Apsinuodijimas maistu: vaistininkė perspėjo, ko jokiu būdu neduoti sergančiam vaikui

2024 m. gruodžio 13 d. 11:12
Artėjančias šventes kai kuriems gali aptemdyti sezoninės sveikatos problemos, tokios kaip persivalgymas ir apsinuodijimas maistu. Šventinio laikotarpio metu neišvengiama ir vaikų apsinuodijimo atvejų. „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pabrėžia, kad vaikų apsinuodijimas maistu – rimta problema, kuri reikalauja ypatingo dėmesio. Vaikų organizmo reakcijos ir gydymo metodai gali skirtis nuo taikomų suaugusiesiems, todėl būtina elgtis atsakingai, rašoma pranešime spaudai.
Daugiau nuotraukų (1)
Apsinuodijimo maistu simptomai
Vaikų apsinuodijimo maistu požymiai gali būti įvairūs ir priklausyti nuo to, kokia bakterija, virusas ar toksinas sukėlė problemą. Vaistininkė įvardija dažniausius simptomus:
„Vieni pirmųjų apsinuodijimo maistu požymių yra pykinimas ir vėmimas. Vaikas taip pat gali skųstis stipriais spazmais pilvo srityje. Dažnai pasireiškia vandeningas viduriavimas, bendras silpnumas. Apsinuodiję vaikai gali greičiau dehidratuoti, todėl šalia minėtų simptomų gali atsirasti papildomų požymių – išsausėjusi oda, sumažėjęs šlapinimasis ar vangumas“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.
Pasak vaistininkės, paprastas apsinuodijimas maistu būna be pakilusios temperatūros ir praeina per 1–2 dienas, tačiau jeigu būklė negerėja, patariama vykti į ligoninę.
Apsinuodijimas vaikams gali kainuoti didesnes rizikas
Vaikų organizmas yra daug jautresnis nei suaugusiųjų, todėl net ir nedidelis bakterijų ar toksinų kiekis gali sukelti stiprią reakciją.
„Negaluojantys vaikai daug greičiau nei suaugusieji netenka skysčių ir elektrolitų, nes jų kūno masė yra mažesnė. Be to, vaikų imunitetas dar nėra pilnai susiformavęs, todėl jų organizmas lėčiau kovoja su infekcijomis. Taip pat jų virškinimo traktas yra jautresnis, todėl jiems dažniau pasireiškia stiprus vėmimas ir viduriavimas“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.
Pirmiausia – atstatykite prarastus skysčius
„Skysčių balanso atstatymas yra pagrindinis prioritetas gydant apsinuodijimą maistu. Vėmimas ir viduriavimas greitai išbalansuoja elektrolitų lygį, todėl ne visada pakaks vien vandens ar arbatos. Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų organizmams po apsinuodijimo svarbu atstatyti prarastus elektrolitus tokius kaip natris, kalis ir chloridai. Visus juos vienu metu galima atsistatyti vartojant elektrolitų tirpalus, kurių galima rasti visose vaistinėse“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.
Jei vaiką pykina ir jis atsisako vartoti elektrolitų tirpalus, pabandykite pasiūlyti jam juos gerti mažais kiekiais, pavyzdžiui po gurkšnį kas kelias minutes. Taip vaistinėse atsiranda vis daugiau įvairių skonių elektrolitų tirpalų, kurie vaikams gali asocijuotis su vaisvandeniais, todėl jie juos geria noriau.
Neskubėkite su vaistais
Vaikui apsinuodijus, vaistininkė pataria neskubėti vartoti vėmimą ir viduriavimą malšinančių vaistinių preparatų.
„Jei pradėjus viduriuoti ar vemti iš karto vartosime šiuos simptomus malšinančius vaistus, mes tarsi užrakinsime nuodinguosius toksinus savo organizme. Tai gali tik dar labiau pabloginti būklę. Todėl rekomenduojama bent pirmąsias apsinuodijimo maistu valandas leisti organizmui išsivalyti ir papildomai gerti skysčius. Taip pat pašalinti toksinus iš organizmo gali padėti aktyvinta anglis“, – pataria E. Ramaškienė.
Taip pat praėjus visiems apsinuodijimo simptomams, vaistininkė pataria atstatyti vaiko žarnyno mikroflorą.
Parinkite vaikui lengvai virškinamus maisto produktus
„Po apsinuodijimo vaiko virškinimo sistema yra labai jautri, todėl svarbu pasirinkti lengvai virškinamus produktus. Pavyzdžiui, pradėkite nuo neutralios, švelnios konsistencijos maisto kaip natūralūs sultiniai, trintos sriubos, košės. Jeigu vaikas nori ko nors saldaus, pagardinkite košę bananais, kurie irgi gali nuraminti skrandį ir suteikti energijos. Taip pat šalia arbatos galite pasiūlyti vaikui džiūvesėlius ir skrebučius“, – sako vaistininkė E. Ramaškienė.
Vaistininkė pataria vengti sunkiai virškinamo, riebaus, aštraus ir kepto maisto, taip pat produktų, kurių sudėtyje yra pieno. Dėl to ji pataria natūralaus jogurto vaikui nesiūlyti pirmomis apsinuodijimo dienomis. Geriau jį į mitybą įtraukti vėliau, kai bus praėję nepageidaujami simptomai.
apsinuodijimasvėmimasviduriavimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.