Rugsėjį užfiksuoti duomenys rodo, jog į Vaiko teisių liniją kreipėsi apie 40 proc. daugiau vaikų, lyginant su vasaros laikotarpiu gautų kreipimųsi vidurkiais. Labiausiai vaikus dominusios pokalbių temos buvo susijusios su iššūkiais mokyklose, santykiais su šeima ir draugais, o daliai vaikų prireikė realios pagalbos. Rudens pradžioje vaiko teisių gynėjus pasiekė ir ženkliai padidėjęs pranešimų skaičius, gautas iš ugdymo įstaigų atstovų.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, rudens pradžia vaiko teisių gynėjams dažniausiai pasižymi dideliu intensyvumu. Viena iš priežasčių – išaugęs reagavimo poreikis į galimus vaiko teisių pažeidimus, apie kuriuos aktyviau praneša vaiko artimos socialinės ir akademinės aplinkos žmonės – mokytojai, socialiniai pedagogai, psichologai, popamokinių veiklų vadovai. Šį rugsėjį iš ugdymo įstaigų gautų pranešimų skaičius, lyginant su vasaros mėnesiais, padidėjo apie 70 proc.
„Akivaizdu, jog iš atostogų į aktyvesnį socialinį gyvenimą sugrįžę vaikai tapo vėl labiau matomi ir girdimi, nes suaugusieji turi daugiau galimybių atkreipti dėmesį į jų elgseną, emocinę ir psichinę savijautą, pastebėti, kas galimai slypi už mokyklose įvykstančių konfliktinių situacijų, sumažėjusio vaikų noro mokytis, lankyti pamokas, užsiimti popamokine veikla ir pan. Apie kai kuriuos sunkumus moksleiviai iniciatyviai pasipasakoja klasės draugams, mokytojams, psichologams, tad tokiu būdu apie tai sužinome ir mes, tačiau vaikai vis drąsiau pagalbos kreipiasi ir patys. Naujausi mūsų užfiksuoti vaikų kreipimųsi duomenys tikrai iškalbingi“, – sako I. Skuodienė.
Vaiko teisių linijos konsultantai rugsėjį atsakė į didžiausią iki šiol gautų vaikų skambučių ir žinučių kiekį
Pasak Vaiko teisių linijos vadovės Jolantos Griškonienės, stebimos pastarųjų metų tendencijos, jog rugsėjį gaunamų vaikų skambučių ir žinučių ženkliai padaugėja. Įprastai rudens pradžioje surinktų duomenų šuolis, lyginant su ramesniu vasaros mėnesių laikotarpiu, kai vaikams nereikia lankyti pamokų ar būrelių, būna didesnis keliolika procentų, o šiemet jis išaugo apie 40 proc.
„Mokslo metų pradžia vaikams sukelia įvairių iššūkių – pasikeičia dienos rutina, atsiranda papildomų atsakomybių, padidėja mąstymo ir veiklos krūvis, o dažnam mokiniui tenka susidurti ir su adaptacijos ar bendravimo sunkumais, patirti patyčias, bendraamžių atstūmimą ar atliepti tėvų lūkesčius dėl geresnių mokymosi rezultatų ir pan. Visa tai augančiam ir besikeičiančiam žmogui gali būti per sudėtinga užduotis įveikti vienam, be to, ne visi vaikai šalia turi patikimą draugą ar suaugusį žmogų, kurio galėtų paprašyti pagalbos. Tad galimybė paskambinti ir pasitarti su konsultuojančiu vaiko teisių gynėju, dažnai padeda vaikui sumažinti turimus sunkumus, o kartais juos net ir išsprendžia“, – sako J. Griškonienė.
Skaičiuojama, jog per rugsėjį Vaiko teisių liniją pasiekė virš 1 tūkst. žmonių skambučių, laiškų ir žinučių, o apie 200 šių kreipimųsi buvo užregistruoti kaip galimi vaiko teisių pažeidimai.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.