtinumas – užtikrinta ir nuolatinė visų salmonelės serotipų kontrolė, kad joje nebūtų jokių salmonelių serotipų.
„Savo produktų saugą užtikriname dviguba kokybės kontrole: tyrimus atliekame ne tik Lietuvos ir ES tyrimų laboratorijose, bet ir vykdome griežtą savikontrolę. Nuosavoje akredituotoje laboratorijoje per metus atliekame daugiau nei 200 tūkst. papildomų tyrimų. Tiriame visą gamybos grandinę – lesalo, kuriuo maitinami auginami mėsiniai viščiukai, ir inkubacinių kiaušinių, ir galutinių vištienos produktų mėginius“, – pabrėžia S.Sokolovskienė.
Jos teigimu, tik atsakingai tiriant kiekvieną žingsnį iki pat produktų patekimo į prekybos vietas gali būti užkertamas kelias pavojingų mikroorganizmų atsiradimui.
Projekto rėmėjas – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.