Skaniai ir sveikai: koks maistas turėtų atsirasti pietų dėžutėje žiemą?

2024 m. gruodžio 10 d. 10:48
Lrytas.lt
Vaiko teisių gynėjai primena, kad ne tik smurtas, bet ir nesuteiktos mokslo, poilsio galimybės ir sveikatos nepriežiūra reiškia pažeistas vaiko teises.
Daugiau nuotraukų (1)
Tačiau natūralu, kad tėvams kartais tiesiog pritrūksta žinių, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko sveikata bei kokia mityba jaunam, augančiam organizmui būtina skirtingais sezonais. Todėl, kaip užtikrinti sveiką ir subalansuotą vaiko mitybą žiemą, vaiko teisių gynėjai klausė Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro specialisto Dovydo Švėgždos.
Europos maisto informacijos taryba yra į vartotojus orientuota pelno nesiekianti organizacija tikina, kad nesveikų maisto produktų ir gėrimų rinkodara išskirtinai skirta pažeidžiamoms gyventojų grupėms, pavyzdžiui, vaikams.
Tai kelia ypatingą susirūpinimą, nes tyrimai rodo, kad nutukę vaikai turi didesnę tikimybę suaugę turėti viršsvorio problemų ir sirgti neinfekcinėmis ligomis, rašoma Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos pranešime spaudai.
Sveikas maistas – stiprus imunitetas
Kad tokios rizikos mažėtų, vaiko teisių gynėjai kartu su visuomenės sveikatos specialistais pataria tėvams atsižvelgti į vaikų mitybą nuo pat mažų dienų.
„Sveika ir subalansuota mityba svarbi bet kokiu sezonu. Tiek vasaros, tiek ir žiemos. Bet žiemą rekomenduočiau, kad vaikų mityboje būtų kuo daugiau įvairiausių produktų, turinčių vitaminų ir mineralų. Dėl to, kad labai svarbu palaikyti tinkamą vaikų imunitetą. Gali pagelbėti tokie produktai kaip apelsinai, mandarinai, turintys daug vitamino C. Taip pat produktai, turintys daug seleno ir cinko. Tai grūdinės kilmės produktai: pupelės, riešutai“, – maisto produktus vardina Kauno raj. Visuomenės sveikatos biuro sveikatos specialistas Dovydas Švėgžda.
O vaiko teisių gynėjai tėvams primena, kad lengviau prie sveikos mitybos rėžimo vaikas įpras, jei matys pavyzdį iš suaugusiųjų. „Svarbu vaiką mokyti nuo mažumės, tinkamais produktais rodyti, kad tai yra sveika ir tai yra skanu. Ir patiems tėvams būti gerais pavyzdžiais, nes jeigu mes vaikui duosime obuolį, o patys valgysime bandelę, tai ir jisai norės to produkto, kurį valgote jūs“, – pataria vaiko teisių gynėjas Jaroslavas Kozlovskis.
Žiemą skaičiuoti kalorijas – ne laikas
Žinoma, šaltuoju metų laiku labai svarbios ir kalorijos. Mat, kai lauke šalta, organizmas sunaudoja daugiau energijos palaikydamas kūne šilumą. Tad ir mityba turi būti kiek riebesnė, kaloringesnė.
Tiesa, D. Švėgžda primena, kad kalorijos ir riebalai nereiškia, kad tinka bet koks, net ir greitas užkandinėse patiekiamas, maistas.
„Norint užtikrinti, kad vaikai turėtų energijos ir būtų sotūs, labai svarbu, kad jų mitybos racione būtų pakankamas kiekis angliavandenių, baltymų ir riebalų. Trys pagrindiniai elementai visai mūsų mitybai. Rekomenduojama, vartoti pilno grūdo angliavandenius, tokius kaip makaronus, kruopas, baltymų produktus – mėsą, augalinės kilmės – pupeles, riešutus, nepamiršti žuvies ir, aišku, gerųjų riebalų – avokadai, aliejai ir panašiai. Ir, jeigu galima, stengtis vengti produktų, kurie turi mažą maistinę vertę“, – sako pašnekovas.
Sveika gali būti ir skanu
Įprasta, galvoti, kad skaniausia tai, kas nesveika. Todėl tiek vaikus, tiek ir suaugusiuosius vilioja greito maisto užkandinės, kepyklėlės bei traškučių ir šokolado lentynos prekybos centruose. Vis dėlto vaiko teisių gynėjai tikina, kad labai dažnai vaikai seka suaugusiųjų rodomu pavyzdžiu. Tad jeigu šeimos nariai rūpinasi savo sveikata, valgo sveiką, pilnavertį maistą, šie įpročiai persiduoda ir vaikui.
Vaiko teisių gynėjams antrina ir visuomenės sveikatos specialistas D. Švėgžda bei priduria, kad menkos maistinės vertės produktus vartoti reikia saikingai. Ypač žiemą. „Vaikams reikėtų vengti maisto produktų, kurie turi mažą maistinę vertę, kuriuose yra daug cukraus, transriebalų. Tai tokie produktai kaip čipsai, greitas maistas – kas yra perdirbta ir neturi maistinės vertės. Dėl to, kad tai apsunkina mūsų virškinimo sistemą ir mes iš to negauname jokios naudos. Dėl to kenčia imunitetas ir kyla rizika dažniau susirgti“, – aiškina Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro specialistas.
O jeigu vaikai skundžiasi, kad namie pagamintas ir maistingas patiekalas neskanus, anot pašnekovo, tai laikina. Pasirodo, skonis – išmokstamas. Tad ir nuo greito maisto atprasti, o sveikus produktus pamėgti – nesunku.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.  

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.