Todėl mūsų šalyje specialistai viliojami keliskart didesniais atlyginimais, o abiturientai, pasirinkę žemės ūkio studijas, iškart įdarbinami. Bet padėtis negerėja.
Agronomas Aivaras Diliūnas ūkininkauja Ukmergės rajone. Jo laukuose – daugiausia ankštinės kultūros, taip pat yra grikių, rapsų, kviečių.
Aivaro žinios ir kvalifikacija itin paklausios, todėl papildomai dirba privačioje kompanijoje. Modernėjant žemės ūkiui, tokių aukštos kvalifikacijos specialistų labai trūksta.
„Mano galimybės padeda mūsų ūkiui neatitrūkti nuo žinių, nuo agronominių ir technologinių sprendimų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo ūkininkas. Anot jo, jau sunku įsivaizduoti gyvenimą be dabartinių technologijų.
Viduklės apylinkėse ūkininkaujantis Vincas Macijauskas ieško nekvalifikuotų darbininkų – sekasi sunkiai.
„Džiaugsmo didelio nėra“, – sako jis. Mat vienas darbuotojas išėjo į pensiją, dar vienas mirė, tad surasti, kas galėtų užpildyti pamainą, sunku.
Tačiau žemės ūkio technika sparčiai juda robotizacijos link.
„Į pagalbą ateina dronai, demonstruojame ir vieną pirmųjų autonominių mašinų, žemės dirbimui skirtą robotą. Atsiranda galimybė stebėti pasėlius iš palydovinių nuotraukų. Tą žmonės daro jau keletą metų, važiuojant į lauką jau žinai, ko tiksliai tau reikia ieškoti“, – dėstė „Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius.
Laukuose testuojamas pirmasis Baltijos šalyse žemės ūkio darbams skirtas robotas stebina žmones, bet po kelerių metų toks vaizdas bus vis dažnesnis.
„Tokioms technologijoms įsisavinti ir jas efektyviai naudoti laukuose reikia specialistų, kurie evoliucionuotų kartu su technologijoms“, – minėjo A.Radzevičius.
Aukštos kompetencijos specialistų labai trūksta. Žemės ūkio akademijoje per metus jų paruošiama apie šimtą. Studentai viliojami stipendijomis ir garantuotu darbu, bet stojančiųjų nedaug.
„Pastaruosius keletą metų ypač trūksta inžinierių, kurie turi žemės ūkio, agronomijos, IT ir, žinoma, inžinerijos kompetencijų. Labai trūksta agronomijos specialistų, kurie dirbtų įmonėse kuriančiose žemės ūkio technologijas ne tik žemės ūkio versle“, – pastebėjimais dalijosi Žemės ūkio akademijos kanclerė Astrida Miceikienė.
Žemdirbiams tenka konkuruoti ir su Nyderlandų, Austrijos ar Vokietijos ūkiais, kurie vilioja studijas baigusius mūsų šalies specialistus.