Mokslo metų pradžia verčia sunerimti ir vaikus, ir suaugusius: psichologė pataria, kaip nepamesti galvos

2024 m. rugpjūčio 28 d. 08:00
10, 9, 8... Iki mokslo metų pradžios dienos sparčiai tirpsta ir daugybei šeimų Lietuvoje kyla nerimas. Kuo reikia pasirūpinti? Kaip viską suspėti? Psichologė, konsultuojanti ir platformoje visipsichologai.lt, Žiedūnė Žolynė dalijasi patarimais, kaip mažiau jaudintis ir Rugsėjo 1-ąją pasitikti su šypsena.
Daugiau nuotraukų (3)
Svarbu, kam ruošiamės
„Ši data svarbi ne tik vaikams, bet ir suaugusiems ir dėl to, kad patys buvome vaikai – mokiniai ir/ar studentai, todėl nesąmoningai suteikiame šiai datai reikšmės. Antra vertus, daugelis grįžtame po vasaros atostogų, kuomet turėjome visai kitokį režimą nei darbe“, – šypsosi psichologė.
Pasak Žiedūnės, svarbu suprasti, kas yra stresas, o kas yra tiesiog gyvenimas.
„Nebūtinai rugsėjo pirmoji turi prilygti stresui. Viskas mūsų galvoje. Jei ruošiatės, kad bus stresas, tai taip ir bus. Jei priimsite tai kaip natūralų gyvenimo ritmo pakeitimą – taip ir bus“, – primena Ž. Žolynė.
Ji rekomenduoja pasikalbėti su vaikais apie laukiančius pokyčius, ypač jei jie bus pirmokai, keis mokyklą ar pradės studijas universitete.
„Aptarti, kaip vaikai jaučiasi prieš artėjančius mokslo metus, reikėtų visada. Gali būti, kad yra priežasčių dėl kurių vaikas jaučia įtampą prasidedant mokslo metams. Pavyzdžiui, gal susidūrė su patyčiomis, turi mokymosi sunkumų ar kyla konfliktai su mokytojais“, – sako ekspertė.
Svarbu planuoti
Labai dažnai po vasaros būname „išėję“ iš rutinos – einame miegoti vėliau, sunkiau keliamės. Pasak psichologės Žiedūnės, nereikia kažkaip ruoštis stengiantis į ją sugrįžti, nes tai gali sukelti dar daugiau įtampos, kai rugsėjo ritmą jau norime pritaikyti rugpjūčiui.
„Geriausia, kad turėtume jau ramesnes keletą dienų prieš mokslo metus, o ne eitume į mokyklą, kai vakar grįžome iš kelionės. Svarbu pasilikti laiko ramiai, be įtampos pasiruošti, susiplanuoti. Rutina grįš savaime“, – žada Žiedūnė Žolynė.
Tėvai žino, kokios sudėtingos būna pirmosios rugsėjo savaitės, nes reikia vaikus užrašyti pas gydytoją, užregistruoti į būrelius ir nupirkti trūkstamas mokyklines prekes. Psichologė pataria čia kylantį stresą suvaldyti planuojant ir laikantis plano.
„Atrodo visko daug ir visur chaosas, kol neužsirašome to popieriuje ir nepaskirstome užduočių laike. Tėvams svarbu dalintis atsakomybes dėl vaikų reikalų abiems, jei jie yra, o nepalikti kažkuriam vienam pasirūpinti viskuo“, – sako Žiedūnė.
Siūlo keisti požiūrį
Jei jaučiate, kad stresas vis tiek užvaldo jūsų jausmus, verta išbandyti streso valdymo pratimus.
Pasak Žiedūnės Žolynės, jaudinantis dėl rugsėjo pirmosios, itin naudinga praktika yra keisti savo mintis.
„Jei galvosime, koks didžiulis stresas, kaip nieko nespėjame, taip ir bus. Mes blaškysimės ir nieko nenuveiksime, o iš to kils dar daugiau streso. Svarbu planuoti, laikytis plano, viską daryti sąmoningai ir nepamiršti pasimėgauti mažais dalykais. Išbūkite esamajame momente, pastebėkite visas nuostabias akimirkas.
Rugsėjis – juk tai ir džiaugsmas. Rudens spalvos, rūkas ryte, kai dar šilta, bet jau nekaršta, pailsėję po vasaros žmonės, su nauja energija grįžę į darbus ir vaikai, pasiilgę klasės draugų. Tai jaukūs šeimos susibūrimai,malonūs vakaro ritualai ir namai, kvepiantys cinamonu ir obuoliais. Linkiu nesikoncentruoti į tai, kas kelia įtampą, o pastebėti tai, kas atpalaiduoja, verčia šypsotis ir mėgautis“, – pataria psichologė Žiedūnė Žolynė.
rugsėjo 1-ojiStresasnerimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.